Успелите

„Искаме нашите гласове да бъдат чути“: Какво е положението на жените по света

Ангажиментът на Обединените нации за напредъка на жените започва с подписването на Хартата на Обединените нации в Сан Франциско през 1945 г. Нейният преамбюл декларира вярата „в основните човешки права, в достойнството и стойността на човешката личност, в равните права на мъже и жени и от големи и малки нации..."

През 1946 г. е създадена Комисията за положението на жените, за да насърчава техния напредък по света. 

68-ата сесия на Комисията за положението на жените (CSW68) се свика, тази година от 11 до 22 март, с категоричен призив за действие за напредък в равенството между половете и овластяването на жените в световен мащаб. Проведено в централата на ООН в Ню Йорк, събитието събра представители на правителствата, гражданското общество и частния сектор, за да оценят напредъка и да идентифицират стратегии за справяне с предизвикателствата, пред които продължават да се изправят жените и момичетата по света.

Комисията се провежда под приоритетната тема  „Ускоряване на постигането на равенство между половете и овластяване на всички жени и момичета чрез справяне с бедността и укрепване на институциите и финансирането от гледна точка на пола“.

Светът е на решаващ кръстопът за равенство между половете. В световен мащаб 10,3% от жените днес живеят в крайна бедност и са по-бедни от мъжете. Напредъкът към премахването на бедността трябва да бъде 26 пъти по-бърз, за ​​да се постигнат целите за устойчиво развитие до 2030 г.

Ускореният напредък изисква инвестиции. Данните от 48 развиващи се икономики показват, че са необходими допълнителни 360 милиарда долара годишно за постигане на равенство между половете и овластяване на жените в ключови глобални цели, включително премахване на бедността и глада.

Над 100 милиона жени и момичета могат да бъдат измъкнати от бедността, ако правителствата направят приоритет тяхното образование,семейното планиране, справедливите и равни заплати и разширените социални придобивки. Почти 300 милиона работни места могат да бъдат създадени до 2035 г. чрез инвестиции в услуги за грижи. Премахването на различията между половете в заетостта може да повиши брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението с 20 процента във всички региони.

Използвайки колективната сила на правителствата, гражданското общество и частния сектор, може да се ускори напредъка към свят, в който всяка жена и всяко момиче могат да се развиват, независимо от предизвикателствата, пред които са изправени.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара