Успелите

Христина Кунчева: Имах невероятни учители, които ми дадоха добър пример

Христина Кунчева е старши учител по немски език в СУ за европейски езици „Св. Константин-Кирил Философ“ в град Русе от 15 години. Завършва училището, в което преподава, с профил немски език, след което немска филология и веднага се връща в класната стая, но вече като учител. Разговаряме с нея по повод кампанията на Гьоте-институт България за насърчаване и квалифициране на учители по немски език в българските училища. От института оказват подкрепа на всички, които искат да дадат своя принос за езиково и личностно израстване на младите хора в България. 

Г-жо Кунчева, вие сте от малкото млади хора, които съзнателно избират професията на учител. Какво ви наведе на този избор?

Аз имах невероятни учители, които ми дадоха добър пример. А добрият пример е много важен. И разбира се, желанието ми да стана учител. А защо по немски език? Защото исках да продължа да изучавам немския език и култура, да науча повече и повече.

Преподавате немски език вече близо 15 години. Това е и много, и малко време. На какво ви научи работата в училище с децата?

Стремя се да планирам учебния час така, че той да минава неусетно за учениците. В комбинация с доброто ми отношение към тях мисля, че се получават нещата. 

Какво е усещането да станеш учител в училището, в което сам си бил ученик?

Гордея се с това. Моите учители се зарадваха много и ме поздравиха за избора ми. Помагаха ми и ме подкрепяха в началото. Както и всички колеги по немски език. А аз се мотивирах още повече и бях сигурна, че съм взела правилното решение. Благодаря им!

Самият аз преподавам от години и знам колко е увлекателно и удовлетворително. Но как се чувствате вие в тази сфера?

Чувствам се комфортно в училище и в класната стая. Да, понякога е шумно, често е и натоварващо, и изморително, но общуването с млади хора ми доставя удоволствие. Всеки ден е изпълнен с много положителни емоции. Скука няма! 

В последните години се обръща внимание на това как учим. Трябва да става по възможност неусетно и като забавление. Какви са вашите успешни методи на работа?

Като имам предвид, че учениците много бързо се разсейват в час, губят интерес и понякога чакат с нетърпение следващото междучасие (любимият им предмет в училище), им предлагам разнообразни дейности. С нетърпение очакват упражненията на интерактивната дъска, на телефоните и таблетите. Дигитално е по-лесно и по-забавно. Ние пеем, играем настолни и ролеви игри и приготвяме немски специалитети. Учениците трябва да познават празниците, традициите и обичаите в Германия или накратко казано – Германия възможно най-отблизо. Винаги има нещо ново, което ти се иска да кажеш на учениците. И най-хубавото е, че те питат.

Поддържате ли връзка с вече завършили ваши ученици?

Да, поддържам връзка. Винаги ми е хубаво, когато ги видя, и малко се натъжавам, разбира се. Радвам се на техните успехи, макар и да не са в България. Защото немският език им дава възможност да продължат своето образование в Германия или Австрия.

Можете ли да кажете с ръка на сърце, че „да преподаваш, е яко“? 

Много е яко даже! Благодарение на квалификационните програми на Гьоте-институт се развиваш професионално. Научаваш нови и съвременни методи на преподаване и използваш съвременни медии в обучението по немски език, които после успешно можеш да приложиш в час. Имаш възможност да се обучаваш в Германия, да се запознаваш с колеги от цял свят и да обменяш опит с тях. 

Човек учи цял живот, как успявате да поддържате вашето езиково ниво по немски и да го надграждате по възможност?

Аз все още продължавам да се обучавам. Посещавам семинари, участвам в курсове и квалификации не само в България, но и в Германия. Гьоте-институт ни дава възможност и ни подпомага да се развиваме в тази област и да се усъвършенстваме. 

Какво бихте казали на други ученици и студенти, които като вас изучават старателно немски език от основното училище и мечтаят един ден да преподават и те?

Да не се колебаят! Щом мечтаят да работят като учители, със сигурност няма да сбъркат. Ще им е трудно в началото. Много зависи как ще подходят, с каква нагласа прекрачват прага на училището и класната стая. Ако работят с желание, учениците ще го усетят и ще имат тяхната подкрепа. А за да се получи един добър учебен час, учителят трябва да спечели вниманието на учениците.

А на онези, на които не им е хрумвало, че могат да изберат професията на учител за свое бъдеще? 

Чрез професията учител ти мотивираш младите хора и им помагаш да успеят. Използваш уменията и знанията си и им ги предаваш. Оставяш трайни спомени в съзнанието на своите ученици и не на последно място се чувстваш полезен. Кой не си спомня своите учители?

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара