„Главната улица“ - нов културен маршрут, който разказва историята на Пловдив
„Главната улица“ е наименованието на новия културен маршрут, на който ще могат да се радват пловдивчани. Целта му е да запознае жителите и гостите на града с невероятната история на един град, който с времето е придобил образа на мултикултурна вихрушка.
Пловдив е място, което очарова с историческите си ценности, които не само са се задържали във времената, а са придобили още по-цветни пластове, които допълват невероятната история на този град. Главната в Пловдив е една от забележителностите, които са запазили интереса на хората през годините. В своята структура улицата е насъбрала множество артефакти от различни епохи и културни пластове – гръко-римски, османо-турски, румелийски, тоталитарен и съвременен, които гражданите и туристите могат да „разчетат“, разхождайки се по нея.
4 са основните топоса в реализацията на маршрута „Главната улица“ - това са площадите „Централен“, „Стефан Стамболов“ и „Римски стадион“, както и „Малката главна“.
Създадено е и специално уеб приложение „Културен маршрут „Главната улица“ на български и на английски език, което съдържа картата на маршрута и интерактивни връзки към информация за всеки от обектите. Обектите са специално избрани, за да свидетелстват за разнообразните културни пластове на града - от античността до съвремието. Всеки може да стане свидетел на знакови архитекти, исторически събития и такива от социалния живот на града само използвайки приложението. Заместник-кметът Пламен Панов коментира:
Това е проект, чрез който ще се разширят знанията за историята на града и ще се насърчи опазването на тези културни ценности. В проекта е заложено и представяне в 3 училища, където с помощта на мултимедийна презентация, по съвременен и атрактивен начин ще запознаем аудиторията с темата. Ще дадем възможност на младата публика да разгледа културните паметници в уеб приложението, и ще ги провокираме да ги открият в градското пространство. Резултатът от това представяне ще бъде повишаване на знанията и културата на младите хора за историята на града, осъзнаване връзката с поколенията и стремеж към опазване и съхранение на културната ценност, чийто наследници са именно те.
Идеята е създадена от фондация Про Либрис с финансовата подкрепа на Община Пловдив, като част от Културния календар на града.
Повече за проекта може да научите ТУК.
Снимки: Mediacafe.bg