Информационна кампания обикаля страната и разказва за живота и опазването на прилепите у нас
Колко важни са всъщност прилепите за хората и природата и как да реагираме при близка среща с малката животинка? Отговор на тези и още много други въпроси, свързани с любопитните бозайници, можете да намерите по време на информационната кампания ''Нощ на прилепите в България'' от 21 септември до 22 октомври. Инициативата ще се състои в 10 населени места из цялата страна и целта ѝ е да разбие мита, че летящите създания са страшни и опасни, както и да увеличи интереса към опазването на всичките 33 вида в България (35 в Европа)!
Знаехте ли, че прилепите оказват голямо влияние на икономиката на страните? У нас всички видове крилати мишлета са изцяло насекомоядни. Именно хранителните им навици ги правят изключително полезни за дейността на селскостопанските производители. Колкото и невероятно да звучи, можем да кажем, че дори цената на хляба се влияе от мащаба на техните популации. В градска среда пък животинките помагат с вечната борба срещу комарите, тъй като едно малко кафяво прилепче, може да погълне цели 1000 комара всяка вечер от живота си!
За тези и още любопитни факти, свързани с тях, ще говорим по време на информационната кампания ''Нощ на прилепите в България'', която цели да ни разкрие повече за техния живот, поведение, как да ги опазим и по какъв начин да действаме, ако екземпляр от техния вид влезе в дома ни. За да помогнем на сладките приятелчета, можем да:
- посетим кампанията в Стара Загора, Поморие, Бургас, Пловдив, Враца, Благоевград, Русе, Плевен, с. Черни осъм;
- да предадем новите си знания на близки и приятели в нашето обкръжение.
Това е - толкова е лесно!
Какво предстои и къде?
Тази година празнуваме две важни годишнини, свързани с борбата по опазването на летящите бозайници - 30 години от подписването на Споразумението за опазване на популациите на европейските видове прилепи (EUROBATS) и 25 години от отбелязването на Нощта на прилепите в Европа! Предвидените събития по време на кампанията включват презентации, детски рисунки, прилепна гимнастика, „прилепни игри“, различни ателиета и томболи, арт работилници, изложби, викторини, презентации и филми, които да провокират интереса към тайнствения живот на прилепите.
Ако по някаква причина все още имате безпокойствo за връзката на COVID-19 и прилепите, може да изгледате видеоклипа "Виновни ли са прилепите за COVID-19?" или да се запознаете със становището на EUROBATS по темата ТУК.
Цялата програма по населени места:
СТАРА ЗАГОРА (24 септември) - Зелени Балкани и Къща музей "Гео Милев" гр. Стара Загора от 18:00ч. Посетителите ще могат да видят как проучваме прилепите с прилепни мрежи и подслушваме с детектори. Ще бъде представена прилепна изложба, презентация, а всеки може да участва и в арт ателиета, игри и още.
За контакти: Поля Русева - Зелени Балкани, моб. тел. 0894059156.
ПОМОРИЕ (30 септември) – Посетителския център на Поморисйко езеро, който се стопанисва от Историческия музей към община Поморие, ще бъде домакин на Нощта на прилепите. Всеки дошъл ще има възможност да научи интересни факти за прилепите чрез специално подготвена преентация.
За контакти: Анелия Павлова - Зелени Балкани, моб. тел. 0899269576.
БУРГАС (01 октомври) на стената за катерене в Спротен комплекс "Славейков" – Българска фондация биоразнообразие и Зелени Балкани организират Нощ на прилепите в Бургас. Ще бъде показано как се проучват прилепите с прилепни мрежи, как се използват пещерни каски и как се подслушват с детектори прилепите. Ще бъде представена прилепна изложба, а всеки може да участва и в арт ателиета, игри и още.
За контакти: Радостина Ценова - БФБ, моб. тел. 0888508502; Полина Христова - Зелени Балкани, моб. тел. 0882508721.
ПЛОВДИВ (2 октомври) – Зелени Балкани и приятели ще организират отбелязването на Нощта на прилепите в градския парк зад Природонаучния музей.
За контакти: Анелия Павлова - Зелени Балкани, моб. тел. 0899269576.
ВРАЦА (5 октомври) - Зелени Балкани и ДПП "Врачански Балкан" в сградата на Природозащитен център "Натура". Детектор за прилепи, прилепна изложба, арт ателиета, игри и още изненади.
За контакти: Анелия Павлова - Зелени Балкани, моб. тел. 0899269576.
ДПП "Врачански Балкан" - моб. тел.: 0888866529.
БЛАГОЕВГРАД (7 октомври) – Регионален Исторически Музей (РИМ) – Благоевград. Подробности скоро!
За контакти: Тоня Тодорова (РИМ - Благоевград) – моб. тел. 0877554458.
РУСЕ (8 октомври) - в Лапидариума на Регионален исторически музей - Русе. Планира се лекция за прилепите в България (Красимир Киров) и прожекция на филм за прилепите.
За контакти: Красимир Киров - моб. тел. 0889518918
ПЛЕВЕН (21 октомври) - Зелени Балкани и Регионален исторически музей Плевен от 11:00 часа. Прилепна изложба, презентация, арт ателиета, игри и още изненади.
За контакти: Поля Русева - Зелени Балкани, моб. тел. 0894059156.
Румянка Балева - РИМ Плевен - моб. тел.: 0879822161.
С. ЧЕРНИ ОСЪМ (22 октомври) - Зелени Балкани и Природонаучен музей Черни Осъм от 18:00 часа. Прилепна изложба, презентация, детектор за звуци, арт ателиета, игри и още изненади.
За контакти: Поля Русева - Зелени Балкани, моб. тел. 0894059156.
Павлина Иванова - ПНМ Черни Осъм - моб. тел.: 0899183262.
Ако нямате възможност да присъствате на кампаниите, можете да вземете нещата в свои ръце и сами да организирате информационни занимания в училище или с приятели. Как - научете тук.