Ингрид Шикова: Мечтая си да сме по-обединени и заедно да направим България по-добра
Проф. д-р Ингрид Шикова е преподавател в катедра „Европеистика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Цялата ѝ професионална кариера е посветена на европейската интеграция. Била е директор на Центъра за европейски изследвания и на Информационния център на Европейския съюз. Работила е като съветник в Представителството на Европейската комисия. Членува в международната мрежа от лектори „Екип Европа” .
Тя е един от основателите на специалност Европеистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Избрана е за член на Федералния съвет и на Научния съвет на Международния център за европейско обучение в Ница, Франция. Има многобройни публикации по въпросите на европейската интеграция. Наградена е с почетния знак със синя лента на Софийския университет „Св. Климент Охридски” за приноса ѝ за развитието на европеистиката в България.
Ти си един от основателите на специалност Европеистика в Софийски университет. Как съумяхте да развиете специалността през годините и доволна ли си от постигнатото?
Специалност Европеистика е рожба на съвместен проект с едно от най-престижните учебни заведения за обучение по въпросите на европейската интеграция – Колежа на Европа. Бяха необходими много усилия, защото започнахме това дело още през 1991 г., когато в България все още беше трудно да се осъществяват нови идеи. Съвместната работа на група преподаватели ентусиасти от Софийския университет с колеги от Колежа на Европа, Университета в Лимерик, Университета в Нанси, Европейския институт за публична администрация постави основите на тази специалност. Беше необходима много работа – както организационно-административна, така и за подготовка на бъдещите преподаватели в специалността.
Помогна ни ентусиазма и убедеността, че тази специалност е важна за бъдещето на страната. Удовлетворена съм от постигнатите резултати – ние не се оплакваме от липса на студенти. Напротив - не успяваме да приемем всички желаещи, екипът ни е ангажиран и професионален, стремим се да бъдем на европейско ниво. Доказателство за това е, че от септември 2016 г. в катедрата функционира Жан Моне Център за върхови постижения, който се финансира по програма Еразъм плюс. Това е много голямо признание за работата, която сме свършили през годините и много голяма отговорност не само за поддържане, но и за непрекъснато повишаване на нивото на преподаване в специалността.
Посветила си професионалната си кариера на европейската интеграция. Защо избра именно тази насока и с какво те привлече тя?
Понякога човек прави избор без да е сигурен какви ще бъдат последствията. Аз избрах да пиша дисертация, която беше свързана с европейски въпроси – предимно с общата селскостопанска политика на ЕС и нейното влияние върху българския износ. Това се случи в период - началото на 80-те години, когато в България не се пишеше много за Общия пазар, както по това време наричахме Европейската общност.
След това заминах да работя в Брюксел, в първата мисия на България към Европейската общност. Там свързах изследванията с практиката. Беше изключително интересен период – подготовката на единния пазар, сключването на дипломатически отношения между България и Европейската общност, развитие на търговските отношения, началото на преговори за асоцииране, началото на програма ФАР. Имаше върху какво да се работи както в изследователски, така и в практически план.
Влюбих се в Колежа на Европа в Брюж, където срещнах мотивирани студенти от цяла Европа, които учат и живеят заедно, отлични преподаватели по европейските въпроси и най-важното един дух на общност, който остава за цял живот. Това ме мотивира да насоча моите усилия към създаване на подобна специалност в България и да работя за нейното утвърждаване. Към това ще добавя и моята убеденост, че за европейските държави е важно да бъдат обединени, европейците да живеят в този дух на общност, както това се случва в Колежа на Европа.
Несъмнено си един от най-обичаните преподаватели в Софийски университет. Кое е нещото, което се стремиш да предадеш на студентите по време на своите срещи с тях и каква е рецептата за изграждане на добра връзка между преподавател и студент?
Да, радвам се на обичта и уважението на моите студенти и те са го доказвали многократно. Аз съм убедена, че ролята на преподавателя не е само да изнесе професионално своите лекции. Освен преподавател, той трябва да бъде и възпитател, да установи добри взаимоотношения със студентите, да им предоставя възможности, да ги насочва, да ги разбира, да ги уважава като колеги. Моите студенти знаят, че винаги могат да се обърнат към мен за съвет, винаги съм готова да обсъждам техните проблеми и да се опитам да им помогна. Според мен, основното е взаимното уважение, а то се изгражда и зависи от две страни.
Със сигурност си имала възможност да заминеш за друга страна. Какво те накара да останеш в България?
Аз съм работила четири години в Брюксел. Върнах се в България, защото бях убедена, че моето място е тук, че именно България ще ми даде възможности да работя това, което харесвам и което правя с удоволствие. Всъщност, благодарение на моите професионални контакти, успях да работя по много и интересни международни проекти с колеги от чуждестранни университети. Имам възможност да пътувам, да участвам в международни конференции, да се запознавам с добрите практики на моите университетски колеги от държавите от ЕС. Имам професионално удовлетворение, върша си работа с удоволствие – какво повече от това?
Какви са твоите съвети към младите хора в страната, които тепърва ще тръгнат по своя професионален път?
Да направят своя избор и да следват пътя, който са избрали. Ако това, което са избрали като своя професия ги удовлетворяват, ако отиват на работа с удоволствие, ако обичат това, което правят, ако са последователни, успехите неминуемо ще дойдат.
Опиши ни България на своите мечти.
Преди години си мечтаех да видя България като пълноправен член на Европейския съюз. Това беше се превърнало в моя лична и професионална кауза. На когато една мечта се сбъдне, човек трябва веднага да има друга мечта – по-голяма и по-дръзка.
Мечтая си България да стане модерна държава, в която се творят мъдри закони и те се изпълняват, държава, която се развива икономически и в която няма безработни. Мечтая си за добро управление и мъдри политици. Мечтая си хората да са по-щастливи, да се усмихват повече. Мечтая си да сме по-обединени и заедно да направим така, че България да е едно от най-добрите места за живеене в Европа.
Ще кажете – това наистина звучи като дръзка и неосъществима мечта. Аз мисля, че макар и бавно, това време ще дойде. Трябва да имаме мечти за България и всеки от нас по свой начин да помогне за тяхното осъществяване.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.