Успелите

Йонко Димитров: Творчеството казва истини и стимулира идеи за промяна

Днес ще ви разкажем за един от най-младите кметове в България. Йонко Димитров е на 29 години, роден в град София, актьор по професия (АДТ, НАТФИЗ 2012 г.), завършил продуцентство и кинорежисура (Raindance Film Academy в Лондон през 2014 г.), настоящ кмет на с. Долна Малина от 2015 година.

Ще научите всичко за младия човек, който предизвиква интерес към себе си с това, че се завръща и помага тук, на родна земя.

Разкажи ни каква беше причината да заминеш за чужбина и колко време прекара там?

При мен всичко е спонтанно и авантюристично. Не съм мислил за емиграция, по-скоро бях воден от любопитството и порива за разширяване на личностните ми качества. Един ден се събудих в Гърция, където работех за кратко, и осъзнах, че има много неща, които бих искал да кажа на света през призмата на изкуството и по-специално аудио-визуалното.

Така реших да замина за Лондон и да уча кино, за да създавам творчество, което лесно да достига до хората, избягвайки комерсиализма, който е обсебил целия свят с капиталистическите си възгледи.

Творчество, което казва истини и стимулира идеи за промяна. И така, две седмици по-късно, след завръщането ми в България и със събраните средства от Гърция, заминах за Великобритания да уча продуцентство и кинорежисура. Професорът ни по актьорско майсторство Снежина Танковска често ни казваше: “Вие сте деца на света. Границите са отворени за вас, свободни сте да пътувате навсякъде, което преди време беше трудно и за повечето хора почти невъзможно. Това е привилегия на вашето поколение - възползвайте се.”.

Колко време прекарах там? Бих казал достатъчно. Достатъчно да осъзная много за себе си, за механизмите и света, който ни заобикаля. Англичаните са доста студени хора, но от тях може да се научи много. В Лондон срещнах хора от различни националности, с много амбиции и жар, готови да работят и да постигнат своите цели, въпреки огромната конкуренция и трудности.

Много пъти си разказвал историята, че баща ти е провокирал завръщането ти тук, но каква беше мотивацията да останеш и донесе ли ти ценен опит?

“Продуцентството е сходно с предприемачеството…”, казваше един от преподавателите ни в Лондон. “…За да произведете един стол например, е необходимо първо да имате визия как ще изглежда и от какво ще е направен, след това трябва да намерите кой може да го изработи и колко ще струва, кой има интерес да инвестира и не на последно място къде ще го продадете.”

Продуцентството обединява различни знания и компетентности, които могат да бъдат приложени в различни сфери на живота. Мотивацията ми, от една страна, беше магистратура по агрономия, но от друга страна, беше желанието ми за промяна на начина на живот и мислене в средата, която ме обкръжаваше. Оказа се трудно начинание, но не и обречено на неуспех.

Има ли нарастване на населението в Долна Малина, има ли безработица?

При нас казусът е доста интересен. За три години интересът към с. Долна Малина се повиши, а безработица няма. Доста хора започнаха да припознават селото и Зелената ни Община като място за живеене, тъй като е в непосредствена близост до столицата - само на 28.6 км от центъра на гр. София.

През 2016 година Община Горна Малина приема референдум, с който забранява кариерите и предприятията, които замърсяват въздуха и околната среда, ратифицира Барселонската декларация и става първата Зелена Община в България, включвайки се в паневропейската инициатива за „Свободни зони за трансатлантическо партньорство за търговия и развитие“.

Работата на цялата община е насочена към развитието на туризма, биопроизводството и енергийната независимост.

Нарастване на населението има, но никъде не фигурира документално, тъй като хората, които идват при нас, не се регистрират като официални жители на селото. По този начин статистически се наблюдава демографски регрес.

Ще се кандидатираш ли отново?

Избори на местно ниво в населени места под 350 човека няма да има и ще се назначават кметски наместници от кмета на общината. Законът за пореден път се изменя по ред политически причини, предполагам.

Предстои поредното трето издание на Dolna Malina Open Fest, което ще се проведе в периода 31 май - 30 юни. Как дойде идеята за този мултикултурен и многожанров фестивал и успя ли само за три години Долна Малина да се превърне в комуникативен, младежки, фестивален артцентър за област София?

Идеята се роди през 2016 година след откриването на пясъчния корт и поредица от спортни мероприятия, съчетани с култура и артистични инициативи. Първото издание на Долна Малина Open Fest 2017 се проведе в рамките на три дни и в четири фестивални зони. Огромна организация и подреден вътрешен хаос - така бих го определил.

След приключването и получената обратна връзка от участници и гости решихме фестивалът да бъде разделен по активности в обособени уикенди. Този модел е в основата на идеята за превръщане на с. Долна Малина в комуникативен, младежки, фестивален артцентър.

Желанието ни е всеки месец от годината да бъде тематичен и запълнен с различни културни, образователни и спортни инициативи. За пълно осъществяване на идеята са ни необходими време и средства за изграждане на база за настаняване на гостите и обучаващите се.

Кой стои зад организацията на Фестивала и какво ново да очакваме тази година?

Предстоят 5 разнообразни уикенда, изпълнени с много музика, танци, кино и спорт: уикенд на танца, уикенд на киното, театъра и поезията, уикенд на фолклора и битовото изкуство, уикенд на спорта и финален уикенд на поп, рок и джаз музиката.

Зад организацията стоят НЧ “Васил Левски 1943” и кметство с. Долна Малина с подкрепата на Община Горна Малина, филмови и телевизионни студиа “БУФО”, „Кинематограф“, различни организации, училища и читалища от София-град и област София. Повече за тазгодишното издание може да намерите на: www.domafest.co.

Ти си Кмет от 2015 година, но си актьор по професия, а имаш интерес и към винопроизводството. Да очакваме ли догодина изложение на вино по време на Фестивала?

До изложение на виното все още не сме стигнали в дискусиите си относно фестивала. На този етап сме насочени към творческия процес, разширяване на спортните инициативи и обогатяване на културните и образователните семинари, работилници. Мечтата ми е да превърнем село Долна Малина в резиденция на изкуството, образованието и спорта с разнообразни туристически екодестинации и инициативи.

Как си представяш село Долна Малина след 10 години?

Амбицията ми е село Долна Малина да се превърне в мултикултурно, фестивално и кинорезидентно селце, където по всяко време от годината да се провеждат културни, образователни, спортни срещи и инициативи, семинари, работилници за обмяна на опит и подпомагащи личностното развитие на различните таланти, предлагащо възможности и програми за придобиване на нови умения.

Място, което предлага спокойна атмосфера за работа в екип и богато разнообразие от възможности за обучения, развлечения, изяви и туризъм. Представям си Долна Малина като едно приятно и предпочитано местенце, което привлича млади амбициозни хора, бъдещи и настоящи творци и таланти.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Анна Станоева

Културолог, социален антрополог. Работя в социалната сфера и имам студио за модерен балет. Пиша поезия и проза за удоволствие. Обожавам да чета, да пътувам и да се докосвам до духът на местата, които посещавам. Ако разбера, че след десет минути ще свърши света ще се насладя на вкуса на шоколада.

Оставете коментар

0 коментара