ГОЛЕМИТЕ български спортни успехи през 2017 г. - част 1

В последните години сме свикнали да смятаме, че българският спорт преживява упадък и никога няма да стигне върховете от миналото. С носталгия си спомняме онова лудо американско лято през 1994 г. или онази Олимпиада в Сеул през 1988-а, когато България спечели 35 медала, от които 10 златни. Ние от Uspelite.bg обаче ще ви докажем, че и в наши дни родните спортисти жънат успехи и печелят медали от най-престижните първенства и турнири на планетата.

Сезонът на Григор Димитров

Няма как да не започнем с Гришо, който стана Спортист на годината в България. През тази година той се изкачи до трето място в ранглистата на ATP. Димитров спечели 4 трофея, колкото имаше за цялата си кариера досега. Голямо постижение стана триумфът във финалния турнир на ATP в Лондон, където нашето момче изненада фаворитите Федерер и Надал. Освен това Димитров за първи път от 3 години насам игра полуфинал в турнир от Големия шлем, като се класира в топ 4 на Откритото първенство на Австралия.

Финалът на Антъни Иванов на Световното по плуване

18-годишният талант постави нов национален рекорд с време от 01:55:58 минути в дисциплината 200 метра бътърфлай и стана първият български финалист на Световно първенство от 2007 година насам. Във финала Иванов остана осми, но се изпрати срещу едни от най-големите имена в плуването като  олимпийския шампион Чад ле Кло, както и Ласло Чех -  6 пъти медалист от Олимпийски игри и 33-кратен европейски първенец. Освен това младокът успя да спечели бронзов медал от световното първенство за юноши.

Александра Начева поведе в тройния скок при девойките

15-годишната Александра Начева поведе в световната ранглиста в тройния скок за младша възраст за 2017 г. в зала и подобри националния рекорд на Тереза Маринова. Начева е и първата българка, която скача над 13 метра в зала. Александра, която и през следващата година е в младша възраст, излезе на четвърто място в Европа и света на подреждането при девойките под 20 г. за 2017 г.

Световната титла на Петър Стойчев по плуване в ледени води

Петър Стойчев стана за втора поредна година световен шампион по плуване в ледени води. 41-годишният плувец закова хронометрите на 12 минути и 15 секунди, с което постави рекорд на 1000-метровото водно трасе. Резултатът на най-успешния ни плувен маратонец на шампионата в Бургхаузен, Германия, беше с минута по-добър от миналогодишното постижение на първенството в Тюмен, Русия.

Радослав Марков със световна титла в джудото

Полицаят Радослав Марков се окичи със златото в Световното първенство по бойни спортове за служители в сферата на сигурността, провело се в Абу Даби. Марков завоюва най-голямата си победа като спортист на престижния форум в Обединените арабски емирства, където състезателят на Централен Полицейски Карате и Джу Джицу Клуб спечели първото място в категория до 60 кг. след 4 убедителни победи. Служителят на МВР има и бронзови отличия от балкански и европейски първенства.

Тихомир Иванов на финал на Световното по лека атлетика

Надеждата на българския висок скок успя да се класира на финала на Световното първенство по лека атлетика в Лондон. Тихомир Иванов постави и нов личен рекорд, преодолявайки 2.31 метра, след като през сезона имаше записани 2.30. За съжаление, нашият представител не успя да вземе участие във финала, след като преди състезанието получи контузия. Участието на шампионата на планетата беше дебютно в кариерата на Тихомир Иванов.

Медалистките от световното по художествена гимнастика

Сребърен и 2 бронзови медала, както и 2 индивидуални гимнастички в топ 10 на многобоя е равносметката за националния отбор по художествена гимнастика от световното първенство в италианския град Пезаро, което се проведе от 30 август до 3 септември. Първото отличие дойде в откриващия ден, когато Невяна Владимирова спечели бронзов медал в съчетанието на топка. Отборът в състав Елена Бинева, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Симона Дянкова и Теодора Александрова зае второ място в многобоя се качи на подиума и във финала на топки и въжета с оценка 18.600.

Световните титли на Атанас Свисов и Делян Георгиев по ММА

Атанас Свисов спечели златен медал от Световното първенство по ММА в Манама в свръхтежката категорията над 120 килограма. Младежът, който триумфира със спечелването на престижната титла "световен шампион", е от курортния град Сандански. Той се изправи срещу Марчин Калата от Полша. В категория до 65 кг пък шампион стана Делян Георгиев. Българската федерация по ММА изпрати общо 8 наши бойци на шампионата на планетата. Представител на женския пол бе Изабел Христова, която се състезаваше в категория до 70.3 кг.

Европейско злато по борба на Биляна Дудова

Състезателката по борба Биляна Дудова спечели титла за България от Европейското първенство по борба за мъже и жени в Нови Сад, Сърбия.  На финала в категория до 55 кг българската състезателка стигна до успеха с 9:3 точки срещу представителката на Беларус Катерина Янушевич. Това е най-големият успех в кариерата на Дудова. През 2016 г. тя е бронзова медалистка от Европейското за девойки в Букурещ. Сребърни медали от европейското първенство спечелиха Тайбе Юсеин (63кг) при жените, и Борислав Новачков (65 кг) в свободния стил.

Успехите на Владимир Илиев и Красимир Анев на Европейското по биатлон

Владимир Илиев стана европейски шампион на първенството по биатлон в Полша. Илиев направи само една грешка във втората си стрелба и изоставаше с 4 сек след последната. Илиев даде всичко от себе си в оставащите метри, където изпревари руснака Александър Логинов с 4.9 секунди. Времето на шампиона беше 24:26.9 минути. Краси Анев направи отличен финал, който му позволи да изпревари с шест десети от секундата един от най-добрите ски бегачи Андрейс Расторгуевс.