Успелите

ХАЙДУШКИ ИСТОРИИ: ИНДЖЕ ВОЙВОДА

„Млад беше тогава Индже, не скъпеше живота си, не се боеше от смъртта. Никога не делеше доброто от злото, никога не беше се запитвал кое е грях и кое не.“

Из „Индже“ на Йордан Йовков

Индже - Йордан Йовков

   По редовете на българската история се нареждат десетки имена на славни родни хайдути, бранили с храброст скътаните на поробена България села. Един хайдутин се отличава от всички останали и носи прозвището Индже воевода. Изпратен в Цариград за еничарин с българското име Стоян, младият българин с неспокоен характер не сломява пред исляма. Обратно на всички останали български деца събрани поради „Девширмето“ (кръвен данък – събиране на християнски момчета за еничарския корпус), той се противопоставя на наложените над раята догми и от изпълнителен еничар се превръща в славен български хайдутин!

Наричан от турците Индже (от турски „тънък“), Стоян разгръща своя гняв към турските башибозуци още по време на обучителния си еничарски период в Цариград, убивайки своя турски военен ръководител. Подкрепен от останалите обучаващи се еничари, той оглавява хайдушката дружина, бранеща селата по Странджа.

войвода

Според източниците след няколко години кърджалийство, Индже повежда конна хайдушка дружина из Странджа, Сакар и Бакаджиците. Байрактар (водач) на храбрите българи е бил  Кара Кольо Омарчалията, според когото Индже се е отличавал с огромни организаторски заложби и неизмерима смелост. Дружината вдига бунтове, защитава сиромaсите и спасява малките момченца от догмите на девширмето.

Преданията сочат,че през 1806 година Индже заминава за Молдова, където служи в гвардията на молдoвските князе. По това време българският хайдутин се слави като капитан Индже и Стоян волентир. През 1821 година участва във въстанието в Дунавските княжества като хилядник, заедно с байрактаря си Кара Кольо.

До последен дъх Индже брани българското! Дори лудо влюбен, според Йовков в Пауна, първа и голяма любов за него остава родината! Смята се, че Индже воевода намира смъртта си през  1821 година в битка при Скулени на река Прут, сражaвайки се с турците!

За храбростта на Индже можем да чуем от народните песни, преданията и историческите факти. За закрилника на българите, можем да черпим вдъхновение и от разказа на Йордан Йовков „Индже“ от цикъла „Старопланински легенди“.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара