Успелите

Интервю със SpeediFly, които спечелиха 300 хиляди евро инвестиция

Koи са хората зад проекта SpeediFly?

AлексИ тримата основатели на компанията сме запалени пътешественици – млади хора, живели и учили на три континента. Когато идеята се роди, противно на това, което много хора твърдят, аз се обадих на най-близките си приятели и реших да работя с тях. Със Захари се познавам от 13 години, тъй като и двамата завършихме английската гимназия в Бургас. Със Стоян се запознах преди около 6 години покрай любовните трепети на сестра ми. Иначе, аз съм завършил бакалаварска и магистърска степен по архитектура в Харвард, и може би професионално най-близкият ми досег до travel индустрията преди да започнем SpeediFly беше моят дипломен проект – дизайн на седмото летище в Лондон.

Стоян: Аз завърших международен мениджмънт в Манчестърския университет, като прекарах и година на обучение в Хонг Конг. Аз съм само на 23 години и както може да си представите нямах почти никакъв професионален опит преди Алекс да ме покани в  SpeediFly. Човек се учи, правейки нещо по пътя, по който върви – аз съм изключително щастлив, че правим нещо наше и че съм част от приключението SpeediFly.  

Захари: Аз завърших бакалавърска степен по визуални ефекти и компютърни графики в SCAD - САЩ, и магистърска степен по компютърни науки в университета Сейнт Андрюс, Шотландия. Работил съм в екипите за портфолио оптимизации в Бритиш Петролиум, както и във финансовата индустрия в Лондон. Последната ми работа беше супер, но Алекс и Стоян ме изкушиха – нямаше как да не приема да бъда част от този екип. Мисля, че сме на правилния път да постигнем нещо голямо.

Как се роди идеята на проекта SpeediFly и какво представлява той?

Стоян: SpeediFly е мобилно приложение за ултра спонтанни пътувания в рамките на следващите 10 дни. Пазарът е залят със сайтове и приложения за евтини самолетни билети, в които всичко се върти само и единствено около цената. В SpeediFly ние анализираме интересите на нашите клиенти в категории като любими страни, хобита, спорт, музика и култура и им предлагаме евтини оферти, които обаче са съобразени с техните интереси. Ако някой е фен на сърфинга, SpeediFly ще му предложи пътуване до Фаро в Португалия например; ако е фен на испанския футбол, SpeediFly може да му предложи атрактивни оферти, даващи му възможност да присъства на следващия мач между Реал и Барса. Но освен всичко това, SpeediFly е социална платформа, в която потребителите могат да канят приятелите си от Facebook, да създават мини общества, базирани на хобита, да организират групови пътувания и най-важното – в момента на плащането – да си разделят по равно цената за тези пътувания.

Алекс: Идеята всъщност се зароди по време на един обяд в Харвард с моя състудент Александър Камберов. Тогава си дадохме сметка, че такава платформа не съществува на пазара, а гледайки нашите състуденти и начина, по който те правеха своите резервации, беше пределно ясно, че в 21-ви век на тях им трябва платформа като SpeediFly.

SpeediFly 2

Първите месеци на един стартъп определено са най-вълнуващите, но и най-трудните. Как протекоха те при вас?

Стоян: След като завършихме университетите си и се прибрахме в България – аз от Великобритания и Алекс от САЩ, си дадохме 2 седмици, за да пречистим главите си, понеже ни се беше насъбрало доста учене в изминалите месеци. След това започнахме да се събираме всеки ден или в нас, или в Алекс и да работим от вкъщи в Бургас. Проблемът с работата от вкъщи е лесната разконцетрация, и ако трябва да съм на 100% откровен и двамата с Алекс често се сблъсквахме с този проблем. Все пак, може би най-трудното нещо за нас тогава беше да си уреждаме срещи с представители на различни компании от индустрията. Никой не изгаряше от желание да се срещне с две момчета, които нямаха нито офис, нито продукт, а само идея. Това забавяше работата ни ужасно много. В един момент решихме, че тъй като никой от нас не е стартирал бизнес преди това, най-доброто решение за нас е да кандидатстваме в добрите бизнес акселератор програми в Европа и САЩ. Всичко наистина се промени, когато бяхме приети в чешкия акселератор StartupYard. Професионалисти от най-високо ниво от всякакви сфери (финанси, банки, IT, маркетинг, и т. н.) сега бяха на един телефонен разговор от нас и всичко започна да се случва много по-лесно и много по-бързо.

Имаше ли момент, в който мислехте за отказване и какво ви мотивира да преодолеете трудностите? 

Алекс: Да се откажем, не сме мислили никога. Това, което си бяхме казали със Стоян през ноември 2015 беше, че ако не ни вземат в някоя акселератор програма или не намерим инвеститор до края на януари 2016, ще трябва да си намерим работа поне на половин работен ден, за да можем да се издържаме. Това нямаше да бъде никак оптимално, защото ако не си отдаден 100% на стартъпа си, мисията изглежда почти невъзможна. В същото време Захари все още не беше напуснал работата си в Лондон, така че за него подобни размисли не бяха проблем. Съдбата обаче се оказа благосклонна към нас и на 10 декември разбрахме, че сме приети в акселератор програмата на StartupYard. Оттогава не е имало и миг колебание, че това е нашият път.

Какви предимства носи това да стартираш подобен тип бизнес в България?

Захари: Достъпът до добри програмисти на приемливи цени в България е голямо предимство и това не е тайна за никого. Ако трябваше да градим екип от програмисти в Лондон, да кажем, тъй като там пускаме продукта си първоначално, това щеше да бъде непосилно от финансова гледна точка. Освен това, популяризирането на SpeediFly на българския пазар изглежда много по-лесно, отколкото в чужбина. Това не е изненадващо, имайки предвид, че тук имаме толкова много приятели, които могат да пишат статии за нас, да ни препоръчват в различни блогове и да ни промотират в студентските среди. У дома и стените помагат и много хора са истински солидарни с нашата кауза.     

SpeediFly 3

Вече успяхте да привлечете първата си инвестиция. Кой е следващият връх, който искате да постигнете?

Алекс: След инвестицията всички цели и усилия са насочени към привличането на потребители и реализирането на максимален брои продажби. След малко повече от две седмици е официалното пускане на продукта ни в Лондон. Целта ни е да имаме минимум 100,000 сваляния на апликацията на SpeediFly до края на първия месец от започването на учебната година в английските университети тази есен. В този ред на мисли следващите върхове за покоряване ще са определени най-вече от параметъра растеж на количеството потребители и продажби.

Кои са най-силните ви черти като екип? 

Стоян: Това, което винаги ни е помогало да преминаваме през най-трудните моменти, е това, че сме истински приятели. Може би звучи клиширано, но ако трябваше да прекарвам по 16-17 часа на ден с хора, които не са ми толкова близки и не са толкова готини, не виждам как щях да издържа.

Вашата сентенция за успеха е...

Алекс: Да направим не нещо, което хората твърдят, че биха използвали, а нещо, което е толкова яко и иновативно, че те не биха устояли на това да не го използват.

SpeediFly 1

Препоръчайте ни по една своя любима дестинация, за която да дебнем в SpeediFly

Стоян: Аз винаги препоръчвам Париж. И ако отидете, не забравяйте да хапнете фондю в латинския квартал.

Алекс: Моят град е Рим. Като любител на архитектурата, изкуството, хубавата храна и красивите жени, за мен няма по-любимо място.

Захари: Винаги съм бил фен на Валенсия. Испанците знаят как да се забавляват – по това си приличаме.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара