Успелите

Георги Вулджев: С правилното финансово образование всеки може да стане добър инвеститор!

Георги Вулджев е роден в Сливен, завършил е Националната гимназия по древни езици и култури, след което продължава образованието си в Мanchester Metropolitan University във Великобритания. Работи като икономист в Институт за пазарна икономика, a от 2016 г. е и анализатор в EmergingMarketWatch. Към настоящия момент е и главен редактор и икономист в Експертен клуб за икономика и политика. Георги е един от водещите лектори в програмата по Инвестиции и лични финанси на Finance Academy.

Георги, коя е последната положителна новина за инвестиция в България, която ти направи впечатление?

Уви, в България последните години сякаш имаме повече новини за пропуснати, отколкото за реализирани крупни чуждестранни инвестиции - нека си припомним случаите с Microsoft, Amazon, Volkswagen. И все пак можем да кажем, че последните позитивни новини бяха за инвестициите на Facebook и Acronis от 2018 г.

Смятам, че трябва да обръщаме повече внимание на вътрешните си инвестиции - на българските компании, особено технологични, които пробиват и стават големи играчи в своите сектори. Преди 2 години интервюирах създателя на “Phyre”, българска fintech апликация за разплащания - тази новина успя да ме впечатли и да ме накара да вярвам, че в България има истински предприемачи и иноватори. Исторически погледнато, успешните компании със солидни инвестиции винаги се управляват от хора, които са много упорити и гъвкави по отношение на постигането на своята визия за крайния продукт - т.е. имаме догматична цел, но гъвкав подход. 

Как се измерва успехът на едно бизнес начинание?

Като икономист и финансист веднага съм изкушен да дам възможно най-сухия и очевиден отговор - успешните бизнеси са тези, които правят пари и генерират печалба. Това е клиширан отговор, но смятам, че все още е най-обективният индикатор. Подчертавам, че

не става въпрос просто за счетоводна печалба - младите компании в етап на растеж почти никога не генерират такава. По-скоро говоря за това, дали компанията успява да генерира достатъчно свободен паричен поток, който да реинвестира в своя растеж.

След това идва въпросът дали визията на компанията за бъдещия ѝ растеж е достатъчно амбициозна, без да е нереалистична. От това зависи дали и в бъдеще състоянието на паричния поток ще остане добро.

Какви реформи ти се иска да видиш в икономическата политика в България?

Мисля, че бизнесът в България е способен да се оправи и без моите съвети (смее се).

Положително съм настроен към високотехнологичния сектор. Очаквам да видя още по-масова употреба на Big Data, Machine Learning и въобще AI технологии, които в последните 5-6 години станаха най-бързо разрастващите се и най-ключови технологии не само в софтуерната индустрия, но и извън нея. След 10 очаквам да видя и много повече инвестиции в Blockchain технологии и надявам се, масова употреба на криптовалути в ежедневието. Тези две технологии - data science/machine learning и blockchain, ще дефинират настоящото десетилетие според мен.

Кой е най-лесният начин за придобиване на полезни финансови навици?

Най-важното е да се научим да спестяваме редовно - всеки месец. Това започва с контрол над приходите и разходите.

Ако не се научим да контролираме парите си - те контролират нас.

На първо място, всеки трябва да изгради навик да следи колко пари харчи в ежедневието си. Има десетки апликации, в които можем да записваме приходите и разходите и да следим какво се случва с финансовия ни баланс.

Дори по-лесен начин е създаването на отделна банкова сметка, която е само за спестявания. Можем да се разберем с банката или работодателя всеки месец, при получаване на заплата, определена част от нея автоматично да влиза в спестовната сметка. Препоръчвам спестените пари да се използват за инвестиции.

Как натрупването на умения за инвестиране в акции може да подобри качеството ни на живот?

Акциите са основният инвестиционен инструмент на финансовите пазари.

Каквото и да правим с нашите спестявания, ако искаме нашето богатство да расте, трябва да инвестираме.

Това правило предполага, че акциите често формират по-голямата част от нашия инвестиционен портфейл. Те ни позволяват да инвестираме в капитала на най-различни фирми, да печелим от развитието на даден бизнес сектор или икономическия растеж на дадена страна. Невъзможно да се наричаме инвеститори, без да знаем как да инвестираме в акции.

Как си представяш парите на бъдещето?

Една дума - криптовалути.

За дигитализацията на финансовата система няма нужда да говоря, защото тя е свършен факт - на финансовите пазари вече всичко се случва по електронен път. Дигиталните технологии заменят традиционните методи за разплащане дори в ежедневието на масовия потребител. Гледайки към бъдещето, за мен няма никакво съмнение, че блокчейн технологиите са бъдещето на финансовата система.

От икономическа гледна точка, криптовалути като биткойн решават фундаментални за финансовата система казуси, които фигурират от хилядолетия, дори от началото на първите пазарни системи. Хората все още подценяват колко революционна и исторически важна е тази технология.

След 10-20 години очаквам почти всички транзакции да се осъществяват не просто дигитално, но чрез една или друга криптовалута, а биткойн да се е установил трайно като основно средство за спестяване, подобно на златото.

Каква промяна е нужна, за да бъдем финансово независими?

Какво означава човек да е независим? Означава да е господар на собствената си съдба и да контролира ситуацията. Тоест говорим за контрол, а контролът изисква информация. Затова първата стъпка е да се информираме как се променя финансовото ни състояние месец след месец. Така можем да започнем да оптимизираме приходите и разходите и да спестяваме. След спестяването идва ред на инвестирането, препоръчително е да не е само в депозити и имоти. 

Вярвам, че в рамките на по-малко от година, с правилния подход и в свободното си време, всеки може да научи най-важните финансови уроци, които биха го направили добър инвеститор. Затова създадохме цялостната обновена програма по Инвестиции и лични финанси на Finance Academy Bulgaria.

Е, няма как всеки да се превърне в Уорън Бъфет, но със сигурност всеки ще придобие умения, които позволяват да постигне ниво на финансова независимост. А финансовата независимост позволява да се пенсионираме по-рано, и то изцяло със свои средства.

Всеки желаещ може все още да се включи във Финансовата академия - сред лекторите имаме професионалисти от световно ниво, включително експерт от Blackrock - една от най-големите инвестиционни корпорации в света.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара