Успелите

Графити и музей на открито - изкуство по време на пандемия

Ситуацията в България, свързана с пандемията от Covid-19, отново насочва вниманието на обществото към новините за вируса. На този мрачен фон, хората на изкуството продължават да творят въпреки трудностите. През последните дни вниманието ни привлякоха два примера за изкуство навън, където могат да му се наслаждават възможно най-много хора – графитът “Свети Георги и змеят” в София и музеят на открито в село Раювци в Еленския Балкан.

Стенописът е най-новата творба от проекта Urban Creatures и е поредният пример за привличащо вниманието градско изкуство. Дело е на графити артиста Божидар Симеонов – BOZKO и е част от културния календар на София. С впечатляващ размер от 25 метра, проектът отнема 3 години на своите създатели, а самото изрисуване трае 25 дни. Намира се на една от емблематичните улички в столицата – ул. “Триадица” 6.

Преди направата му, Божидар Симеонов се консултира и с Българската православна църква по отношение на това как изглежда светецът, тъй като в случая той не е изобразен по канон. Според религията, Св. Георги се изобразява като млад човек, обърнат с лице, а змеят е в краката му. Тук графити артистът разчупва традицията и го рисува възрастен, с гръб, а змеят – над него. Както всяко изкуство и тази творба предизвиква противоречиви реакции у минувачите – от категорично одобрение за внушителното изображение, до критики към релиогиозната ѝ насоченост. Най-важното в случая е, че творбата не оставя равнодушни хората и ги провокира да вникнат в нейния смисъл и послание.

Другият интересен пример за изкуство по време на пандемия е Музеят на открито в село Раювци в Еленския Балкан. За кратко мястото става известно като “Българския Стоунхендж”, тъй като създателите му първо изпълват поляната под паметника на Вълчан войвода с огромни внушителни камъни, подредени в кръг.

Постепенно, за около 2 години скулпторът Атанас Стоянов от Бургас и още десетки съмишленици извайват чудни фигури от камък, които заедно образуват Пантеона на войводите. Върху внушителните камъни творците изписват и велики мисли и завети на бележити личности от българската история. Талантливите скулптори планират да създадат и алея на българските владетели. Входът в музея на открито е безплатен, с което привлича още повече вниманието на преминаващите туристи.

Изглежда, че дори и в трудни времена като днешните, изкуството е било и ще бъде начин хората да изразяват себе си, да провокират и да отправят послания към обществото.

Заглавна снимка: offnews.bg

Снимки: offnews.bg, Тефтерчето на един пътешественик, btvnovinite.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара