Успелите

Ина Кънчева: Творческият импулс винаги намира проявление

Българската оперна певица Ина Кънчева открива магията в музиката на ранна детска възраст. Днес тя решава да даде шанс за развитие на всички млади артистични хора, които обичат изкуството и вярват в своя талант.

По нейна идея фондация "Културни перспективи" учредява стипендия "С усилия към звездите", която има за цел да насърчи творческото развитие на талантливи творци. Жури от петима ментори ще избере стипендиантите, които ще получат финансова подкрепа в една от петте области - визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Всички желаещи могат да кандидатстват до 1 септември.

Как се зароди идеята за учредяването на национална стипендия “С усилия към звездите” и каква е промяната, за която проектът се бори?

Когато се връщах в България, често чувах от свои колеги, че няма никаква възможност, когато някой е млад и много талантлив, да бъде забелязан, да бъде насочен. Вярвам, че е тъкмо обратното, и реших да се опитам да подпомогна този процес, като създам условия и една възможност.

На мен ми се иска да открия тези хора, които имат по-различен заряд. Защото въпреки трудностите, те са обладани от една голяма вътрешна сила, която носят чрез таланта си, и аз желая да им помогна да продължат развитието си.

Какви са основните характеристики на твореца и помагат ли ви те, за да разпознаете потенциала у кандидат-стипендиантите?

Не съм сигурна, че творецът има универсални основни характеристики. При някои е като деня и нощта, при други фино нюансирано. Яркият потенциал личи, той носи една особена енергия и желание за работа.

Слагам тази дума неслучайно, защото вярвам, че творецът има нуждата да създава, да се изразява, а това е плод на концентрация на творческия му потенциал чрез усилия. Трябват обаче доста натрупвания.

Защо често се оказва така, че талантът не е достатъчна предпоставка за успех?

Успехът понякога е субективен, същото се отнася и за самото изкуство. По-важна е рефлексията и признанието. За успеха е нужна воля. Неминуемо при качествени и количествени натрупвания идва успех, но аз лично не смятам, че творческият стремеж трябва да се свежда или концентрира главно в него.

Как се спряхте на петимата ментори - Недко Солаков, Георги Господинов, Красимира Стоянова, Галина Борисова и Явор Гърдев?

На първо място и петимата са любими мои артисти, а Красимира Стоянова е мой ментор вече пет години. И в петимата има това качество, че "шило в торба не стои”. Те са много можещи, търсещи, смели да изявят позицията си, по своему в авангарда, а и петимата се занимават с младите, независимо от факта, че са много търсени и изключително заети. И петимата имат един специфичен интелектуален подход към средата.

Днес сякаш търсим краткия път към популярността. По ваши лични наблюдения какви са усилията, които младите хора у нас са готови да положат, в името на това да достигнат до “звездите”?

За съжаление, е така. Сегашните ми наблюдения водят до изводи, че младите хора се интересуват от добре прекарано време и от своя външен образ, който понякога изобщо не отговаря на живота им.

Желанието да живееш в заблуда, те кара да се поддаваш още повече на това изкушение…

В края на краищата много неща започват с една прочетена книга. При всички случаи е важно да си готов да живееш в посвещение на идеала си и таланта си, то е и като дълг, че си го получил.

Имаш още едно измерение, което развивайки, обогатява съществуването ти  и усъвършенства уменията ти.

Каква беше вашата лична жертва, която положихте, в името на кариерното си развитие в сферата на изкуството?

Моята лична жертва се състоеше в това да не бъда дълги периоди от живота ми с близките си по конвенционалния начин. Има определена дисциплина и хигиена както на духа, така и на тялото, които съблюдаваш. Това е важно за артиста.

Артистът има нужда от усамотението. По-скоро останалият свят не бива да му вменява чувство за вина, че той се откъсва, за да се потопи в своето тайнство.

Може би звучи крайно, но не виждам жертва, аз съм искала и мечтала за това, нормално е да се старая някак си да балансирам постигнатото.

Какъв е вашият менторски съвет към всички кандидати за творческата стипендия?

Желанието да можеш, да учиш, да знаеш, те отделя винаги и автоматично те поставя в друго поле. Творческият импулс обикновено винаги намира проявление.

Трябва да знаят, че дори и да предприемат всички конкретни стъпки, няма гаранция, че това ще ги нареди до менторите. Те трябва искрено да се вгледат в себе си и да решат дали наистина го искат. Веднъж открили таланта си и веднъж взели решението, нищо не може да ги спре. И заедно, и поотделно се превръщат в голяма сила.

Съветвам ги да се оглеждат на високо и да размишляват, да са любопитни и широки във възгледа си, но и самоиронични. Артистът е предприемач, той търси непрекъснато възможността да бъде разбран, харесан, да внуши. Да се прави, да се работи, да не се спира!

Повече за инициативата на Ина Кънчева можете да научите от официалния уебсайт на кампанията.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара