„Гимнастика за мозъка“: Нова игра посреща посетителите на музей във Варна
Музеят за нова история на Варна предлага бърза тренировка на ума.
По повод 110 години от появата на първата кръстословица в света, Музеят за нова история на Варна предлага „Гимнастика за мозъка в музея“ – игрословица, чиито отговори се крият из залите в сградата. Посетителите на музея могат да заявят участие в играта. Те ще получат игрословицата на входа.
„Гимнастика за мозъка в музея“ прилича на част от изданието „Моите разходки из Варна. Изгубеният дневник“, излязло през 2019 година. Книжката наподобява младежки дневник, който превръща туристическата обиколка из градските забележителности в запомнящо се приключение.
Журналист в Обединеното кралство и САЩ изобретява първата кръстословица. На 21 декември 1913 година Артър Уин публикува играта във вестник New York World. Въпреки че кръстословиците станали хит, читателите били недоволни. Тогавашните печатни средства допускали грешки, като размествали или припокривали квадратчета. Силното недоволство принудило вестника да спре публикуването на кръстословици. New York World върнал играта след седмица – читателите търсели кръстословиците.
Американците Дик Саймън и Линкълн Шустър правят книга, посветена на бума на кръстословиците. В изданието те поместват всички кръстословици, правени от New York World. Книгата постига сериозни успехи и е дава началото на издателство Simon & Schuster, което продължава да продава кръстословици и днес.
Първата публикувана в България игрословица е с автор Илия Николов и е от 1927 година. Най-дългата кръстословица, съдържаща 94 хиляди думи и дълга 300 метра, е дело на Христо Йоницов. Тя е останала непубликувана.