Йордан Александров взе златото на Световната купа по спортна гимнастика

Йордан Александров спечели златен медал на финала на висилка на Световната купа по спортна гимнастика във Варна. Най-опитният състезател в българския национален отбор изигра съчетанието си перфектно, получавайки 13.700 точки и бурни аплодисменти в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта.

И тази година Александров показа, че е един от най-стилните и елегантни гимнастици на висилка. Миналата година спечели сребърен медал, но сега завоюва златото по безапелационен начин. Второто място зае фаворитът Ча-хун Тан, който не успя да изпълни сложното си съчетание, падна от уреда и получи 13.366 точки. Виктор Мартинес от Белгия стана трети с 13.333 точки.

"Баща ми и дядо ми са най-големите ми фенове. Те са жертвали много за мен, така че да са тук за този специален момент е просто уникален. Много се радвам, особено за дядо ми, че успя да види този успех и се надявам да не е последен", заяви Александров.

"Мисля, че това е най-специалния успех в кариерата ми, защото това ми е първи златен медал за Световна купа. Миналата година имах два сребърни медала. Бях доста близо до златото, но тази година, с доста чисто изиграване и малко късмет, успях да спечеля, така че съм много радостен", сподели Александров.

На финала на прескок Димитър Димитров остана четвърти. Той направи грешка при приземяването на първия опит и получи 13.066 точки, но изпълни много добре втория прескок и получи 14.000 точки. Със среден резултат от 13.533 точки той зае четвърто място.

В отсъствието на олимпийския медалист Артур Давтян, шампион стана Назар Чепурни от Украйна с 14.383 точки. Със сребърен медал се окичи Никола Диес от Франция с 14.100 точки, а бронза отиде при Паул Шмелцер от Австрия с 13.750 точки.

България завърши Световната купа във Варна с два златни медала – на Йордан Александров на висилка и на Валентина Георгиева на прескок. Димитър Димитров е четвърти на прескок и седми на земя.