Графити с мисия: Два стенописа разцъфтяха в София
Човекът е социално животно. Далеч не е единственото такова, но грижовността, споделянето и приятелството са ни направили това, което сме, заложени са в кръвта ни. Общуването и общността са ни изграждали през хилядолетията и без тях трудно бихме оцелели като вид.
В рамките на изминалия месец, в София се появиха два впечатляващи стенописа. Две фасади на две различни сгради, на две различни улици, с две едновременно различни и общи послания - приятелството между хората и даряването на органи. Близост между човеците, взаимопомощ, разбиране и споделяне.
На бул. "Княгиня Мария-Луиза" 19, помежду джамия, синагога, католическа и православна църква, като символ на приятелството между народите, може да видите стенописа Serdika Tulip (Лале "Сердика"). Наред с шевиците по обеците на красивото момиче, покрай нея са изобразени лалета от специалния сорт "Сердика", който е селектиран и подарен на страната ни в чест на дружбата и партньорството между България и Нидерландия. Сортът разполага както с уникално, историческо значимо име, така и със сертификат от Кралската асоциация на производителите на луковици в Нидерландия. Макар шевицата и лалето да са символи на едва две държави на Земята, посланието е ясно и универсално.
Проектът е иницииран от Посолството на Нидерландия в сътрудничество със Sofia Graffiti Tour, изпълнен от графити дуото Arsek & Erase, за чиито проекти вече сме разказвали.
Недалеч от центъра на столицата, на кръстовището на ул. "Опълченска" и ул. "Цар Симеон", можете да се насладите на друг стенопис. Частица от теб може да е нов живот за друг. Това е посланието по случай 10 октомври, Европейски ден на донорството, отправено от "Астелас България" и Българското дружество по нефрология (БДН) в партньорство с Нов български университет (НБУ). За изпълнител на проекта е избрана фондация Visionary, и по-специално графити артистът JahOne.
Науката, и в частност медицината, е напреднала до такива висоти, че в последните десетилетия думата "споделяне" вече има съвсем ново значение. Не отнасяме нищо със себе си след смъртта, а бихме могли да оставим толкова много за другите преди това. Дали чрез усмивка, дума, дело, или малко кръв, а защо не и чрез все още функционираща частица от нас - орган или тъкан.
Здрав човек може да дари единствено част от черен дроб, костен мозък или един бъбрек на нуждаещ се, но само ако е негов близък. Органите, които подлежат на трансплантация след установена мозъчна смърт, са: сърце, бял дроб, черен дроб, бъбрек, панкреас, черва; а тъканите са: кости, костен мозък, сухожилия, кръвоносни съдове, сърдечни клапи, кожа, очни роговици и др. Колкото и страшно да звучи например да ни извадят сърцето от гърдите, гарантирано няма да усетим нищо, когато се случва. За сметка на това нечий друг живот ще получи втори шанс. Около 1200 души чакат такъв, само в рамките на страната ни.
За съжаление, в момента в България законодателството не дава възможност на човек сам да реши дали да бъдат дарени органите му. Окончателното решение зависи от близките му, непосредствено след смъртта му. Затова говорете със семействата си, за да бъдат наясно с личното ви решение и да могат да го приложат, когато се стигне дотам. Естествено, след дълги години ползотворен и усмихнат живот. Повече информация можете да намерите ТУК.
Снимки: Sofia graffiti tour, фондация Visionary
Жулиета
2020-11-02 17:34:54 ReplyСтрахотни графити! Прекрасни послания! Дано накарат повече хора да се замислят.
Жулиета
2020-11-02 17:34:55 ReplyСтрахотни графити! Прекрасни послания! Дано накарат повече хора да се замислят.
Жулиета
2020-11-02 17:34:57 ReplyСтрахотни графити! Прекрасни послания! Дано накарат повече хора да се замислят.