Група Outhentic: За българския фолклор граници няма
Любовта към музиката и българския фолклор е в основата на създаването на етно джаз групата Outhentitc през 2012 година. 5 години по-късно Райна Василева (вокал, перкусии) и Живко Василев (кавал, пиано) имат зад гърба си турнета из цяла Европа и амбицията да съберат световната музика на едно място в предстоящия си втори албум.
А на 7 ноември в Sofia Live Club те ще представят няколко песни от него за първи път. Публиката ще се наслади на автентичен български фолклор в срещата му с джаз, фънк и груув, както и с келтски, ирландски и финландски мелодии. Идеята за комбинацията им хрумва, когато на world music фестивал Райна и Живко преподават български фолклор на певци от Кения и Индия, на ирански гъдулар и индиец – перкусионист.
Така осъзнават, че именно смесицата между различни стилове в уърлд музиката е дестинацията, към която групата ще поеме занапред...
Вашата група Outhentic е създадена, за да покаже как българският фолклор може да бъде съвременен в срещата си с други жанрове. Разкажете ни малко повече за идеята зад групата!
Живко: Българският фолклор е уникален и има много потенциал за развитие. Всичко зависи от въображението на музикантите. Идеята започна с прости експерименти. Събрахме се, пробвахме, получи се добре, записахме го и продължихме, и така вече 5 години.
Райна: Да имаш досег до толкова различни хора и култури, за мен е изключително ценно и е едно от нещата, които обожавам най-много в професията си на музикант.
Всичко това обогатява и разширява мирогледа ти, учи те да уважаваш чуждото и да се учиш от него. Срещата ни с музиканти от държави като Кения и Индия повлия много на музиката, която правим днес, и на хората, които сме.
Вие сте брат и сестра – лесно ли се твори със семейство? Имате ли музикални братско-сестрински спорове?
Райна: Да се твори със семейство е и лесно, и трудно. Изключително полезно е в определени ключови ситуации, в които имаш нужда от обратна връзка и знаеш, че винаги ще я получиш, без излишни овъртания. Но в същото време е и трудно понякога, именно заради тази откровеност - не винаги можеш да приемеш истината така лесно и да пренебрегнеш себе си и егото си. Спорове винаги има, важното е да има и уважение към чуждото мнение и способност да приемеш, че не винаги си прав.
Казват, че музикант къща не храни. Как семейството ви приема факта, че и двамата сте творци?
Живко: Баба ми и до ден днешен ми повтаря да си намеря истинска работа, хаха! Истината е, че наистина не е много лесно да бъдеш артист в днешно време, но упоритостта и постоянството правят чудеса! Колкото до семейството ни - те ни подкрепят и помагат, с каквото могат. За артистите е важно да бъдат подкрепяни, защото трудните моменти не са малко и е много лесно да се обезкуражиш.
Какви според вас са факторите да успяваш в музикалната сфера, когато свириш толкова локална музика като български фолклор?
Райна: Българският фолклор има силата да достигне много върхове. Доказателство за това е и родопската песен “Излел е Дельо хайдутин”, която лети в Космоса от толкова години. Пътували сме на много места по света, свирили сме на много сцени и разбира се, сме допускали, че езикът може да е бариера, която няма как да прескочим, но за щастие, се оказва, че за музиката граници няма. Тя достига до сърцето и въздейства чрез сетивата.
Какво ви вдъхновява да правите нови проекти, концерти и турнета?
Райна: Вдъхновението преди всичко е породено от любовта ни към музиката, разбира се, и от любовта на хората към нас. Когато видиш удовлетворение в очите на хората, когато успееш да ги докоснеш, дори понякога и да ги разплачеш, разбираш, че има смисъл. Вдъхновяваме се и от природата, от хубавата музика, от любовта в живота ни, също и от хора, които правят добре това, което са избрали да е тяхно призвание, без значение в каква сфера.
Как младите публики възприемат музиката ви?
Живко: В последно време наблюдавам някаква тенденция за завръщане към фолклора у младите, което е добре за музикантите, които се занимават с такава музика. Това, което ние правим, ги приближава още повече до тази музика, защото ние използваме и нещо модерно и по-актуално за времето, в което живеем. Така го правим още по-достъпно и по-интересно за тях.
Какъв съвет бихте дали на музиканти, които тепърва поемат по пътя на фолклора?
Живко: Да се заредят с търпение! Това е най-трудната част. За да станеш успешен, в каквото и да е, се изисква много търпение и упоритост, има случаи, в които изглежда, че всичко е напразно и ни се иска да се откажем, точно тогава трябва да сме най-силни и да вярваме.