Успелите

Христо Стоянов: В България има много технологичен талант и предприемачески нагласи

Христо Стоянов управлява дейностите по бизнес развитие на Европейския Инвестиционен Фонд в България. Той се присъединява към екипа на ЕИФ в София през 2011 г. и отговаря за операциите на български холдингов фонд, предоставящ финансиране за малкия и средния бизнес от структурните фондове на ЕС посредством финансови инструменти, като кредитни гаранции, стартъп акселератори и фондове за рисков капитал. 

Той е член на директорския борд на ДЖЕРЕМИ България – инвестиционно дружество, финансиращо диверсифицирано портфолио от дялови фондове за рискови инвестиции и продукти за защита от кредитен риск в банкови институции.

Господин Стоянов ще бъде един от панелистите в новото издание на Клуб Investor.bg - „Предприемачи на бъдещето“, което ще се проведе на 27 септември, от 15 часа, в Capital Fort.

Разкажете ни повече за дейността на Европейския Инвестиционен Фонд в България.

Като част от групата на Европейската Инвестиционна Банка, Европейският Инвестиционен Фонд подпомага финансирането на малкия и средния бизнес в тясно взаимодействие с финансовия сектор. Не финансираме директно бизнеса, а работим с финансови посредници, осъществяващи кредитна и инвестиционна дейност, които, от своя страна, използват нашите финансови инструменти, като кредитни гаранции, стартъп акселератори и фондове за рисков капитал.

В България дейността на ЕИФ се разви значително в последните 8 години, благодарение на успешното ни партньорство с българските правителства и с финансовия сектор. От 2011 г. до днес над 13 хиляди малки предприятия в България получиха финансиране за над 1.5 млрд. евро по програмите за реализация на финансови инструменти управлявани от ЕИФ.

През тази година пуснахме девети финансов инструмент в България.

Това е нов фонд за рисков капитал, който ще инвестира, както в иновативни стартъпи така и в технологични компании във фаза на растеж. След успеха на първите пет венчър капитал фонда, които финансирахме в България - Eleven, LauncHub, Black Peak Capital, Empower Capital и NEVEQ - започна работа и новият ни шести фонд - BrightCap за подкрепа на бурно развиващия се технологичен сектор в България.

Много успешно се реализираха и няколко кредитни продукта за финансиране на малкия и семейния бизнес в България – т.нар. Джереми кредити в периода 2012 до 2015 г., които достигнаха обща стойност от близо 800 млн. евро.

В момента успешно се развива МСП Инициативата по договора ни с Министерство на икономиката. По тази програма за последната година и половина българските банки са отпуснали над три хиляди кредита за над 400 млн. евро при преференциални условия и очакваме това темпо да продължи до края на годината и в началото на следващата година.

Какви възможности се откриват пред българските МСП инструменти по плана „Юнкер“?

ЕИФ има сключени 10 гаранционни споразумения с български банки с финансиране от Европейския Фонд за Стратегически Инвестиции, известен като плана Юнкер. Това са два типа гаранции, които наричаме COSME и InnovFin. С тях до момента са отпуснати над 2000 кредита.

Говоря за кредити за малкия бизнес или т. нар. „МСП прозорец“ на плана Юнкер, в който България е на второ място в ЕС по вложен ресурс спрямо размер на БВП. Бих подчертал успеха специално на банковите кредити по програмата InnovFin, които се използват изцяло за кредити за реализиране на иновации в малкия бизнес в България, с това финансиране българските предприемачи прегръщат иновациите като модел за развитие.

Може ли България да се наложи като регионален технологичен хъб?

Разбира се. Споменах фондовете ни за рисков капитал. Досега те са инвестирали над 80 млн. евро в над 230 иновативни компании в България. Същите тези компании са привлекли успешно други над 80 млн. евро частен капитал от рискови инвеститори – български и чуждестранни. Днес в България има общност от ангелски инвеститори, има и екуити фондове с изцяло частен капитал, идват инвеститори дори от Силициевата долина. Преди всичко тук има много технологичен талант и предприемачески нагласи. Технологичната сцена е много активна и вече може да говорим за стартъп и венчър капитал екосистема.

Как очаквате да се промени политиката на европейските структурни фондове след 2020 година ?

Вероятно ще стане още по-отчетливо преминаването от популярното досега грантово финансиране към използването на финансови инструменти, които са ефективен начин за влагане на европейските средства за усилване на конкурентоспособността и подкрепа на малкия бизнес. Те предоставят възможност да се вземат изцяло пазарни решения, с които всяко 1 евро от европейските данъкоплатци активира допълнителни межди 2 и 5 евро инвестиции на частен капитал.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Йонко Чуклев

Аз съм смел мечтател, непоправим оптимист, юрист и финансов колумнист. Моята страст са импакт-инвестициите, иновативните бизнеси и технологиите. Мечтая за България, която е технологичен и дипломатически център на Балканите.

Оставете коментар

0 коментара