Успелите

Интересните хобита на големите наши и чужди литературни автори

Всеки човек на изкуството има своите странни привички - хобита, ежедневни ритуали. Хората на художественото слово също са имали и имат интересни занимания през свободното време, които им дават енергия, вдъхновение или са израз на неугасващо желание за живот.

В настоящия материал събрахме факти за някои от най-интересните хобита както на българските, така и чуждите автори на литература. Представянето започваме с родните поети и писатели, за да преминем през различните страсти на чуждите творци и накрая да се спрем на любовта към котките, характерна за много от майсторите на перото.

Патриархът на българската литература Иван Вазов е имал многобройни развлечения. Той често е отмарял с решаване на ребуси. Дори сам е съставил такъв, публикуван по страниците на списание "Илюстрация - Светлина". Вазов много е обичал и своите кучета, едното от които булдог.

Имената на Вазовите питомци са Хектор, Буби и Горко. Някогашният министър на просвещението е обичал малките кучета. За тях той е полагал много грижи. Авторът на "Под игото" и "Чичовци" често е обичал да се разхожда в гората над Княжево, като при своите обходи е посядал край чешма, наречена по-късно по този повод: "Вазовата".

Острият ум на Вазов за пореден път го отвежда до кръщаването на място и измислянето на неологизъм. Всестранно развитият син на Минчо и Съба дава името на Красно село, назовавайки го по този начин заради неговата хубост в миналото. Писателят е обичал да създава нови думи и да използва богатството от съществуващите такива в българския език при писане на своите произведения. Пример за това е разнообразният език в "Под игото".

Добри Немиров, или Добри Харалампиев Зарафов, както е истинското име на писателя, се увлича по рисуването. Той прави опити в "дружеския шарж", като негова илюстрация е единственият добре запазен образ на Христо Абрашев-Абрашката. Абрашев е първият българин с журналистическо образование.

Друг голям български автор, създател на първия български роман за деца, също се е интересувал от рисуване. Елин Пелин е кандидатствал в рисувалното училище в София, но не е приет. Литературният баща на Ян Бибиян запазва страстта си към изобразителното изкуство и продължава да рисува дори след като кандидатурата му е отхвърлена. Елин Пелин е автор на шарж, увековечил съпругата на Иван Вазов Евгения Марс.

Пенчо Славейков и Пейо Явров са обичали пощенски картички. Славейков изпраща десетки на своята любима Мара Белчева, а Яворов ги колекционира в албум.

Поетът Кирил Христов - литературният съперник на Пейо Яворов в дебрите на символизма, е един от първите в България, който се пързаля на лед с кънки. Интересен факт е, че Христов учи бъдещата съпруга на конкурента си Яворов Лора да се пързаля с кънки. Написалият "Жени и вино, вино и жени..." автор е и сред първите майстори на словото у нас, завършили Софийския университет. Той се дипломира в специалност "правни науки".

Теодор Траянов пък е първият български литературен автор-шахматист. През 1898 г. Траянов играе първата състезателна партия шах в България срещу своя учител по математика, по-късно професор в СУ, Димитър Табаков.

Тодор Влайков и Мария Влайкова отварят кино първото с име на жена у нас - кино "Влайкова".

Почти всички български поети и писатели от XIX и XX век обаче са обединени от едно - страстта към екслибрисите. За Иван Вазов, Пенчо Славейков, Андрей Протич, Стоян Михайловски са нарисувани специални запазени знаци от български художници. Такива имат и Йордан Радичков, Николай Хайтов, Радой Ралин.

Чуждите писатели също са увлечени от различни страсти.

Марк Твен обича да изобретява и успява да патентова механизъм за тиранти. Емили Дикисън посвещава свободното си време на печене на сладкиши, най-вече бисквити, с които черпи децата на улицата. Логично авторът на "Старецът и морето" Хемингуей има за свои хобита лова и риболова. Набоков пък когато не пише, се занимава с разглеждането на насекоми под микроскоп или ловенето на пеперуди, дори играта на шах.

Кафка колекционира снимки с порнографско съдържание. Харуки Мураками се вдъхновява в своето писане от джаза и понякога прекарва по 10 часа в слушане на музика. В младежките си години Джак Керуак е бегач на 100 м и футболист. Албер Камю пък е единственият професионален футболист, печелил Нобелова награда за литература. Заболяване от туберколоза принуждава Камю да се откаже от вратарския пост във футболен тим.

Любов към котките пък проявяват споменатите вече Хемингуей и Набоков, Чарлс Буковски, Уилям Бъроуз, Кокто, Борхес, Сартр и др.

Допълнителна информация за хобитата на наши и чужди литературни автори може да откриете в архива "Литература, бит и култура", създаден от Галина Божилова (член на СБП и СБЖ), на страницата на сайта "Лира", на сайта "Читател", както и в "Уебстейдж".

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара