Успелите

"Голяма работа": Изкуството, което говори за справедливи условия на труд

"Голяма работа" е инициатива, която свързва артисти с представителки на обществено значими работни сектори - учителки, болногледачки, социални работнички. Проектът цели да насочи общественото внимание към тези феминизирани професии и чрез изкуство да предаде посланието за по-справедливи условия на труд.

Колко често се замисляме за условията, при които работи почистващият персонал? Чудим ли се с какви проблеми се сблъскват ежедневно медицинските сестри, шивачките или социалните работнички? Успяваме ли да оценим ролята им в обществото, в което живеем?

Според Росена Иванова, създателка на инициативата "Голяма работа", отговорът на тези въпроси е: "Не достатъчно". Така в рамките на лагер, ежегодно организиран от Български фонд за жените, се ражда идеята за проект, който да насочи вниманието на хората именно към тези професии.

"Моята идея, която се роди в рамките на този лагер, е свързана с комуникиране чрез образи и изкуство на реалността на феминизирания труд в България и като цяло. Концентрираме се върху работни сектори, които са феминизирани, често ниско платени и стигматизирани като второстепенни.", сподели Росeна пред Uspelite.bg.

Сред професиите, с които "Голяма работа" се ангажира, са болногледачките, медицинските сестри, домакините, социалните работнички и детегледачките. У нас подобни длъжности са непропорционално заемани от жени и попадат в най-ниско платените класове на труд - със средно заплащане от 2,89 лв. на час. От началото на пандемията от COVID-19 насам голяма част от тези професии излизат на първа линия, което според Росена Иванова ги прави още по-значими за обществото ни.

За да покаже необходимостта от справедливи условия на труд в тези сфери, инициативата "Голяма работа" организира работилница по случай 1-ви май. В нея учителки, социални работнички и други представителки на феминизирани професии се срещат с група илюстраторки, за да им споделят своя опит и да им разкажат повече за проблемите на работното си място.

Свободният формат на тази работилница позволи да бъде разгледан много широк спектър от проблеми. Нямаше лекционна функция, работничките не разказваха дълги истории, но в разговора се откроиха доста проблеми от тези сфери на работа.

Една от участничките например работи в помощен център за жертви на домашно насилие. В работилницата тя разказва за трудностите в своята професия и за емоционалния товар, който я съпътства. За да вършиш качествено подобна работа, трябва да спазваш определена лична дистанция, която невинаги е лесна за постигане. В срещата с артистките социалната работничка споделя и за негативното обществено отношение към нейната длъжност, която често е стигматизирана.

Друга участничка пък работи като учителка и разказва за подобни проблеми в своята професия. Учителската работа според нея се възприема като дейност на супергерой, която носи и огромната отговорност за изграждането на светоглед у децата и младите хора. В същото време представителките на тази професия не получават достойно обществено признание и често срещат негодувание и недоверие у родителите на децата, с които работят.

Резултата от обмена на тези истории откриваме в поредица от илюстрации, вдъхновени от разказите и преживяванията на работничките. Образите са безплатни и достъпни в платформите на "Голяма работа", като всеки може да ги свали и използва за своя активистка кампания, подарък или пък украса за дома. Идеята е посланието за справедливи работни условия да достигне до възможно най-много хора и трудът на представителите на тези професии да бъде оценен подобаващо.

Видимостта, която създаваме с този проект за феминизирания труд, е закъсняла и много нужна. В рамките на изложбата имахме посетители, които наистина се трогнаха и разчувстваха от образите, които видяха. Те разпознаха себе си и свои близки в тях, защото всъщност, ако се замислим, всички познаваме или ние самите сме извършвали труд на първа линия, грижовен труд или друга дейност в производството, която е силно феминизирана и в повечето случаи недооценена.

Полезни резултати постига и информационната кампания, която "Голяма работа" провежда в профилите си във Facebook и Instagram. Там се споделят интересни истории и важни факти, свързани с труда и трудовите права, които според Росена Иванова още не са изцяло познати на съвременната публика.

Това, което успяхме да направим досега, показа все пак, че има място за разговор по този въпрос. За щастие, публиката и широката общественост се ангажират в този разговор и ние ще продължаваме да го движим напред.

Посланието, което "Голяма работа" отправя към своята аудитория, е послание на солидарността. Проектът цели да покаже, че феминизираният труд, посветен на грижата, не е изолиран от икономическите, политическите и социалните процеси около нас. Напротив - той е неизменна част от обществото, в което живеем.

Ние сме ползватели на този труд. Ние имаме нужда от него, за да обогатяваме живота си, за да получим помощ и закрила. Затова е нужна солидарност, затова са нужни грижа и оценка. И, естествено, икономическо отражение и признание за всички хора, които извършват този труд и правят животите ни по-пълноценни всеки ден.

Илюстрациите в материала са дело на Милена Филипова, Жана Миткова, Мариета Кабаджова и Вероника Белчева. Можете да ги свалите безплатно от тук. До 27-ми май пък можете да посетите изложбата на "Голяма работа" в "Плюс Това".

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара