Горна Оряховица е домакин на първия конкурс - изложение „Младежко техническо творчество“
До 29 октомври Горна Оряховица е домакин на първия по рода си конкурс - изложение „Младежко техническо творчество“. Събитието, което се провежда в Спортна зала "Никола Петров", ще събере 48 отбора с общо 152 участници. Негови организатори са фондация „Милен Григоров”, НТС за Великотърновска област и фирми от региона и Община Горна Оряховица.
В първото издание на изложението „Младежко техническо творчество“ ще се включат ученици, студенти, технически университети, БАН, младежки екипи от фирми за иновации. Областите, в които ще се състезават са мехатроника, машиностроене, електроника и електротехника, роботика, приложна механика. Участниците ще се представят с полезни модели, конструкции, изделия, макети, инструменти, софтуер или машини.
Сред иновативните разработки са: дизайнерски лампов усилвател, проект на модерна къща, роборъка, говорещ контейнер, който благодари за изхвърления боклук, хуманоид за терапия на деца аутисти и др.
„Това е първата крачка за приобщаване на младите хора към техниката и точните науки. Много хора не ни повярваха в началото, но и много съмишленици ни подкрепиха. Ние пък смятаме догодина да го направим международно", обясни инициаторът на изложението-конкурс инж. Владимир Григоров.
Кметът инж.Добромир Добрев пристигна за проявата, карайки елекрическа тротинетка. Той сподели:
„Горд съм, че 91 години след първия мострен панаир, състоял се в нашия град, Горна Оряховица отново е център на изложение от национален мащаб. Надявам се в следващите дни тук да бъде една работилница за идеи, за обмяна на опит и информация".
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев заяви, че и в бъдеще ще подкрепят тази инициатива, защото на България в момента най-много са й необходими инженерно - технически кадри, изобретатели и иноватори и не скри надеждата си събитието да тласне повече млади хора към техниката и науката.
Атрактивната изложба се осъществява със съдействието на Община Горна Оряховица, която е осигурила финансова, организационна и логистична подкрепа. Събитието бе подкрепено и от Федерацията на научно-техническите съюзи в България.
Проектите на участващите екипи ще бъдат оценявани от специализирано жури от учени и професионалисти. На 28 октомври от 17:30 часа в читалище „Напредък 1869" ще бъдат обявени отличените. Най-голямата награда ще бъде за онзи иновативен проект, който има потенциал за устойчиво развитие. Той ще бъде подпомогнат от Инициативния комитет и ще се търсят варианти за неговото внедряване в бита и производството.
Stoil
2016-10-28 08:35:37 ReplyДомакин, не докамин :)