Група доброволци почисти епископската базилика във Варна
Група варненци доброволно се ангажираха с почистването на базиликата на ул. “Хан Крум” в Гръцката махала.
Акцията по инициатива на фондация “Гея” била осъществена по проект “Заедно за чисти общи места”, а след нея историческият обект, който често потъва в отпадъци, придобил много по-приветлив вид.
Целите на мероприятието били да се даде добър обществен пример, да се естетизира културно-историческият паметник и да се ограничи вандализмът в района.
Най-ранната базилика е построена в началото на 5. век и е била със силно скосени пропорции - по-широка, отколкото дълга, и с една апсида. Просъществувала е няколко десетилетия, като най-вероятно е разрушена от земетресение. Притежавала е богата вътрешна украса от подови и стенни мозайки, стенописи и вътрешна архитектура от разноцветен мрамор.
На нейно място по-късно се построява базилика, която става епископска. Построена е в първата половина на 5. век и е просъществувала 50 - 60 години. Тя е по-голяма, трикорабна, с два притвора. Изобразените върху мозайките ѝ символи на ранното християнство са незабравими - пауни, цветя и птици.
След няколко десетилетия върху руините ѝ е построена нова базилика, като колонадата от втория период е заместена от масивни стени, построени с квадри от градската защитна стена на Варна. Тя е била със същия план като на втората базилика, но с мраморен под и вероятно е разрушена при превземането на града от славяните през 614 г. Базиликата е най-просторната в региона на Варна, като размерите ѝ са 40 на 16 метра.
Източници: varnautre.bg