Успелите

Говори Петър Велков от Фонд за деца на починали от COVID-19 учители и медици

Пандемията от коронавирус наистина е едно крайно несигурно време. Време, в което, за съжаление, част от хората на предна линия - медици и учители - загубиха живота си в името на общественото благополучие.

Проект #ЗаДоброто създава фонд за децата на именно такива герои. Неговата цел е да осигури на децата стипендии в размер на 500 лв. месечно, докато навършат пълнолетие. Дарителската кампанията за набиране на необходимите средства ще се осъществява чрез Платформата.бг

"Не можем да утешим децата, загубили родител, но можем да бъдем до тях и да ги подкрепяме. Те трябва да знаят, че не са сами и че родителите им са в сърцето и в паметта на общество", казват инициаторите на кампанията в обръщението си към дарителите.

В момента фондът набира 150 000 лева за първоначалните стипендии. Тази сума ще се променя във времето в зависимост от броя на децата, нуждаещи се от помощта. Актуална информация за техния брой ще бъде поддържана, а дарителските средства ще се управляват от Обществен съвет.

Работата на Общественият съвет ще се състои в това да приема документите за получаване на стипендии, да отпуска стипендии, да проследява как се използват средствата, както и да се отчита пред дарителите с цел пълната прозрачност във всяко свое действие.

Кампанията стартират проект "ЗаДоброто", фондация BCause и учителят Петър Велков. Подкрепени са още от организациите „Гората.бг“, „Капачки за бъдеще“, „На първа линия“, както и от доброволци и дарители. Техни представители ще бъдат част от Обществения съвет.

А ние искахме да разберем повече за фонда и за целта раговаряхме с един от основателите му - Петър Велков.

Обмисляли ли сте вариант за реализиране на проекта, ако не се съберат пари от Платформата?

Да, разбира се. Винаги ще търсим различни варианти. Търсим и корпоративни партньори. Също така в нашите процедури е записано, че ако средствата във фонда са недостатъчни за изплащането на пълните стипендии, те ще бъдат разпределени поравно между стипендиантите – така е справедливо.

Движещата сила за създаването на фонда е човешката ни съпричастност към трагедиите в семействата на медиците и учителите, които станаха жертви на епидемията. Затова сме длъжни да предвидим всички възможности. Смисълът на фонда е да се погрижи за децата на починалите медици и учители, а не да засили мъката, самотата, финансовите им притеснения. Ние често казваме, че медиците и учителите са загинали в епидемията като на военен фронт.

Тя е точно това – война, в която мнозинството се опитва да оцелее, а смелите хора се опитват да помогнат на мнозинството да оцелее. Смели са медиците, учителите, хората с други професии на първа линия, които са надмогнали собственото си чувство за самосъхранение и страховете за семействата им, за да се погрижат за общото ни оцеляване. Като общност ние ще се погрижим за децата им според възможностите и сърцата ни.

Кризата създаде общност и като че ли вади повече доброто, отколкото лошото у хората. Преди кризата може би бяхме забравили това чувство – че принадлежим към съпричастна и подкрепяща общност.

Доколкото знам, вие сте инициатор на фонда? Как намерихте съмишленици за идеята и с какво ви помагат те?

По естествен път ми хрумна идеята за създаване на фонд за подкрепа, когато почина на едва 49 години учителката Айлин Байрактарова от Средно училище "Васил Левски". Тя остави детенце на 12 години.

Тогава организирах бърза кампания на стената си във Facebook за подкрепа на бащата и детето, на която се отзоваха стотици хора. Предложих тази впрегната енергия и доброта да я прелеем в нова добра инициатива и да организираме цялостен фонд за помощ на деца, загубили родителите си в борбата с Covid-19.

На този мой призив се отзоваха прекрасни съмишленици от проект ЗаДоброто и фондация BCause, с които заедно, за много кратко време, благодарение на огромния им опит и сърца, създадохме заедно Фонда.

Ако каузата е добра, съмишленици се намират лесно.

Помощта не е само в търсенето и намирането на пари за стипендии за децата, а и в цялостната подкрепа към техните семейства.

Защо е важно да има такъв фонд?

Защото заедно с мъката за починалия родител, детето и семейството са застрашени от финансови затруднения. Това е една огромна трагедия и загуба, която няма как да бъде наистина запълнена.

Целта ни с проект #ЗАДОБРОТО и #ЗаДецатаНаГерои е да подкрепим първо финансово тези деца до навършване на тяхното пълнолетие, за да могат да живеят и получат своето образование. Друга наша цел освен финансовата подкрепа е да създадем един екип от доброволци (психолози, учители и др.), които да подпомогнат тези деца и под друга форма, защото тази загуба е непреодолима, за цял живот, те да свикнат да живеят с тази болка, защото тя ще ги съпровожда през целия им жизнен път.

Важно е и по още една причина – да кажем, покажем, докажем на себе си, като общество, способни ли сме да бъдем общност.

Можете ли да ми кажете някои от изискванията за получаване на стипендията?

Изискванията са малко на брой, ясни, кратки и с уважение към семействата: заплатата на родителя или настойника, който ще се грижи за детето, да не надхвърля средната за страната брутна заплата. И второ, детето да не получава друга стипендия от организация или фонд, подобни на нашия. В това число не влизат средствата, които държавата отпуска.

Ето тук можете да прочетете всички изисквания.

Ще има ли вариант дете с починал от корона вирус родител, който не е работил като лекар или учител, да получи стипендията?

Изборът на кого да помогнеш, когато нуждаещите се от помощ са много, е едновременно труден и лесен. Труден, защото това не бива и не може да е въпрос на избор. Несправедливо е. Лесен, защото новините преливат от разкази за загубили в епидемията живота си медици, докато спасяват живота на други хора, и за учители, които ни правят хора.

Иска ни се този фонд да бъде последван и от други фондове за децата на хора с различни професии.

За съжаление, развитието на епидемията и управлението на кризата вероятно ще увеличават необходимостта от такива фондове.

От всички нас, от волята на дарителите зависи да успеем да помогнем.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара