Георги Прусийски: Това, че е трудно трябва само да ни мотивира!
Разказваме ви историята на Георги Прусийски. Той е на 24 години и е горд гражданин на Плевен. По професия и занаят е програмист, който се занимава се с уеб разработки. За 4 години достига до няколко ръководни позиции в IT сферата. Много ценен опит трупа, ръководейки екипа за разработка на стартъпа Oxxy - уеб билдър платформа, която, излизайки на норвежката стокова борса, бива оценена на 10 млн. евро.
Как ти хрумна идеята за Академията? И защо в Плевен?
След първия ми StartUp Weekend през 2013 година, започнах да отделям повече време за усъвършенстване на презентаторските ми умения. В началото натрупах ценен опит, правейки презентации сред колеги и други програмисти в т. нар. групи за подкрепа (support groups). И покрай брат ми, който водеше курсове в една частна академия ми хрумна идеята и аз да си намеря подобен. Тогава за първи път се убедих, че можеш да помогнеш на хората в желанието им да се занимават с IT.
Миналата година с брат ми се замислихме защо да не го направим в Плевен. Вече има силни IT училища и академии в София, Варна, Стара Загора, Велико Търново дори и в близка Враца. Решихме да направим една безплатна конференция, за която двамата си покрихме разходите. Събитието беше ориентирано към хора без опит и успя да събере 140 души.
След като видяхме какъв интерес има в града към такъв тип събития, със Симеон създадохме Уебрика академия и първите курсове с 35 човека започнаха. В момента в курса изучаваме програмните езици HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, C, C++, Системна администрация и Алгоритми. Обученията са 120 астрономически часа в рамките на 3 месеца. Идеята е след като завършат нашите ученици, да ги свързваме с фирми и компании, търсещи програмисти.
Какви отзиви получаваш от младите хора в Плевен?
Имаме запитвания постоянно. Хората изявяват желание, а в Плевен нямат много опции да учат точно това. Прави впечатление, че не всички искат да отидат в София. Много хора искат да се върнат в родните си градове.
А това е необходимо. Защото трябва да се създаде едно общество, в което хората да си комуникират, да обсъждат актуални теми и да обменят опит. Грешката, която правят много ученици след завършване на гимназията е да се информират от медиите, които подхранват 3-4 популярни университетски специалности. С нашите конференции се целим в хора, които нямат IT опит, с които да градим от нула заедно.
Разкажи малко повече за благотворителната конференция BizzIT?
Първото му издание беше в Плевен. Вече споменах, че събрахме 140 души, което си беше сериозен успех. Решихме обаче следващото стъпало да е по-голямо. Затова се спряхме на гр. София. Искахме обаче конференцията да е с кауза и да помогне на някого. Попаднахме на 12-годишния Любчо, който страда от детска церебрална парализа.
Вторият BizzIT трябваше да се случи в НДК, защото искахме да съберем 900 души. Което после се оказа по-сложно за организиране без опит, отколкото си представяхме. На събитието се включиха интересни лектори като Туньо Зафер, Атанас Райков, Саша Безуханова, аз и още хора от тези среди. В крайна сметка успяхме да съберем 10,000 лева.
Тези парички помогнаха на Любчо за осъществяването на важна операция, която му помага да проходи.
Коя е според теб липсващата съставка в манджата от песимистични нагласи?
Проблемът е силно разпространеното мнение, че тук не става, а в чужбина става. Мислене възпитано от медиите. Например, ако млад човек има нова кола или бизнес, то на него със сигурност му е помогнато или е мутра и мошеник.
Освен това училищата не функционират адекватно - ние обучаваме децата да емигрират още от съвсем малки, когато се говори постоянно за кражби и убийства. Но в крайна сметка грешката си е в нас, защото работа има, трябва само да си малко по-упорити и това, че е трудно само да те мотивира, а не обратното.
А коя ти е любимата (истинска) манджа?
Миш-маш.
И като си говорим за храна, разкажи повече за Dietata.com.
Dietata.com е това, което правя постоянно. Това, което предлагаме е индивидуален кетъринг. Причината да ни има е, че често, за да се храниш здравословно ти липсват: време, не можеш да готвиш или не ти се занимава. Нашето решение е, вместо да загубиш 1-2 часа да отидеш да обядваш на ресторант, където в общия случай не знаеш какво ядеш и даваш немалко пари, да ти изготвим индивидуална диета. Имаме три вида диети: 90-дневна, балансирана и фитнес меню. Като ти носим храната на адрес сутринта за абсолютно целия ден.
Коя поговорка е първата, за която се сещаш в момента?
За поговорка точно не се сещам. Но се сещам за един списък, на който попаднах във Facebook за „11-те неща, на които не те учат в учлище“. Някои от тях са:
- Ако си мислиш, че учителят ти е гаден, чакай да видиш първия си шеф.
- Ако не успееш в нещо, то не е по вина на вашите родители. Учете се от грешките си!
- Животът не е разделен на семестри!
Кой спомен за теб като малък вашите ти разказват най-често?
Най-много са ми разказвали, че съм бил страшно дебел като малък - на 1 годинка съм бил 14-15 килограма. Проходил съм на 1 година и 7 месеца. Тогава другите деца са ходили и тичали, а аз не съм могъл да сядам, защото съм бил овален (смее се).
Плановете ти за "утре"?
Да се развивам като човек. Много хора си мислят, че като си на 24-25 години целта е да натрупаш имущество. Но моята награда е човекът, който ставам. Показателно е, че всяка година като погледна какво съм правил назад и си казвам „много си скучен“, „нищо не си направил“. Това го тълкувам като символ, че се развивам.
Иначе пари, коли и яхти са очевидните неща, към които се стремя (смее се)!
ВИЖТЕ ОЩЕ: 107 МЛН. ЩЕ БЪДАТ ОТПУСНАТИ ЗА МЛАДИ ПРЕДПРИЕМАЧИ ОТ СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.
мария
2016-05-27 03:19:33 ReplyМного хубава идея на един млад българин :))
Мая
2016-05-27 20:52:58 ReplyИстинско вдъхновение! Браво! Лично аз с удоволствие бих ползвала такъв кетъринг :)