Хакатон за социални иновации роди нови идеи в помощ на бежанците
През уикенда програмисти, предприемачи, дизайнери и бежанци обединиха сили в A hub, където бяха разделени по отбори, като всеки работеше по проект, представящ платформа или приложение, което би било от полза за бежанците и търсещите закрила.
Част от Месецът на бежанците, чиито събития бяха отразени и от Ройтерс, Хакатонът за дигитални номади успя да събере на едно място опит, ум, идея и желание за промяна към добро и да ги канализира в наистина полезни разработки. Целта бе да се намерят базирани на технологиите решения на някои фундаментални проблеми за бежанците в България и по света. Тя бе постигната в лицето на десетките участници, които бяха разделени в отбори, а пред журито бяха представени 4 проекта. Отборът победител спечели 500лв, както и ваучери за безплатен курс в SoftUni.
Групата, състояща се от най-много бежанци, даде идеята за TrueNews - платформа, която да има за цел да представи истинското лице на хората от лагерите, да е източник на новини, които няма да бъдат разкрасявани или изопачавани от медиите. Мъж от лагера във Военна рампа посочи, че образът им в представите на българина е за терористи, което ги наранява и разрушава ценността им като хора. А едно от момчетата в тази група дори демонстрира завидни футболни умения, тъй като отскоро е футболист на ПФК Левски и гордо носи екипа му.
Муса, бежанец, който е женен за българка и наскоро е станал баща, започна разработката на сайт, наречен RefugeeOcean, където всеки може да потърси или предложи работа, дом, дрехи и др.
Третият отбор избра да вдъхне живот на Friendly - приложение, което да свързва хората едни с други, както и с неправителствените организации, а едно от предимствата му беше опция за превод на основни фрази от съответния език, придружени с картинки.
Отборът победител представи идеята за приложение за споделяне на опит, наречено PathFinder, което да е в помощ на всеки, искащ да достигне до безопасно за живота си място, но не знае по кой път да поеме и какво да стори. PathFinder би могъл да бъде неговият компас в бурното море на търсенето на спасение.
Всички присъстващи слушаха с интерес презентациите, а малко преди представянето участниците имаха възможността да развият своите умения чрез лекцията на Борис от 356labs. Членовете на журито смятат всеки проект за изключително перспективен и дори имат желание да посветят част от времето си в търсене на възможности за тяхната реализация...
...защото и в България има хора, които живеят в бъдещето, където невъзможното става реалност, доброто побеждава и технологиите са нещо нормално. Тези хора носят частица от бъдещето и правят живота по-хубав и по-подреден в своя хаос. Днес.