Гимназията в Бобов дол отвори Соларна лаборатория за учениците
Преди няколко дни отвори в Бобол дол нова Соларна лаборатория. Заедно с подкрепата на „Грийнпийс“ – България и Центъра за енергийни решения, в професионалната гимназия на Бобов дол петима възпитаници ще имат възможност да стартират обучение в новосъздадения модул „Монтьор на фотоволтаични инсталации“.
Организацията започна с енергийни проекти още преди няколко месеца, като постави соларни лампи на площада в Голямо село. Сега продължават в училището на Бобов дол, защото там се обучават много ученици по професия „Електротехник“, в специалност „Електроенергетика“. Именно и затова към лабораторията са инсталирани и соларни панели, лабораторна маса и бойлер.
Технологиите направиха възможно сами да произвеждаме електроенергията, която използваме, от възобновяеми източници като Слънцето. Вече е реалност едновременно да намалим сметките за ток, вредното влияние върху околната среда и здравето, а и промяната в климата. Така ние ставаме енергийни граждани — домакинства, общности и малки предприятия, които произвеждат електроенергията си сами и допринасят за енергийната си независимост и сигурност.
заяви Деница Петрова, ръководител на „Грийнпийс“ – България.
Соларната лаборатория ще помогне за внедряването на възобновяемата енергия в България. Това е устойчиво и икономично решение на проблемите, свързани с производството на енергия от изкопаеми горива като въглищата.
Чрез тази лаборатория учениците от техникума в Бобов дол ще се научат да прилагат технологии за производство на възобновяема енергия. По този начин възпитаниците ще завършат училище с две специалности – класически електротехници и електротехници във възобновяемата енергетика.
Обясни инж. Колю Орешков от Центъра за енергийни решения.
През втория срок учениците ще могат да навлязат в нещата още повече и да бъдат обучени за соларни електротехници. Една от целите на този проект е и насърчаването на производство на енергия от възобновяеми източници.
Характеристиките на лабораторията са:
- Оборудвана е със соларен генератор 2 kW.
- Заряден контролер с входящо напрежение до 100 V.
- Мрежови инвертор монофазен за генератор до 3,3 kW.
- Автономен инвертор до 500 W.
- Контролер за нагряване на топла вода ThermoSol K2.
Снимки: greenpeace.org