Ина Симеонова: Намирайте време за книгите и дайте любовта си на някого като му почетете
Тя е Ина Симеонова и обича да чете. Историята и обаче далеч не е толкова кратка. Ина работи на бензиностанция, студент е в Университета за личностно развитие и предприемачество, язди и, ако не прави нещо, започва да се чуди с какво да се захване. Не стои на едно място и то не защото не иска, а защото не може. Предизвиква се ежедневно и се стреми да прави неща, които са трудни и изискват време.
Ина чете не само на себе си, но и на тези, които не могат да го правят сами. Използва за това популярната вече функция на Фейсбук – live streaming, и ѝ се получава достатъчно добре. „Книгата, която чета“ започва като много предизвикателства накуп. За любовта към четенето и четенето като любов – говорим си с огнената Ина Симеонова.
Как се появи идеята да четете книги във Фейсбук?
Дълга история. Много предизвикателства накуп. Най-вече идеята дойде от това, че майка ми е с нарушено зрение от диабета. Беше ми споделила, че четенето на книги ѝ липсва. Едно време на всяка заплата купуваше книга за нея и книга за мен. Говоренето пред аудитория и сцената също са предизвикателство за мен. Навремето се отказах от мечтата си да бъда актриса, заради този страх.
Попаднах в среда, в която се подкрепяме. Говорим си за мечтите и тяхното сбъдване. В групата четем една книга заедно – „Най-великият търговец на света”, на Ог Мандино. Всъщност именно там предизвиках себе си да прочета на глас единия от свитъците. Направих го с live stream и ме подкрепиха. Така ми хрумна да чета на глас в страничката, която имах отпреди и отново се предизвиках. Започнах да чета Мечо Пух. Всичко това доведе до създаването на „Книгата, която чета“.
Колко и какви хора се присъединяват към Вашия live stream?
В началото бяха малко. От 0 до 10. Най-много са стигали до 333. Мисля, че всякакви хора, на всякаква възраст ме слушат. С 4-ма от незрящите, които ме слушат, съм в контакт. С Добрина вече се видяхме лично.
Четете много различна литература. Как подбирате книгите, които да представите на своята аудитория? Имате ли „приказен петък“ или „сряда на историческите романи“?
Все още единствената категорична рубрика е Приказки за лека нощ! Иначе чета в почивните си дни поне още по веднъж на ден. Наскоро довърших „Любов“ на Елиф Шафак.
Студентка съм в Университет за личностно развитие и предприемачество и голяма част от книгите са по препоръка на Пламен Попов, съосновател на университета. В един от техните лайфове, някой в коментарите пожела: "Не може ли вие да ни четете, книгите, които препоръчвате?". Тогава Пламен ме хвърли в дълбокото като каза: "Ина Симеонова ще ви ги чете, ще ви дадем линк към нейната страничка.". И на другия ден започнах да чета “Богат татко, беден татко” на Робърт Кийосаки.
Проектът ви е съвсем в началото. Как планирате да се развие и сама ли сте в това начинание?
Не съм сама и никога не съм била сама. Винаги съм имала подкрепата на приятелите си. Особено на Моника, която всеки път упорито ме слушаше. Казвах си, че заради един човек пак си струва. А Пламен Попов, се зае с това да достигнем до повече хора, които имат нужда от моето четене.
Създавате малък оазис в социалната мрежа. „Книгата, която чета“ е повече кауза, глътка свеж въздух или просто странично хоби?
"Книгата, която чета" е мисия, за мен е удовлетворение и сбъдната мечта.
С развитието на медиите и комуникациите имате възможност да достигате до огромен брой хора. Кои са тези, които най-много трябва да чуят за „Книгата, която чета“?
Четенето е възможността да живееш пълноценно, да се развиваш, да растеш, да си ЖИВ и Голям. Възможност да бъдеш добър. „Книгата, която чета“ провокира, вдъхновява. Това усещам, че се случва. Нека повече хора да чуят.
Докосването до книгите е магия. Как успявате да пресъздадете изживяването от допира с буквите през Фейсбук?
Това е моето четене, моята емоция, моето разбиране, моето усещане. Май успявам да дам себе си, докато чета.
Коя книга четохте последно за свое лично удоволствие и бихте препоръчали?
Любов на Елиф Шафак. Никога няма да забравя една книга - ” Мъртва зона” на Стивън Кинг
Вашето послание към нашите читатели?
Купувайте си книги, купувайте книги на децата си. Намирайте време за книгите и дайте любовта си на някого като му почетете.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.