Успелите

Героите на Улица Сезам се увеличават с още един! Представяме ти Джулия, която страда от аутизъм

Детското предаване, познато на хиляди деца, приветства куклата Джулия, която страда от аутизъм, съобщава BBC.

Това е поредният опит да се покаже на малките, че е нормално да си различен. Само преди година компанията за играчки ЛЕГО създаде своя собствена фигурка в инвалидна количка. Това показва, че дори най-малките неща могат да имат огромно влияние.

Джулия е първата кукла, която страда от аутизъм. Малката играчка е с червена коса, има си любимо плюшено зайче, зашито за ръката ѝ. Джулия е част от Улица Сезам от 2015 година, но в книгите. За пръв път обаче ще оживее и на екран. Новата съседка ще направи своя телевизионен дебют, заобиколена от любимата квартална компания на HBO и PBS през април.

При първата си поява, Джулия се сбълсква с малък проблем при срещата си с Голямото Пиле и отказва да стисне ръката му. По-късно в епизода познатият на малките Елмо обяснява на жълтата птица, че Джулия страда от аутизъм и „прави нещата малко по-различно“.

Появата на такъв герой в детско предаване, може да се каже, е почти историческа. Тя ще помогне за обяснение на проблеми, с които голяма част от децата аутисти се сблъскват, и то без да ги превърне в стандартизиран общовалиден модел на заболяването.

Посочването на проблема среща голямо противоречие сред обществото и буди дискусии за това доколко ангажирани в неговото обсъждане трябва да са децата. „Кой би купил подобна играчка на детето си?“. Важно е обаче обществото да остане отворено към обсъждането на подобни проблеми.

Съществуват над 140 милиона деца с проблеми по целия свят. За жалост позитивното им представяне е почти невъзможно. Въпреки това компании като ЛЕГО и детското предаване Улица Сезам успяват да привлекат внимание към проблема и да повдигнат множество въпроси за начина, по който функционира съвременното общество.

Защо трябва да е фрустриращо за едно дете да научи, че съществуват „различни“ хора? Забелязва се ръст в диагностицираните с аутизъм деца през последните години. Това означава, че шансът вашето или в бъдеще моето дете да споделя една среда с дете, което страда от това заболяване, е огромен. Опитът да се привлече вниманието към проблема с игнориране съществуването на тези хора е похвален. Докато създаваме проблем от поредния опит за интеграция на хора със степен на инвалидност, в обществото ще съществува неразбиране.

Снимка: BBC

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Джесика Вълчева

Студент по журналистика, ходещ облак позитивизъм, самоук китарист, любител готвач. Трите думи, които ме описват: мечтател, нестандартно, душа. Слушам много музика, пея под душа, въпреки че не мога, усмихвам се на непознати понякога.

Оставете коментар

0 коментара