Успелите

Христо Козаров: Ние сме една голяма общност с богата история и ценности!

18-годишният Христо е каракачанин и това е нещо, с което се гордее. Със своята общност често обикалят различните краища на света, където остават късче от своите традиции и обичаи. Но Христо винаги се връща в България, защото иска тя да се развива и той да бъде виновникът за това.

Срещаме се с теб малко след като си спечелил тазгодишната награда за фотография, свързана с начина на живот и традиции на каракачаните. Разкажи ни малко повече за снимката, с която участва.

Снимката е направена по време на тазгодишния събор на каракачаните в Гърция, който се провежда в местността Пертули. Тя отразява преместването на каракачаните от едно място на друго, така наречените „караваня”. Този събор, както и в България, се провеждат всяка година, където се събираме каракачаните от всички краища на страната. Това е една прекрасна възможност да се запознаем с много хора от нашия произход.

Как се проведе самият конкурс?

Конкурсът се организира послучай юбилейният 25-ти събор на каракачаните в местността Карандила под надслов „От Сливен до Пертули - пътуване с фотоапарат и камера“, организиран съвместно от Катедра Етнология на ПУ „Паисий Хилендарски“ и Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България. Трите най-добри снимки донесоха на авторите си грамоти, а победителят получи фотоапарат. Всички снимки, които бяха пратени за конкурса, гостите на събора можеха да разгледат, докато си почиват на сянка в каливата.

Кое е нещото, което те кара най-много да се гордееш с произхода си?

Нещото, което ме кара да се гордея с произхода си е умението да съхраняваме традициите на нашите прадеди. Ние сме една голяма общност с богата история и ценности. Такива истории, като тази откъде всъщност произлиза името ни, ме карат да се чувствам горд. Когато Гърция е паднала под Османско робство, Али Паша от Янина е казал на местните гърци: „Или ще приемете мюсюлманство, или ще бъдете заколени“. В знак за траур за падналата държава местните гърци изтъкават носиите си черни, на турски „кара“ е черен, а „чанин“ - беглец. Наречени черни заради цвета на носиите си и бегълци за това, че са избягали от Гърция, щом е паднала под османско робство. Изследванията на генома им доказват, че те са гърци.

Вие имате много традиции и обичаи. Все още ли ги спазвате и кой е най-красивият, най-любимият елемент от фолклора на каракачаните за теб?

Някои от традициите се спазват и до ден днешен. Каракачаните още от много години са православни християни и това се отразява по доста от елементите на колибата („калива”), байрака („фламбура”), по носиите има изобразени кръстове. За мен нещото, което е най-интересно, са каракачанските песни и танци. Песните най-добре отразяват живота на каракачаните, защото в тях се пее за него.

Участваш в танцова формация за народни танци, с която обикаляте по различните краища на света. Защо? 

Участвам в състава при КПДК кв. Речица, защото това е нещото, което чувствам отвътре. Танцувам от както се помня, защото танците ме зареждат само с положителна енергия. Те са моето хоби. Любимият ми танц е „Кцадико“ - той е само мъжки танц. Песните и танците, част от богатия фоклор и история на каракачаните, ме карат да се гордея с произхода си!

Ти си на възраст, в която трябва да решиш своето бъдеще. Накъде ще поемеш?

Мисля да уча нещо, което ще помогне развитието на семейния ни бизнес - търговия и пакетаж на варива. Още не съм избрал какво точно, но има време.

Казваш, че избираш да останеш в България. Кое те връща обратно у дома?

Нещото, което ме връща обратно у дома - това са приятелите, семейството, традициите и обичаите.

Какво ще кажеш на тези, които решават да напуснат родината или вече са го направили?

На тези хора, които искат да напуснат България, ще кажа само, че не трябва да го правят. Напротив. Трябва да се върнат. Защото именно те тласкат държавата ни напред и нагоре - успелите хора.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара