Успелите

Интересно! Изложба от рисунки с микроорганизми! Вижте къде

През 2016 г. списание „Българска наука“ и RIDACOM организират първия в страната конкурс „Агар Арт“ по аналог на Agar Art Contest на Американското общество по микробиология. Той предизвиква голям интерес и в България и се провежда отново през 2017 г., като 25 екипа от микробиолози от цялата страна приемат предизвикателството да покажат своята креативност и умения и представят 140 произведения от различни бактерии, част от които можете да видите между 11 април и 11 май в Националния природонаучен музей.

Агар Арт

Микробното изкуство или агар арт е произведение, създадено чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби. Те се събират с тампон, сеят се върху хранителна среда и след 24 до 48 часа прорастват и стават видими за нас. Цветовете зависят от характеристиките на микроорганизма и средата, върху която е посят. Той синтезира пигменти с различна цел, напр. като защита от ултравиолетовата радиация, като резерв на енергия, като вирулентен фактор или като инхибитор на растежа на конкуренти.

След като се сдобием с различни цветове, започва същинският процес на рисуване, който се извършва с бактериологично ухо или т.н. йозе – метална примка, с която се взима малко количество от микроорганизмите и се нанася върху новото „платно”. Първоначално се виждат само щрихите, а цветът се появява, когато бактериите се развият и картината буквално оживява.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Първият познат агар арт художник е Луи Пастьор, на когото дължим откритието на ваксините, пастьоризацията и бактериалната ферментация.

В наши дни историята на това необичайно изкуство започва в края на 2014 г., докато Росица Ташкова, редактор на списание „Българска наука“, работи по дипломната си работа за магистър в Университета на Нант, Франция. Тогава тя решава да нарисува шарена елхичка, с която да зарадва колегите и себе си.

Идеята ѝ хрумва, докато разчиства вече непотребни петрита с хранителни среди и пораснали по тях разноцветни микроби. Така бактериите се превръщат в палитра. След като елхичката на Росица пораства, тя качва нейна снимка в сайта на Американското общество по микробиология и за много кратко време става най-харесваният, коментиран и споделян пост във Facebook страницата на организацията. След няколко месеца те обявяват първия в света конкурс за рисунка с микроорганизми върху хранителна среда, вдъхновен от бактериалната елхичка на Росица.

Изложбата „Агар Арт“ се организира от списание „Българска наука” с финансовата подкрепа на RIDACOM и със съдействието на Национален природонаучен музей при БАН и ARUNA PR Advisory. Куратор на изложбата е Милена Радева.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мирослава Желева

Казвам се Мирослава. И вярвам в теб, читателю, защото си добър, красив и успешен. Моята цел и желание е да те накарам да повярваш в същото, за да бъдеш себе си.

Оставете коментар

0 коментара