Успелите

Йоана Колева, "40 до 40" за Европа: Най-голямата награда е искрата в очите на хората, които обучаваме

Срещали сме ви с Йоана Колева не веднъж. Тя е социален предприемач, човек с голямо сърце и майка на пълен работен ден. Завършва бакалавър “Маркетинг”, магистър “Рекламен мениджмънт” и специализира “Връзки с обществеността”. Нейният професионален път започва като маркетинг експерт и мениджър в 3 големи български компании, но прави рязък завой в професионален план и се отдава изцяло на работата за каузи.

От 2016 година активно работи в неправителствения сектор в България, като подпомага каузи свързани с хора с увреждания, защото наистина вярва в потенциала им и в това, че те трябва да бъдат включени активно в обществото.

От 2017 година Йоана е председател на фондация "Сошъл Фючър” и съосновател на Jamba, което е платформа за обучение и специализирана подкрепа при включване в пазара на труда за хора с различни възможности. Организатор на Run2Gether България и на Агент на промяната, които са още два от проектите на фондация “Сошъл Фючър”.

Тази есен беше отличена в престижната класация Business Elite's "40 under 40" за млади бизнес лидери в Европа. Повече за това, както и как се развиват каузите ѝ, ще ни разкаже в следното интервю.

Йоана, първата ни среща с теб в Uspelite.bg беше през 2017 г. Какво се промени, как се разви JAMBA от тогава до днес?

За последните пет години „Jamba“ израсна от една стартираща организация до организация, която вече доста хора разпознават като име.

Това се дължи изцяло на отборната работа на хората в екипа. Резултатите сами по себе си показват най-добре как се развива една организация. Смея да твърдя, че за последните пет години ние постигнахме много сериозни резултати. Обучихме близо 700 човека, а около 400 души успяхме да включим на различни позиции в пазара на труда.

Постигнахме мечтаната крайна цел – открихме първото пространство, адаптирано за хора с увреждания „Jamba – Хъб на възможностите“. „Jamba“ стана и организатор на първото голямо спортно събитие, насочено изцяло към включване на хора с различни възможности – „Run2gether България“, което също се радва на изключителна популярност и привлича все повече участници.

Как се стигна до там да бъдеш отличена в престижната класация Business Elite's "40 under 40" за Европа?  

Получих имейл, който казваше, че съм номинирана, но тогава не му обърнах особено внимание, защото често получаваме по имейл покани да номинираме екипа или „Jamba“. След това дойде втори имейл, в който ми казаха, че вече съм в краткия списък на одобрените и в рамките на седмица се очакват резултатите. И накрая имаше още един имейл, който казваше, че съм избрана в „40 до 40 за Европа“.

Важно е да отбележа, че не приемам тази номинация само лично. Смятам, че тя е плод на труда на целия екип на „Jamba“ и е за всеки един в него, но е наистина страхотно, че журито се спира на „Jamba“ и български социален бизнес попада в европейската класацията и то сред толкова сериозни бизнеси. Тук е мястото да кажа, че ние бяхме един от малкото социални бизнеси, отличени в класацията.

Какво те впечатли в награждаването в Турция?

Награждаването беше изключително. Била съм на много награждавания в България, била съм също на голям форум като „Clinton Global Initiative“. Но мястото, което бяха избрали в Истанбул, беше наистина впечатляващо. Награждаването се случи в едно от историческите имения, намиращи се на Босфора, „Саит Халим Паша“.

Страхотна церемония, но все пак според мен най-ценното на такива формати е средата, от която ставаш част, срещаш нови хора с различни идеи, култури и бизнеси. Създадох много нови контакти, а благодарение на един от тях в момента се отваря нова възможност пред „Jamba“.

Какви хора имаше сред номинираните? От какви сфери и дейности са останалите отличени?

Съвсем очаквано повечето отличени бяха от технологични компании, но ми хареса баланса мъже-жени!

Радващо е да видиш, че има толкова успели дами! В класацията има още един отличен от България, също жена. Тя пък се занимава с производството на бутикова селективна козметика, която многократно е публикувана в различни модни издания в Европа като „Vogue“.

В края на миналата година отворихте врати на адаптираното пространство "JAMBA - Хъб на възможностите" в София. За кого е подходящо и какви събития организирате в него? Ще има ли второ?

