Успелите

Георги Славов: Не бива да подценяваме нашите дизайнери и творци

Днес ще ви срещнем с едно ново име на хоризонта на българското изкуство. Той се казва Георги Славов и е само на двадесет години. Родом е от Стара Загора. По думите му е самоук художник, който обаче иска да вложи цялата си любов в това, което прави, а именно - рисуването.

На каква възраст реши, че ще се занимаваш с рисуване и какво те подтикна към това?  

Както повечето деца, рисувам от когато бях малък или от началото на училище. Другите съученици и учители ми харесваха творбите и аз продължих да рисувам в свободното си време. Когато бях на 14-15 години, понеже бях послушно дете, Дядо Коледа ми подари първия ми графичен таблет (това ще рече декември 2010) и оттогава също се занимавам и с дигитално изкуство. За първи път изкарах пари от изкуството си през 2013 година и видях, че хората оценяват труда ми и че искам да се занимавам с това (въпреки че не го правя заради парите). Така разбрах, че това е пътят, по който трябва и искам да вървя. Пътят на художника.

Къде търсиш своето вдъхновение?

Това, което ме вдъхновява са - книгите, филмите, другите художници, видео игрите и естествено реалният свят. Фен съм на фентъзи и научно-фантастичните жанрове и от тях си развивам и разширявам въображението, но често черпя информация и вдъхновение от реалния свят. Както много хора са казали : „научи правилата и след това ги пречупи“. Трябва да науча реалното и след това да си играя с въображението. Харесвам да рисувам хора и да създавам герои, но често излизам от комфортната си зона, за да имам развитие и да не зациклям на един и същ стил и вид изкуство. Вдъхновявам се и от другите художници, най-вече от съвременните. Защото нашите поколения имат предимството да ползваме интернет и да правим контакт с други хора. Естествено има много, което може да научим и от класиците, но за жалост те не са на този свят вече и не можеш да го/я попиташ лично как е нарисувал дадената класическа творба. Докато на съвременните може по всяко време да им пишеш, благодарение на интернет и да ги питаш за съвети. Много от тях правят туториали или видео клипове на процеса на създаването на дадена тяхна творба. Изгледал съм хиляди такива видеа и още хиляди ще изгледам, докато стигна до ниво, което ще ме задоволи, макар че винаги може по-добре и винаги ще търся развитие.

Автор си на две корици на американски издател. Разкажи ни малко повече за това.

Както казах по-рано, фен съм на фентъзи жанра. Преди няколко години (отново за Коледа) подаръци ми бяха книги, една от които е „Белязана“ от трилогията „Книгата на Дийкън“ (The book of Deacon), автор - Джоузеф Лало. Бързо се впечатлих от книгата и реших да разгледам в интернет за повече информация за автора и книгите. Попаднах на блога на автора. Той е млад, амбициран и цени мнението на феновете си. Похвалих го за интересната история, която е сътворил и идните години бях направил няколко фен-рисунки на негови герои, които ме вдъхновиха. Човекът се впечатли и видя развитието ми през годините и Февруари 2015 година ми предложи да направя две корици на странични проекти, свързани с трилогията (една, от които вече може да се закупи онлайн и се надявам в близко време да я видим и в книжарниците). Аз естествено не отказах, защото това беше невероятна възможност. Двете книги са произходни истории на два героя които се появяват в трилогията му. Тази, която вече е публикувана онлайн, се казва "The Redemption of Desemeres". Това беше първата ми голяма комисионна и се надявам да имам още много такива в бъдеще.
 

Покрай създаването на скеч арт клуба в Стара Загора ти се случва нещо доста любопитно с един от твоите идоли. Сподели с нашите читатели повече за това.

Хаха. С мой приятел преди две-три години, понеже споделяме обща страст към рисуването, решихме да излизаме и да рисуваме заедно. Will Terrell е американски художник. Много положителен и вдъхновяващ, този човек е може би един от най-положителните хора, които съм виждал. От години го следим в Youtube, където той показва процеса на създаването на дадена рисунка и на заден фон разказва за своя живот като художник и за живота като цяло. Не е нужно да сте художник за да го следите, затова го препоръчвам на всеки, защото много положително влияе на хората, а всички трябва да мислим за доброто и положителното в този живот. Та, в едно от клипчетата си, той говореше как е създал преди години скетч-арт клуб в местния си град. Отначало са били 4-5 човека (приятели) и всеки от тях канил други познати към клуба, които също споделяли този интерес и в рамките на 1 година се събрали около 100 човека, които всяка седмица се събирали и „драскали“ заедно. Will продължил с живота си, преместил се и започнал нови начинания, но хората от клуба продължили да се събират и да се вдъхновяват и сега той като се връща у дома, се радва, че хората са се вдъхновили и продължават да се събират и да творят заедно. С моя приятел решихме да направим същото и в Стара Загора, понеже се запознахме с доста заралии, които също споделят страстта към рисуването. От време на време се събираме от групата и рисуваме заедно, релаксираме и обменяме опит. Когато създадохме клуба, реших да напиша статия в един от сайтовете за изкуство, в които съм се регистрирал (Deviantart.com) и да разкажа за новото ни начинание. Нямам много последователи и читатели, но реших все пак да споделя това с хората. Забавната част на това беше, че точно този човек, Will Terrell, който ни вдъхнови да направим този клуб и да споделим знанията си и позитивността си с хората, успя да намери време покрай всичките задължения които има като родител, съпруг и художник, видя тази статия и я коментира. Той си нямаше на идея, че сме вдъхновени от него и се зарадва като го информирах, зарадва се, че хората слушат и споделят това, което той казва. И така, както ние се вдъхновихме от него, искаме да вдъхновим и другите хора да не се страхуват от нови начинания и от развитието. Да целят към по-доброто и да споделят знанията си с другите хора.

Кои са творците, от които стремиш да се учиш и би искал да видиш на живо? 

О, художниците, с които искам да се запозная на живо са много. Доста уникални български художници имаме, като Светлин Велинов, Иван Коритарев, Светослав Петров и още много, с които искам да се запозная. Много чуждестранни художници също, като Will Terrell (естествено), Jake Parker, Even Mehl Amundsen, Wojtek Fus, Darek Zabrocki. Няма как да ги изброя всичките, но ще се зарадвам, ако се запозная с тях и ги похваля за годините труд, които са хвърлили, за да стигнат до това свое ниво. Имам какво да науча от тях, но това, което всички ще ми кажат, ако ги питам какво трябва да правя, за да се развия до високо ниво, е че трябва да се трудя адски много и да рисувам всеки ден. За да станеш добър в нещо трябва да отделиш 10 хиляди часа упражнявайки го. А за да станеш професионалист ще трябват години. Аз съм наясно с това и не мисля да се отказвам, а да продължа да творя и споделям изкуството си с хората. Най-много се радвам като ми кажат, че съм ги вдъхновил, така както и мен ме вдъхновяват другите художници.

Какво би казал на младите хора, които искат да се реализират в подобна сфера, но все още се колебаят?

Ще ви е трудно, ще се проваляте адски много. Ще си мразите творбите, тук-таме ще се появи някоя, от която ще сте доволни. Но ако не се отказвате и въпреки всичко сте инати и продължите да творите и да се развивате, ще видите разликите в рамките на месеците, стига да има постоянство и да не ви е страх да питате и да се развивате. Да се целите към новото и рано или късно хората ще оценят труда ви и тогава ще видите, че всичко си е струвало. Много хора се отказват, защото не издържат на напрежението и са нетърпеливи, и аз все още се уча да съм търпелив и понякога не мога нищо да сътворя като не съм в музата си, но въпреки всичко не се отказвам и не трябва и вие да се отказвате, стига да сте сигурни, че с това искате да се занимавате, защото пътят на художника е дълъг и труден. В днешно време..не..всъщност винаги хората са ценили изкуството. С дигиталното изкуство се отварят много врати, така че не е нужно да живеете в чужбина, за да работите в тази сфера. Може дистанционно, а ако се налага да работите в офис с екип също не е минус, защото ще се запознаете с хора, които също имат цел да се развият и може да научите много един от друг и да се научите на отборна работа. А всъщност и в България има много студиа, които дават голяма възможност за реализация.

Кои са нещата в нашата страна, които те карат да гледаш с усмивка към бъдещето?

Въпреки че в България е трудно засега да се развием и реализираме художниците, постоянно виждам, че има хора, които искат да променят това. Групи като Grozen Entertainment постоянно създават курсове, които дават шанс на нас, младите художници, да се развием и подобрим изкуството си. Все повече и повече студия, като Ubisoft, създават офиси в България и отделно много български студия се развиват и нови се появяват. Вижда се как всяка поредна година арт индустрията в България се подобравя и това ме кара да вярвам, че и тук ще имаме възможност да достигнем целите си. Не трябва да подценяваме нашите дизайнери и творци обаче. От доста години много българи са се доказали и са участвали в създаването на много световно известни анимационни филми и филми, в които има компютърни ефекти. Време е да започнем и самостоятелно да се развиваме и в нашата си държава. Пожелавам успех на пичовете, създали българската анимация, която се надявам скоро да видим по телевизията, „Златната ябълка“ (The Golden Apple) и се надявам да дадат начало на създаване на повече български анимации и филми и да вдъхновят още много хора. Сигурен съм, че бъдещето на арт индустрията в България е светло и се надявам и аз да имам роля в развитието й.


А още негови картини може да разгледате по-долу:

 


Ако искате да намерите Георги или да поръчате нещо, което да направи за вас, може да погледнете линковете към страниците му за споделяне или му пишете на пощата, личната му уеб страница, в инстраграм. А повече за скетч-клуба открий тук.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Виктория Цветанова

От град София съм, на 26 години. Завършила съм фотография като през по-голяма част от съзнателния ми живот съм се занимавала именно с това изкуство. Писането винаги ме е влечало като една неразделна част от фотографските ми проекти.

Оставете коментар

0 коментара