Успелите

Град Белослав става домакин на първия у нас Фестивал на шевицата

След горещините на това лято на тематичната за българската история дата 9 септември любители и професионалисти в това традиционно българско ръчно занаятчийско изкуство за украсяване на платове с шарки и рисунки ще могат да обменят опит и да научат нещо ново на 20 км от морето. Лого на фестивала е мотив от шевица на ръкав на женска риза от Тетово (раждащата богиня) от ХIX в.

Единствената транспортна връзка с разположения от двете страни на плавателния канал между Варненското и Белославското езеро, в долината между няколко хълма, град Белослав е с ферибот. Началото на идеята за представяне на автентични носии, както и стилизирани интерпретации на везането с шевици, отделни части от тях, бродирани възглавници, килими, кърпи, покривки,сувенири, накити ще бъде поставено с темата: „Везбената традиция на българката. Хилядолетия, вшити в тъканта“.

Бродирането може да се прилага, освен с конци, и с материали, като ленти, перли, мъниста, пера и пайети. Везането с памучни или копринени конци се прилага най-често върху шапки, палта, одеяла, ризи, чорапи, покривки. Основните техники върху съхранените до днес образци на най-ранна бродерия – верижен бод, фестотен бод или бод за поръбване на одеяла, тропоска, сатенен бод и кръстосан бод са основни техники на ръчното везане.

Освен демонстрирането на бродерийни техники, под съпровода на народна музика, танци и песни организаторите предвиждат кратка среща-разговор с етнографи, изложба, ревю на носии, работилнички за големи и малки гости на фестивала и представяне на вградени елементи от шевицата в други български занаяти като килимарство, гайтанджийство, резбарство, грънчарство.

Мястото на провеждане на фестивала е площад „Възраждане“ между 9.00 и 18.00 ч. Ако времето не позволява, ще се състои в читалище „Съзнание 1926“ на ул. „Св.св. Кирил и Методий“ № 7.Заявките за участие се подават до 20 август на festnashevicata@gmail.com, както и по пощата на адрес: гр. Белослав, п.к. 9178, ул. „Св.св. Кирил и Методий“ № 7. Формата за заявката може да се изтегли от страницата на фестивала или да бъде изпратена лично. За всеки участник е предвидена площ за представяне на работите.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Рая Джурова-Рождественска

Възпитаник съм на Софийски университет "Св. Кл. Охридски", магистър по Славянска и Българска филология. На 29 г. съм, зодия Телец с асцендент Козирог, от гр. София. Занимавам се с народни танци, традиционни български женски занаяти, стартирам уроци по пеене. Обичам да творя, пиша от ученическите си години разкази, есета, отскоро и "плаха" поезия. Обожавам да пътувам и да изследвам свещени, непознати или просто красиви тихи кътчета от родината. Спортувам у дома.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Таня Илиева
    2017-06-28 22:55:19 Reply

    От позицията на майстор-везбар от Задругата на майсторите, като потомка на майсторка по везба , член на Национално движени "Седянка" са позволявам да критикувам въпросното мероприятие. нека първо научим автентичната шевица. Да се научим да я ценим, изработваме, разчитаме и чак тогава да се опитаме да я впишем в съвремието. Подозирам, че предстоящото събитие ще е един панаир на кича.