#гудгейм подкрепя бъдещите български таланти в гейминг индустрията
За трета поредна година се организира благотворителната кауза #гудгейм. Целта ѝ е да помогне на младите хора в България, които искат да оставят своя отпечатък в гейминг индустрията. Всяка година събраните средста оказват финансова помощ на различна организация, работеща с младежи. Тазгодишният благотворителен стрийм е в партньорство с глобалната мрежа за успех на младите хора на България “Тук-Там”. Идеята е да бъде създаден фонд за стипендии за младежи, които искат да се развиват професионално в областта на видеоигрите.
"Благотворителният гейминг маратон” започва на 24 януари и ще продължи до последната секунда на месеца (172 часа). Програмата включва срещи с интересни гости, които ще играят на популярни игри, ще говорят за виртуална реалност, ще обсъждат възможности за кариерно развитие, а някои от тях ще предизвикат аудиторията да се раздвижи със занимания като йога, сутрешно раздвижване, готварско шоу и др. Можете да се включите в стрийма ТУК.
Всеки, който иска да се присъедини към каузата, може да го направи чрез дарение, спонсорство или покупка.
Първата година събраните средства са 19 172 лв. и отиват за prepodavame.bg – платформата на “Заедно в час” за ресурси, уроци и източници, които да подпомагат българските учители в създаването на качествени уроци за класните стаи. Втората кауза, от края на януари 2023 г., е в подкрепа на DevHubOne – фондация, общност и място, където всеки ученик ще може да получи достъп до безплатни курсове по разработка на игри и приложения, както и до ментори с опит в индустрията. Благодарение на даренията те успяват да осигурят зала, в която ученици се обучават да разработват видеоигри напълно безплатно. Тя се намира в София, на ул. „Проф. Александър Танев“ 11. Оборудвана е с 16 компютъра, очила за виртуална реалност и симулатори за работа във VR среда.
„Нашата мисия е да предоставим финансова помощ, за да може всеки желаещ да се впусне в това приключение уверено. Гейминг индустрията е най-голямата развлекателна индустрия в света и ние искаме да помогнем на българските таланти да оставят своя отпечатък.“, твърди екипът на #гудгейм.
Според тяхна информация 81% от поколението Z играе видеоигри, а голяма част от любителите искат да превърнат страстта си в професия.
Процъфтяващият сектор на видеоигрите става все по-привлекателен през последните години. Приходите от него в ЕС през 2020 г. са били 4,3 пъти по-високи, отколкото за цифровата музика и 1,8 пъти по-високи, отколкото за услугата „видео по заявка“, сочат проучвания на Съветът на Европейския съюз. Той призова държавите членки да подкрепят културно-творческото измерение на видеоигрите, включително използването на данни за културното наследство в творческия процес и защитата на правата върху интелектуалната собственост; да подпомагат растежа, иновациите и достъпа до финансиране на европейските дружества за видеоигри; да привличат и задържат таланти сред специалистите в областта на видеоигрите на европейския пазар на труда; да насърчават отговорната игра и да осигурят безопасна онлайн среда за видеоигрите.