Успелите

Индранил Сен: България е мост между Изтока и Запада

В това интервю на поредицата "Защото избрах България" ще ви запознаем с един индийски учен, който живее в България. Той е прекрасен пример как може да се прави наука на световно ниво в нашата страна. Освен това господин Сен ще участва в първото издание на TEDxStaraZagora

Индранил: Ръководя стартъп проект, който е базиран в София. Wasabi Innovations е насочен към развитието на зелени технологични решения с мисъл за бъдещето. Виждам връзки между традиционно различни и противоречиви области на науката, изкуствата и религиозните системи. Имам желание да разбера тези секторни различия и имам мотивация за преодоляването им чрез събирането им в един холистичен и обединен факултет. 

Израснах в Калкука в Източна Индия. Имах щастието да живея на място, където се срещаха хора в широка гама от социални, икономически и интелектуални демографски структури. В Калкута преживях невероятното разнообразие от стандарт на живот в различни крайности на стандарта - щастие, здраве, финансова бедност, интелект, убеждения и образование. 

Имах щастието да се обучавам в едно от най-добрите училища в града и по-късно следвах инженерство в университета, където завърших бакалавърска степен по машиностроене. 

След 2 години работа в мултинационална електротехническа компания в Бомбай (Crompton Greaves Ltd) отидох в САЩ и живях приблизително 10 години в Ноксвил, Тенеси, където получих докторска степен по полимерно инженерство. След докторантурата ми бях назначен за научен сътрудник в отдела по ядрено инженерство на моя университет в Тенеси. През декември 2011 г. се завърнах в Индия и работех в Калкута в катедра "Атомна енергия" като научен сътрудник за една година, преди да дойда в България през 2013 г. 

Дойдох в България като научен сътрудник по гранта на ЕС Polinnova и работих 2 години и половина в Института по полимери към БАН. Причината беше, че търсех възможност да изпълня изследователските си мечти и в Индия беше невъзможно с тамошната научна инфраструктура. Проектите на ЕС в рамките на FP7 под шапката на програмата Хоризонт 2020 предлагат много гъвкав и голям обхват с възможност за свободно сътрудничество и подкрепа за изследователите и малките и средните предприятия. Ожених се за българка през март 2016 г. и реших да се установя в София. 

След 10 години в САЩ се радвах, че съм в страна, която е малко подобна на моята родна Индия. Беше дезорганизирана, объркваща и бавна, но в същото време с любезни хора, спокойна и с интелигентно общество и най-важната ценност - да се ценят традициите и човешките взаимоотношения. Открих, че младото поколение е ентусиазирано, романтично, безпристрастно и донякъде изгубено и търсещо себе си, но не злоупотребяващо и злонамерено.

Открих, че много се цени социалната устойчивост и равенството между половете. Например е немислимо за една жена в Индия или в САЩ да седне до шофьор на такси и да пътува през нощта. Децата тук са близо до своите баби и дядовци и традициите са уважавани - най-вече заради традиционните празници и обичаи, които се провеждат и спазват.

Животът ми напоследък е фокусиран предимно около моята работа. Посветих се на социална и научна кауза и нямам време да го прекарвам по друг начин. Задачата да се създаде нова концепция от самото начало и да се развие с много малка подкрепа изискваше (и продължава да изисква) огромни усилия. Аз следвам пътя, който съм избрал, но това води до малко или нулеви социални контакти. Вярвам, че скоро усилията ми ще бъдат възнаградени. 

Все пак обаче скоро пътувах малко за празнуването на едно нещо, което вие наричате с интересната дума "празник" с жена ми до Шумен и Бургас. Също така ходих на разходки и преходи във Витоша и Рила, прекарах няколко нощи в палатка в Родопите по време на фестивала "Беглика". Също така Борисовата градина за мен е един зелен оазис в София.

Запознах се с някои хора, които ми станаха близки като семейство - учителката ми по тай-чи и други приятели. 

Любимите ми неща в България са Седемте рилски езера, социалното равенство, свободата, която имат жените и междуполовото равенство, както и това, че хората ценят своето свободно време. Нещо интересно е, че скоро ми предстои да бъда лектор на събитието TEDxStaraZagora където ще опитам да предам своето послание на аудиторията - наблюдавайте неутрално и анализирайте логично.

България е мост между Изтока и Запада. Преоткрийте това са себе - можете да постигнете всичко, като прегърнете това, което сте.

Спонсори и партньори на TEDxStaraZagora са Societe Generale Експресбанк, Минерална вода "Михалково", EasyPay, хостинг и домейн компанията Cbox, Спетема кафе, хотели "Форум" и "Уникато", Trouble Bakers, Алфамаркет и Център за изпитване и европейска сертификация в град Стара Загора. Медийни партньори са Inews, Успелите, Bloomberg.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара