Успелите

Хиро Камигаки - японският художник, който създава тайнствената изложба "Лабиринтът на София"

„Лабиринтът на София“ – изложба на японския илюстратор Хиро Камигаки, която показва столицата ни по един разнообразен и интересен начин. Тайнствените и въображаеми лабиринти на София, които артистът създава може да наблюдавате в залите на „Квадрат 500“ на филиала на Националната галерия до 20-и юли.

Предизвикателството, в което ще попаднете е следното – чрез лупа в ръка, всички посетители ще трябва да се справят с намирането на духови оркестри, берачки на рози, кукери, нинджи, роботи, съкровища и още много скрити герои и предмети в неговите творби.

Илюстраторът избира да представи така познатата ни с трафик, замърсен въздух и боклуци по улиците столица, в едно магическо местенце, в което старото и новото живеят заедно. Той избира да създаде шарени улици, на които кипи живот. Допълва обстановката с танцьори, облечени в народни носии, играещи хоро пред катедралата „Александър Невски“. На покрива на бившия Партиен дом се смеят клоуни, иззад дърветата в парка изскачат рицари, а познати от комиксите супергерои си говорят по балконите на сградите.

За цялата тази работа японецът използва сериозно събиране на информация, проучване на мястото, разследване чрез снимков материал и сателитни карти, градоустройствени планове, местни обичаи и културни особености и въобще всичко характерно за мястото, което иска да превърне в едно по-ново и различно. Също така първоначално Камигаки не посещава мястото, което предстои да нарисува, за да позволи на въображението си да изгради нова вълшебна ситуация.

Родом от Хирошима, Япония, като малък живее в къща на хълма, откъдето вижда целия град. Пътят към изкуството започва с рисунки на града, видян през прозореца. С мечтата си да обиколи други държави и да опознае по-добре живота на хората там, той започва да рисува и други места. По този начин започва да създава все повече различни магически светове. Художникът рисува цветния лабиринт на София през 2021 година, а след посещението си в столицата през лятото на 2022 година, с екипа си IC4DESIGN създават чернобялата карта на града, много по-точен и детайлен вариант, в който са вплетени словесни послания. Рисунката е включена в изложбата, на гърба на цветния софийски лабиринт.

„Тръгни натам, накъдето няма пътека, и остави следа“, „светът продължава напред“ и „обичай живота“ са няколко от цитатите в черно-бялата илюстрация.

След това Хиро посещава столицата за пръв път. Илюстраторът много се впечатлява от архитектурата на града и древните сгради, които са останали от римско време, а в същото време до тях са построени сгради по комунистическа архитектура и модернизъм. „Българският дух“ обаче е онова, което най-силно впечатлява Камигаки при посещението му в София. Затова и неговите традиционни за България кукери и народни танцьори се съчетават лесно с нинджите и роботите.

През 1998 г. Камигаки основава артистичният колектив IC4DESIGN, който е избран в топ 200 на най-добрите илюстратори в света от журито на American Illustration и Society of Illustrators. Редизайнът на „Ню Йорк Таймс“ през 2009 г. е обявен с корица на студиото, а през 2014 г. Камигаки започва най-успешния си проект - книжната поредица „Детектив Пиер“.

В нея илюстрациите изграждат цели истории, в които читателите търсят изход от сложни лабиринти, намират скрити предмети и решават загадки. Поредицата е преведена на 37 езика в над 38 държави, сред които и България.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара