Успелите

Интересни акценти в програмата на "Любовта е лудост"

Денят след откриването ще бъде запомнен с много български филми, срещи с актьори и режисьори, както и началото на панорамата на ирански филми. "Любовта е лудост" е пленителен фестивал, с над четвърт век история и много приятели в киносредите.

Това се доказва и от международните гости на фестивала. А и от факта, че тази година журито е изцяло от представители на киното извън страната ни. Българският член, номиниран за престижната комисия по оценяване на филмите, отказал в последния момент, тъй като се наложило да снима сериал. За първа година, на 26-тото издание на "Любовта е лудост", няма да има представител на нашата страна в журито.

През втория ден на фестивала забележими бяха няколко филма.

Иранският "Погранични вили", разказва за няколко жени, отглеждащи децата си в пограничната зона между Иран и Ирак, в очакване мъжете им, войници, да се завърнат в отпуск от фронта. Тези самоотвержени майки се борят с липсата на достатъчно хранителни запаси, вода, сигурност, сами. Дори се налага да убият един скорпион, запалвайки го с нафта.

Една от жените не издържа и през цялото време се опитва да замине с децата си в Техеран, столицата на Иран, но не открива паспорта си. Накрая го получава от мъжа си, чрез пощата, която идва редовно в пограничните вили, но се пречупва и решава, че децата й имат нужда от баща.

Това е един интересен разказ за социалната драма на иранското общество. За дълга и емоциите да организираш живота си по свой начин, без ограниченията на по-старото поколение и традиционния морал. За запалените по американското кино вероятно филмът ще се стори бавен, на моменти протяжен, но това е типичен похват на източното кино, разказът, който протича бавно и оставя зрителя да се потопи в историята на главните герои.

Режисьорът на филма изплаква болката на своето общество на екрана. Разчовърква темата за пораженията, които може да нанесе войната върху едно общество.

"Погранични вили" е филм, който заслужава 95 мин гледане от край до край. Това е добър филм за лошите обстоятелства в живота на част от иранските жени. Затова, ако сте решили да го изгледате, може да потърсите къде ще бъде излъчван в България.

"Смартфонът беглец" стои на противоположния полюс като тематика, усещане за живота и емоции. Лентата на Максим Генчев разказва за трима тийнейджъри, които се опитват да спасят братчето на момичето от тримата, болно от тежка болест. Главният герой, почти дете, но вече в пубертета, има смартфон, който може да пренася хора във времето, връщайки ги назад.

Момчето и двамата му приятели, момче и момиче гаджета, се стремят да спасят болното братче, като вземат част от съкровището на Вълчан войвода, скрито в една пещера. По петите им са двама престъпници, българин и италианско говорящ.

Но тримата приятели взимат част от скътаните накити и пари в пещерата, а самият Вълчан подарява на момчето икона с поставен в нея скъпоценен камък. Накрая всичко се нарежда добре.

След прожекцията Максим Генчев, актьорите и екипа на филма казаха няколко думи за зрителите в зала 5 на ФКЦ.

Друга среща с актьори и режисьор, привлече повече вниманието на публиката. Ники Илиев представи новия си филм пред варненската публика. Филмът се казва "Нокаут или всичко, което тя написа", от 2018-та година е, 100 минути. Очаква се да се превърне в хит по кината, както "Чужденецът" и "Живи легенди".

Днес, на 26 август 2018 г., има няколко любопитни заглавия. Вече утвърдените "Вездесъщият" и "Дъвка за балончета са вечерта от 18 ч. и 20.15 ч. в зала "Европа". Преди това, от 14 ч., в същата зала, зрителите ще имат възможност да видят "От Маршов до Леополдов via България", документален български филм.

Той е с вход свободен, както и "Подхвърлян" на руския режисьор Иван Твердовский. От 17.15 ч. във фоайето при летния вход има организирана среща с Велислав Павлов и Весела Бабинова.

В зала 5 има 4 филма от различни държави, които са част от секциите "Младежки конкурс" и "По глобуса".

В зала 6 са "Успех, Алжир" от Франция, германският "Гостер" и Кралицата на бездомните", също германска продукция, на Рихард Бланк.

В зала 1 са 3 конкурсни филма, "Хоризонти" от Германия, "Пътуващи артисти" от Унгария и "Слънцето в нас" от Франция.

Билети могат да бъдат намерени на касите на ФКЦ.

Снимка: официалната Фейсбук страница на "Любовта е лудост"

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара