Хакатон ни подсказва как да подобрим качеството на въздуха в България
Хакатон на тема „Подобряване на качеството на въздуха в България“ организира Clean Air Fund, съвместно с MOVE.bg, VMware, „За Земята“, „Зелена София“ и Lime на 25 февруари от 11:00 до 20:00 ч. По програма първо ще се състои представяне на второто проучване по поръчка на Clean Air Fund – „Въздействие на замърсяването на въздуха върху кариерните решения на висококвалифицираните работници в София“, а след това и същинската част – хакатонът.
Данните от изследването показват, че замърсеният въздух е една от причините за намалена продуктивност на работното място. Анализът засяга връзката между замърсяването на въздуха и кариерните решения на висококвалифицираната талантлива работна сила в София.
Повече за самия хакатон, както и къде да се запишем и какво да очакваме, ще ни разкаже Петко Анчев от Lime.
Здравей, Петко, на 25 февруари предстои да се случи хакатон за подобряване на въздуха в България. Какво можем да очакваме от събитието?
Хакатонът „Подобряване на качеството на въздуха в България“ е вдъхновен от изследването „Въздействие на замърсяването на въздуха върху кариерните решения на висококвалифицираните работници в София“. Въпреки че докладът обхваща определена група, замърсеният въздух засяга всички граждани в страната не само здравословно, но и икономически. Това бе и причината събитието да се организира за рамките на България. По този начин биха могли да се включат хора от всеки един малък или голям град, които имат идеи как могат да подобрят въздуха.
Хакатонът ще се проведе от 11:00 до 20:00 ч., като първо ще стартира с представяне на изследването, което участниците биха могли да ползват като отправна точка за формулиране на своите предложения. Събитието е разделено на няколко панела, като екипите ще имат четири часа за съставяне и оформяне на решенията за по-чист въздух. Те ще бъдат наставлявани от ментори с опит в сферата, а след това ще имат време до десет минути за представяне на своята идея пред журито. Първите три отбора, събрали най-много точки, ще спечелят награди, които ще им помогнат да водят живот с по-малко емисии, като електрически скутери, ваучери за аудио книги и др.
Всеки, който желае да се регистрира, може да го направи на следния линк до 23 февруари.
Как генерираните решения по време на хакатона ще помогнат?
Чрез събитието целим да съберем идеи, които да споделим с общините и компаниите в България. Чрез въвличане на всички отговорни страни, включително и гражданите, могат да се постигнат много по-добри резултати за по-кратко време. Самата рамка за конфигуриране на идеи по време на хакатона е насочена и в тази посока – как решенията, които се предложат, могат да помогнат на общините в България и компаниите, като те трябва да са приложими за градовете в страната, а не само едно за едно населено място. Вярваме, че по този начин – със споделяне на добри практики, бихме могли да дадем една по-различна гледна точка и да помогнем с потенциална оптимизация за по-добри резултати.
Lime оперира в няколко държави по света, може ли да ни споделите добри практики за намаляване на емисии?
Услугите на Lime са достъпни в над 30 държави и повече от 200 града. От създаването на компанията ни до днес нашите скутери са карани 250 милиона пъти по цял свят. Така ние сме предотвратили над 50 милиона пътувания с автомобил и съответно са спестени над 25 метрични тона въглеродни емисии. В България нашите потребители са карали Lime близо 500 000 пъти, откакто компанията оперира на пазара, и са предотвратили изпускането на 195 тона парникови газове. Бъдещето на мобилността е наистина електрическо. Паралелно с тези постижения ние сме обявили публично целите ни за свеждане до 0 на всички емисии на Lime. Това включва производство, логистика, офиси, доставчици.
Какъв е вашият опит с проблема със замърсяване на въздуха? Какви са практиките на Lime, които биха могли да помогнат?
Трафикът, създаден от автомобили с двигатели с вътрешно горене, трябва да бъде изведен от градовете. Това са индикациите, които виждаме по цял свят. Създават се нискоемисионни зони, където високозамърсяващите автомобили трябва да заплатят по-голяма такса, за да влязат. Това ще има положителен ефект върху качеството на въздуха. Такава съвсем скоро ще бъде въведена и в София. В Lime сме горди, че първи в България предложихме на пазара алтернативно решение за индивидуалната мобилност.
Другият основен замърсител в България, разбира се, е битовото отопление с твърди горива. В този аспект в София се полагат усилия за подмяна на горивните инсталации по домовете на хората. Нейният успех зависи от мащаба на инвестицията. Това е мярка, която трябва да продължи. Няма друг начин за справяне с този проблем. Елементът, който трудно се контролира, е преносното замърсяване. Качеството на въздуха е проблем за целия Балкански полуостров.
Защо хората трябва да се включат в хакатона?
България има сравнително малка, но активна и талантлива общност в сектора на информационните технологии. Именно благодарение на нея София направи впечатление на Европейската комисия с гражданската си мрежа от датчици за измерване на качеството на въздуха и анализа на данните. Това е ясен пример, че идеите, родени на събития като този хакатон, могат да бъдат приложени бързо на практика. Какво по-вълнуващо от това? Да видиш как уменията ти помагат за решаване на предизвикателство, което директно влияе на качеството на живота на всички българи.
Програма на събитието:
11:00-12:00 – Представяне на изследването
12:00-12:30 – Обявяване на началото на хакатона
12:30-16:30 – Брейнсторминг и подготовка за представяне на идеята
17:00-19:00 – Представяне на идеи от отборите
19:00-19:45 – Оценяване на идеите от жури
19:45-20:00 – Обявяване на победителите в хакатона