Институциите срещу Природата: Рунд пореден
За червения код в управлението
Трима загинали, жена в неизвестност, наводнени къщи, дворове, училища. Това е равносметката от наводненията в Област Бургас, резултат от поройните дъждове, изсипали се през изминалите дни. В община Камено е обявен ден на траур, има 7 разрушени язовирни стени и скъсана дига на територията на Бургас, а виновни няма.
Валежите през есента не са ново явление. Нито пък наводненията, за жалост. И всичко изглежда като един лош апокалиптичен филм, излъчван от телевизиите всяка година по едно и също време. Само през септември 2014 година, отново в Бургас, при наводнения, причинени от обилни валежи, отново загинаха трима души. Същата година станахме свидетели на бедстващи в „Аспарухово“, Варна, както и опустошителното наводнение в Мизия.
Институциите обаче всяка година изглеждат също толкова изненадани от обилните валежи през есента, както и от снега, който „ги хваща крайно неподготвени“ всяка зима.
Ако това не ставаше ежегодно, може би нямаше да прави толкова голямо впечатление, че някой някъде не си върши работата, за която примерният данъкоплатец плаща. Ако нямаше загинали, може би щяхме просто да „изцъкаме“ порицателно с език. Само че има.
Същите тези институции днес обвиниха синоптиците за това, на което станахме свидетели вчера. Защото уж виновни не са скъсаните язовирни стени, а лошата прогноза за времето. Предупредителният код бил жълт, а трябвало да е червен. Така каза Цветан Цветанов. И това не звучи никак смешно, а тъжно. Ето какво каза Министърът на икономиката Емил Караниколов:
„Това е каскада, проблемът тръгва отгоре, има запушване на един от отворените шлангове на частен язовир.“
Ти да видиш…Значи проблемът май не е в прогнозата за времето. Пред медиите той допълни още, че трябва „много сериозно да се замислим“ дали язовирите трябва да имат различни собствености и да се направи категоризация на тези водоеми. Самият министър каза, че много от тях не са със стени, а с насипи. Трябвало точно и ясно да се формулира в закона какво е „язовир“ и да се „мисли за една структура, която да ги управлява“. Проблемът, оказва се, бил в дупка в законодателството за пореден път. Неясните „правила на играта“ обаче взимат жертви. И за тях виновна определено не е прогнозата за времето.
Да, правителството отпуска средства в размер на 1 млн. лева в помощ на бедстващите общини. Да, държавата в момента е на място и всички компетентни органи работят, за да бъдат ликвидирани последствията от наводненията. Да, извършват се проверки каква е причината за наводненията – иззети са записи от охранителни камери на частни язовири, внесени са сигнали до Прокуратурата. Само че всичко е подир дъжд качулка. Буквално. И така до следващата година.
Когато валежите през есента няма да са ново явление. Нито пък наводненията. Нито безхаберието на отговорните и липсата на виновници.
За жалост...
Само че сценарият на апокалиптичния филм не е задължителен.
Можем да изискваме. Като граждани, като избиратели.
Да изискваме месеци преди това тези хора да си свършат работата - с жалби, обаждания, сигнали. Можем и просто да чакаме поредния дъжд.