Успелите

Георги Тошев: Бъдете отворени към света и другите!

Георги Тошев е един от най-разпознаваемите български журналисти, писатели, продуценти и сценаристи. Завършил е бакалавърска степен в Театралния департамент на Нов български университет и магистратура "Българска филология" в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. По-късно специализира "Креативно писане" в Колумбийския университет в Ню Йорк, САЩ, и Артпублицистика в медията BBC.

Оттогава досега Георги Тошев е работил за световни медии, като културния канал Arte и радио France Internationale. Също така той оставя следа от таланта си и във вестниците: "168 часа", "24 часа", "Континент", "Егоист" и "Дневник", на който е съосновател. Работил е и в списанията "Лик" и "Едно", а в момента е главен редактор на списание "Макс".

В българския ефир Георги Тошев е най-познат от предаванията по bTV "Другата България", "НепознатиТЕ", "Преди обед" и "Като на кино", които създава. Също така той е бил и главен редактор на реалити предаването "Music idol" и автор на предаването "Артефакти" по БНТ.

Той е също и сценарист на множество документални филми, като „Мулен Руж: Кабарето на Живота”, „Всички обичат АББА”, "Последен концерт", „Накъде…”, „Тайният син на Салвадор Дали” и други. През 2012 година печели награда "Златен орел" на Международния филмов фестивал „Документ. АРТ” в Румъния за филма си „Костурица. Балкански Хулиган”.

А освен това е и отличен писател - автор е на книгите "Невена Коканова. Коя съм аз", "АББА - Любов, триумф, раздели", "Катя Паскалева. Жените в мен", "Стефан Данаилов. Романът на моя живот", "Мамма миа! Филмът. АББА. Продължението", "Наум Шопов. Личен разговор. Бележки от един живот" и "Невена Коканова. Години любов".

Също така Георги Тошев има опит и в политиката. Две години е бил съветник на министъра на културата Емма Москова.

Тази година Георги Тошев ще бъде лектор на събитието TEDxTalyana във Варна, което ще се проведе на 8-ми юни. Присъстващите на събитието ще могат да почерпят от богатия опит на Георги Тошев, който да ги мотивира да преследват целите си и да не се отказват от тях.

Каква бе личната Ви мотивация да се занимавате с журналистика?

В живота винаги се водя от любопитството си към света и другите.

Не съм мечтал да бъда журналист. Случи се. Не съжалявам. Днес мотивацията ми трудно се поддържа в една сложна медийна среда у нас. 111-то място не е вдъхновяващо. За щастие, работя в bTV, където до момента не съм попадал под ударите на цензурата и автоцензурата. Като продуцент и журналист се водя от стандартите, на които ме е научил опитът в световни медии като BBC.

Кое смятате за най-голямото си постижение в живота, било то в професионален или личен план?

В личен е дъщеря ми Анна, която е повод за непрекъсната радост. В професионален – създал съм авторски проекти с дълъг телевизионен живот – "Другата България", "НепознатиТЕ", "Преди обед" и "Като на кино". Предавания, които публиката харесва и гледа.

През целия си професионален път не спирате да доказвате таланта си да разказвате истории, да показвате гледни точки. Има ли някаква формула как да подходим с въпросите си към човек, за да постигнем впечатляващ резултат?

Стремя се да бъда почтен към героите си, да разказвам увлекателно, да задавам въпроси, които ме вълнуват.

За мен е важен въпросът "КАК"? В него се съдържа история.

Но освен че задавате въпросите, често заемате и обратната позиция на интервюирания. Кой е въпросът, който никой досега не Ви е задал, и как бихте отговорили на него?

Очаквам го този въпрос. През годините се научих, че няма неудобни въпроси, има умни отговори.

Този месец ще сте лектор на TEDxTalyana. Не се съмняваме, че натрупаният опит Ви е научил на много и има какви съвети да дадете на публиката, но над какво ще се фокусирате най-много?

Като пътуващ човек все повече се интересувам как градът, средата променя хората, обитателите. И обратното. Варна е динамичен град. Променящ се за добро, но и за лошо. Къде е балансът, как се удържат различните енергии, събрани в един град, как да задържим интересните хора, как да ги мотивираме да останат тук.

Основната идея зад Таляна е да се обособи артквартал в историческото ядро на Варна. Колко важно е това за Вас и как то ще повлияе на града?

Много е важно, за да има свое лице градът, атмосфера, която да бъде притегателна за другите, за странстващите артисти. Такъв квартал ще обогати Варна. Вижте какво се случва в "Капана" в Пловдив. Варна заслужава своя артистичен квартал, за да не загуби облика си на специално място.

Като човек с едно вълнуващо и динамично ежедневие, какво бихте посъветвали младите, пробиващи си път в професионален план, за да балансират между личния си живот и работата?

Балансът е относително понятие. Важен е. Личен избор е.

Но това, което съм проверил на практика, е, че изгубиш ли любопитството си, губиш всичко. Бъдете отворени към света и другите!

Като един прекрасен завършек на интервюто, бихте ли ни споделили коя е разказаната от Вас история, която Ви е трогнала най-много, и защо?

За щастие, аз съм богат на истории човек. Не е една историята, която ме трогна. Но срещата в Аржентина с бай Иван, който никога не беше виждал България, а се наричаше българин, е нещо, което винаги ще помня.

Да обичаш от разстояние, е нещо вълнуващо. Не знам как се поддържа живо толкова дълго време…

Заглавна снимка: Момичетата от града

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Реджина Асенова

Намирай красотата във всичко около теб. Цени я, създавай я и ѝ позволи да промени света ти.

Оставете коментар

0 коментара