Мястото е подходящо за всякакви социални и културни събития. Там много ни се иска да е среща на различни общности – както за хора с увреждания, така и за тези, които харесват култура, за неправителствения сектор…

Изобщо за хора, които искат да се срещат с други групи в обществото, не само с лица от своя кръг. Смятам, че мястото вече се разпознава като едно от социалните и интересни места на София. Не мога да не спомена и неговата основна мисия – да обучаваме хора с увреждания на различни знания и умения. В момента тече един кулинарен курс с ултрамаратонеца и страхотен кулинар Краси Георгиев, който е първи за нас. Той е насочен към младежи с интелектуални затруднения и се осъществява с подкрепата на Столична община.

На въпроса дали ще има второ пространство, отговорът е „Да“. „Jamba“, съвместно с Български център за нестопанско право и фондация „Биоразнообразие“ отваряме врати на ново пространство на ул. „Христо Белчев“ № 3. Само толкова можем да кажем на този етап, по-нататък ще разкрием повече за това пространство – името, мисията му и предлаганите възможности.

Как се стигна до разширяването дейността на JAMBA и в чужбина, а именно в Австрия и Унгария?

През 2019 година една дама от Унгария, която участва на „Run2gether“ в София, изяви желание да стартира „Jamba“ и в Унгария и да стане наш представител и партньор. След няколко разговора стигнахме дотам, че бяхме готови за тази крачка. Със сигурност това разширяване донесе на „Jamba“ повече увереност, че в България, макар да е една малка държава и да е най-бедната в Европейския съюз, се ражда модел, интересен и за по-развити държави, където има повече възможности за хората с увреждания.

С другия съосновател на „Jamba“, Ива Цолова, решихме да направим и наша собствена крачка към разширяване и да основем фондация в Австрия. Причината да е там е съвсем логична, тъй като Ива се премести да живее в тази страна. Фондацията в Австрия е със същите съоснователи като тази в България, като с Ива разделихме отговорностите си така, че аз поех „Jamba“ в България, а тя се занимава с организацията в Австрия.

Къде е JAMBA на картата на неправителствените организации в България? А в Европа?

Трудно е да кажа къде сме на картата на България, тъй като тук имаме много активни граждански организации, а и би било доста самовлюбено да вярвам, че сме по-напред от големи организации, работещи също с изключителна страст за каузите, които представляват. Но със сигурност мога да кажа, че е кауза, която спечели доверие. Тя оправда доверието и на много хора, както от страна на хората с различни възможности, така и от бизнеса, работещ активно с нас. Вярвам, че „Jamba“ е един от социалните бизнеси в страната, които действат и наистина се борят да променят ситуацията на хората с увреждания в България към по-добро.

Колкото до картата на Европа, тук мога да ползвам за пример една наша награда. В нашия хъб на възможностите имаме една карта на иновациите в Европа, на която и ние сме поставени. „Стоте нови на Европа”/„New Europe 100” е формат, в който бяхме отличени през 2019 година и станахме част от картата на Европа, заедно с други иноватори , които осъществяват въздействие в своите страни. Класацията е на „Financial Times“, „Google“, и „Visegrad Fund”.

Какво предстои на JAMBA от тук нататък?

Предстои ни да продължим с всичко, което до момента сме направили и то да върви все напред. Ще продължаваме успешно да обучаваме и включваме хора с различни възможности в пазара на труда и надявам се да умножаваме резултатите по-бързо от колкото сме си поставили за цел. Неведнъж съм казвала, че за нас би било голяма награда да успяваме да разширяваме екипа си, без да се притесняваме дали можем да си го позволим, така че една от целите ни е да се разширим вътрешно, за да постигаме повече и навън.

Разбира се, имаме заложени краткосрочни и дългосрочни цели. Краткосрочните са свързани с проекти, които движим, един от които е току-що одобреният проект към фондация „Старбъкс“ за обучение на младежи с различни възможности. Дългосрочно ни предстои да изпълняваме стратегия за създаване на социални предприятия и партньорска мрежа.

Напоследък се шегуваме, че започваме да мечтаем за по-големи неща и да си поставяме все по-високи цели, а защо не и един ден да има фабрика, която да се казва „Jamba“! Нали казват, че човек е голям колкото големи са мечтите му!

Коя е най-голямата награда за теб? А най-голямото лично постижение?

Моята дъщеря е моята най-голяма награда, също така и семейството, което много ме подкрепя. В професионален план най-голямата награда е да виждаме искрата в очите на хората, които обучаваме и на които намираме работа. Това ни радва и осмисля всичко, което правим.

А най-голямото лично постижение… Не мога да кажа кое е най-голямо. Оставям преценката на читателите. За мен всяко постижение е голямо, независимо дали е свързано с моя личен живот или с професионалния ми път. А често двете са много свързани.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара