Христо Тенчев: Средата за иновации в България е много по-добра от другаде
Христо Тенчев е един от хората зад Software University. През последните години образователната организация се разви изключително много и излезе извън границите на България. Срещата ни с Христо е провокирана от това, че той е един от хората в книгата "Хората, които променят България. Вдъхновение в 30 истории" (AMG Publishing, 2019) на автора Даниел Пенев. Ние се свързахме с Даниел и му предложихме да разкажем историите на хората от книгата - през нашата перспектива и за нашите читатели.
"Силициевата долина на Европа" е едно определение, което циркулира почти постоянно в медиите. Отговаря ли според теб този етикет на реалната картинка и защо?
Според мен има все още път пред нашата екосистема, преди да може гордо да се наречем така. За мен това е мисия, която е и официална част от мисията на СофтУни, една от компаниите, в които участвам. Това ще е успешна комбинация от вътрешни и външни фактори. Имаме талант, академии за изграждане и подобряването му. Имаме малки и големи фирми, редица успешни примери, български и чужди VC-та с вече изграден опит.
Липсват още адекватни промени и подкрепа от държавата, но вече редица проактивни НПО-та работят в тази посока и подкрепяни от бизнеса, постигат успехи. Липсва още и мащаб, но той, вярвам, ще дойде с времето. Все по-често се чува от различни посоки това название за нас, значи успешно вървим в тази посока.
Като предприемач, как оценяваш средата за иновации у нас? Кои са уникалните ни предимства пред други страни?
Според мен средата е много по-добра от на редица други места. Имаме достъпен начин на живот и ниски данъци за Европейска държава в сравнение с останалите. Също така добър достъп до капитал, хора и обучения.
А какво смяташ, че още може да се направи, за да се подобри средата за създаване на иновации?
Да не се създават пречки, напротив, да се опрощават бюрократични процеси и изисквания от страна на институциите. Да се улесни значително процесът по вкарване на квалифицирани кадри от чужбина. Компаниите да продължават да се развиват в духа на сътрудничество, създаване, насочване и запазване на стойност към България.
Кажи ни за три български стартъпа, които са ти направили впечатление и защо?
- Telerik - заради дългогодишния подход към градеж, мащаб и успешен изход.
- pCloud - заради световно успешните проекти преди това и смелата амбиция с настоящия проект.
- SoftUni - искрено вярвам, че СофтУни е уникален проект заради идеалистичната мисия, която е заложена като фундамент и която доказано дава резултат, и своя принос към развитието на хората и екосистемата ни тук. По същия начин и другите силни образователни проекти с мисия, като Уча.се, Академията на Телерик и други софтуерни компании.
СофтУни върви напред и нагоре. Смяташ ли, че именно частното образование ще запълни дупката, която оставя все по-западащото като качество обществено такова?
Общественото образование ще навакса, да се надяваме, по-рано, отколкото късно, но частни инициативи в образованието ще ускорят и подобрят процеса значително.
Разкажи ни последната хубава история или новина, която те вдъхнови и те усмихна.
Компания на мои близки приятели, които години наред търсиха успешна формула в бизнес, който да препоръча индивидуално по-здравословен начин за хранене на хората. След успешното ѝ намиране последните години съм свидетел как не спират да растат, завладявайки нови и нови пазари по света с продукт, изцяло създаден и развиван в България.
Опиши ни България на своите мечти.
Имаме късмет да живеем в рамките на уникална, разнообразна и красива природа - нищо не бих променил тук освен повече грижа за поддръжката и чистотата ѝ. Мнозинството от хората трябва да спрат да чакат някой да се погрижи за тях и да вземат в собствени ръце промяната, която искат да видят. Повече действия, по-малко думи. Колкото по-голямо е това мнозинство, толкова по-бързо ще превърнем мечтата в реалност.