Голямо дарение получи Катедрата по педиатрия и медицинска генетика в МУ - Пловдив
35 комплекта сензори с трансмитери за непрекъснато наблюдение на глюкозата при деца с диабет бяха дарени на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика в Медицински университет – Пловдив. Благородният жест бе направен от Лайънс клуб Евридика Пловдив.
Дарените комплекти ще бъдат използвани от специалистите в звеното по детска ендокринология при деца с диабет и за деца с новооткрит захарен диабет, при които устройствата не се реимбурсират от НЗОК. Един комплект проследява един пациент за 1 месец. Срокът на годност на устройствата е 1 година и по тази причина клубът се ангажира да направи ново дарение след тяхното изчерпване.
Ректорът на МУ-Пловдив Мариана Мурджева изказва своите благодарности към дарителите, а ендокринологът д-р Цветелина Цветанова пояснява:
Непрекъснатото глюкозно мониториране, което осигуряват тези устройства, е ключът за добрия контрол на диабета.
Тя обясни, че лошият контрол на заболяването води до изключително тежки хронични усложнения и трайна инвалидизация.
Диабет тип 1 и тип 2 са идентифицирани за първи път като отделни заболявания от индийските лекари Шушрута и Чарака през 400 – 500 г., като тип 1 е свързван с младите хора, а тип 2 – с хората с наднормено тегло. В края на 18 век англичанинът Джон Рол добавя термина "захарен“ или "от мед“, за да разграничи заболяването от инсипиден диабет, което се свързва и с често уриниране. До началото на 20 век все още няма разработено ефикасно лечение, докато през 1921 г. и 1922 г. канадците Фредерик Бантинг и Чарлз Бест не откриват инсулина.
Снимки и източник: mediacafe.bg