Гергана Мудова: Необходимо е да се възпитава любопитство към изкуството
Гергана Мудова е един от двигателите на съвременното изкуство у нас. От години се занимава с организирането на изложби и е приела мисията за развитието на културната ни среда. Тя е един естествен и скромен човек, носещ в себе си любовта към изкуството. Заедно със съпруга ѝ Иван Мудов - български художник авангардист и концептуалист, създават фондация МУСИЗ, целяща да организира изложби и да ни запознава с различни творци. Вече няколко години проектът им "Майстори на фотографията" представя на публиката международно признати автори и постига невероятни успехи. С една дума - Гергана поставя столицата ни на световната културна карта. Запознайте се с нея.
Коя е Гергана Мудова?
Мениджър на фондация Мусиз.
Вие сте един от основните двигатели на изкуството у нас. Но защо предпочитате да бъдете извън светлините на прожекторите?
Работата ми като организатор предполага да оперирам зад сцената и да се справям с всички детайли съпътстващи създаването на даден продукт. Всичко, което излиза от фондация Мусиз, за мен е продукт, който трябва да бъде насочен внимателно към правилната публика. Работата в екип ми помага да изведем пред прожекторите артиста, който представяме. Правим изложби, лекции, дискусии, видео прожекции, издаваме каталози, свързани с изкуство.
Какво е нужно на човек, за да опознае света на изкуството?
Любопотството е най-важният фактор, който движи прогреса и се отнася за всяка сфера. Публиката се образова и създава, и ако у нея липсва любопитство, наша работа е да създадем такова, да възбудим интереса ѝ. Необходимо е да се възпитава от ранна детска възраст. Щастлива съм, когато видя деца в галерии, музеи, театри… Това е правилният път.
Създавате своя собствена фондация "Мусиз". Каква е нейната основна цел?
Фондация "Мусиз" е създадена от съпруга ми Иван Мудов като артистичен проект през 2006. Той прави мнимо откриване на Музей за съвременно изкуство на гара Подуяне. С този акт той цели да насочи вниманието на обществото и институциите към липсата на такъв. МУСИЗ е абревиатура на този музей и в гените ѝ са заложени целите на фондацията. Дейността на МУСИЗ е фокусирана в областта на съвременното изкуство, фотография, изкуство в публична среда, създаване на партньорства със сходни организации, популяризиране на българското изкуство в и извън страната.
снимка: Владимир Томашевич и Венцислав Петров/ изложба: Мери Елън Марк в СГХГ
Какви усилия изисква организирането на една изложба?
Усилията са като във всяка една работа - мотивация и дисциплина. Аз имам щастието да бъда двигател на собствения си живот, цели и мечти. Много хора смятат, че да работиш за себе си е лесно и приятно занимание и това е така, но основното е, че ти поемаш огромен риск да ръководиш живота и работата си сам, защото всичко зависи само от теб. Никога не мисля, за „една“ изложба, за мен всяка е част от проект. Работим дългосрочно и планираме, една изложба е само част от нещо по-мащабно.
Занимавате се и с проекта "Майстори на фотографията" като представяте произведенията на международни артисти. Как възникна идеята за него?
Тази година ще бъде десетото издание на "Майстори на фотографията". Проектът беше внимателно замислен като серия от изложби с програма за 5 години напред. Този подход привлече в организацията фондация „Америка за България” и VIVACOM. Целта ни е да представяме най-добрите примери от съвременната фотография, чрез изложби, лекции и книжни издания. Възпитаваме публиката като надграждаме постепенно и показваме различни жанрове. Успехът на майсторите се дължи на качествено съдържание, плюс устойчивост. Нашите гости успяха да се докоснат до Хари Бенсън, Брайън Адамс, Райън Макгинли, Мери Елън Марк и много други.
снимка: Владимир Томашевич и Венцислав Петров/ изложба: Мери Елън Марк в СГХГ
Виждате ли повече интерес от страна на хората, особено младите, към съвременното изкуство?
Сцената се развива прогресивно, а културният календар е препълнен. София и Пловдив кипят, надявам се този ентусиазъм да залее цялата страна. Подкрепата на институциите е фундаментална за развитието на културата, но личният пример и желание са основният двигател. Нереалистично е да разчитаме на държавата да ни върши работата, тя трябва да ни подкрепя, но идеите и подходът са от нас.
Какво е нужно за изграждането на една истинска културна среда?
На първо място е необходима национална стратегия, партньорство и разбиране между институциите и организациите. Всички трябва да работят в синхрон, за да постигнат високи резултати. Културният обмен е един от решаващите фактори, задължително е да има внос и износ на изкуство. Предполагам, че звучи утопично, но докато не се постигне този баланс и съгласие относно културната стратегия ще има само епизодични възходи.
снимка: Владимир Томашевич и Венцислав Петров/ изложба: Мери Елън Марк в СГХГ
Посланието Ви към хората, които са част от творческата среда?
Изграждане на национална културна стратегия и загърбване на личностните амбиции. България трябва да стане притегателна сила за културен туризъм, за предпочитане в обозримо бъдеще.