Успелите

Искаш да си "предприемацка"? Направи първите си стъпки със София!

Днес ще ти представя две страхотни жени и техния общ проект, който цели да помогне на още много дами да намерят своя творчески и професионален път в лицето на предприемачеството. Как обаче се става "предприемацка"? Аз не мога да отговоря на този въпрос, но Елена Николова и Александра Николова са тук, за да го направят! А кои са те?

Казвам се Елена и моя страст е предприемачеството. Съосновател съм на ESCREO, отскоро част от екипа на CEO Angels Club; участвам активно в стартъп екосистемата като доброволец и ментор; #Forbes30under30 Alumni. Обичам тениса и от време на време пиша в www.stubbornpenguinscanfly.com

Аз съм Ål Nik и работя в сферата на визуалната комуникация и дизайн, илюстрацията и визуалните изкуства. Част съм от три изключително вдъхновяващи колектива: бизнес редизайн студиото launchlabs Sofia (България), артивистите от Nomadways (Франция) и журналистическата платформа Brush&Bow (Великобритания), към която съм илюстратор. Визуален артист съм с предприемачески опит, част от първия випуск на Forbes “30 Under 30” България (2013).

Създадох София в самото начало на 2021 г., вдъхновена от всекидневните ситуации в столицата, които някой път са смешни, а друг път направо вбесяващи. С идеята да се съберат на едно място и да са ни под ръка. Я за да се посмеем, я за да променим някои неща към реалност, която повече ни допада. Благодарение на Ели сега София е на гости на FEB community и ще премине през първите стъпки на предприемачеството с помощта на Български фонд за жените.

Общото начинание на двете "предприемацки" се ражда от желанието им да помогнат на повече жени да направят първите си стъпки в предприемачеството или поне да знаят, че имат тази възможност. Илюстрираната е-книга "Приключенията на София в преприемачеството" е като игра, в която по лек и приятен начин научаваш много и минаваш на следващото ниво. Признавам си, че вече нямам търпение да те запозная с Ели и Алекс, така че да не губим повече време!

Разкажете ни малко за Female Entrepreneurship Bulgaria (FEB) - с какво се занимавате, какво сте постигнали дотук, какви са целите ви?

Ели: FEB се роди лятото на 2019 г. някак естествено от нуждите ни като предприемачи да си помагаме, да обменяме опит и в същото време да промотираме предприемачеството сред жените в България. В момента сме над 180 членове на FB групата и идеята е да се развиват органично вътрешни проекти и инициативи. Така с Поли стартирахме подкаст, с който целим да покажем ролеви модели на успешни предприемацки на www.febcommunity.com, имаме си книжен клуб, стартирахме Clubhouse група, а сега на дневен ред е и електронната книга за “София в света на предприемачеството”.

Бел.ред.: От около седмица и аз съм част от FB групата и общността на "предприемацките" и мога да потвърдя колко вдъхновяващо съдържание се споделя и колко са мили всички в групата - girl power! Подкрепата наистина има значение.

Как се роди идеята за "Приключенията на София в предприемачеството"?

Ели: През 2013г. бях на програмата SEP, с която направих Mini-MBA програма по предприемачество в един от най-добрите университети по предприемачество Babson в САЩ. Оттогава, ако ме попитате дали да бъдеш предприемач е талант или умение, винаги ще избера второто. Като участник в различни проекти (например създаването на стартъп клубове в училище Teenovator) по един или друг начин съм близо до различни методологии за предаване на моите знания и опит в предприемачеството. В същото време Алекс стартира комикс със София, чиито истории по забавен и визуален начин адресират предизвикателствата на днешния ден. Чух за отворената покана на Българския фонд за жените по случай 8-ми март и навързах всички теми, които са ми интересни. 

Какво ще включва илюстрираната е-книга и за кого е предназначена?

Ели: Таргетираме студенти и млади професионалисти, които досега не са се докосвали до темата.

Книгата цели да вдъхнови повече дами да се потопят в света на предприемачеството. Тя ще бъде разделена на глави, като всяка тема ще бъде стъпка/ниво като в игра, която София ще премине, за да се превърне в предприемацка накрая. Започваме от това как да откриеш подходяща идея за бизнес и да я валидираш през бизнес модел и маркетинг до екип и фондонабиране.

Ще добавим ресурси с полезни материали и книги, които са ни помогнали на нас да създадем бизнеси. Ще има и ПредприеРечник с важна терминология. 

Каква е ситуацията за "'предприемацките" в България? Пред какви проблеми са изправени и по-трудно ли е да си жена предприемач по принцип, как стои въпросът в световен мащаб?

Ели: България оглавява няколко статистики за висок процент жени на лидерски позиции особено в ИКТ сектора, но от гледна точка на предприемачеството няма еднозначен анализ, който да дава относително точна бройка за % жени, основатели на бизнес, спрямо мъже.

Моето мнение е, че има по-малко стартъпи, основани от жени, но причините за това са комплексни и незадължително вследствие на дискриминация. Все още съществуват социални и културни стереотипи и предразсъдъци към мястото на жената в обществото, особено в по-малките градове в страната. Има какво да се желае от образованието.

При медиите пък яйцето или кокошката е актуален въпрос - с повече мъже предприемачи виждаме повече техните успехи, които водят до повече успехи на… мъже. Скоро излезе проучване за инвестиции в стартъпи, основани от жени в Централна и Източна Европа, което показва, че само 1% от инвестициите през 2020 г. са в бизнеси, основани от жени. A HRB нагледно дава примери за разлика във въпросите, които жените получават при фондонабиране, което създава проблем за набиране на финансови средства.

Моето убеждение е, че всеки заслужава равен шанс, независимо от пола. С книгата целим да покажем, че няма нищо страшно в това да опиташ, не е задължително да станеш предприемацка, но е важно да знаеш, че можеш да бъдеш, ако поискаш.

Може ли да дадете няколко практически съвета или насоки за жени, които тепърва ще стартират своя бизнес?

Алекс: Много се радваме, че ще дадем цяла книжка с насоки. Например да си направите домашното и да се запознаете с основните процеси и най-важни стъпки при създаването на нов бизнес.

Когато имате идея, да я проучите добре, да проверите какво подобно има на пазара и да направите тест с вашия продукт и истински потребители. Един от първите знаци, че сте на прав път, са ранните продажби. Най-важното е да създадете нещо, което хората наистина купуват и то има стойност за тях. 

Едно от първите неща, за които е важно да се помисли, са продажбите - как ще продавате, на кого, на каква печалба. И след това, как може това да се развие в по-голям мащаб. А ако не знаете нещо, не се колебайте да потърсите помощ от специалист.

А какви са предимствата да си жена предприемач - сигурно има и такива?

Алекс: Много харесвам това, че жените са по-склонни да проявяват емпатия и грижа към хората, с които работят. Търсят баланс между фокуса върху бизнеса и преживяванията на своите клиенти и служители, което е важно за устойчивостта на една компанията.

Забелязала съм, че жените лидери показват изключително висока емоционална интелигентност или ако още не са я развили, са доста по-склонни да работят в тази посока. Комбинативността и гъвкавостта ни също са много ценни качества, които са от голяма полза за бърза реакция в трудни ситуации, а напоследък живеем в низ от такива. 

От личния ми опит мога да споделя, че често на предприемаческите събития пред женската тоалетна има по-малка опашка, отколкото пред мъжката. Когато бяха на живо, разбира се.

Вие с какви трудности сте се сблъсквали и как сте ги преодолели? Разкажете ни някоя история.

Алекс: В бизнес среда често имах притеснения относно това, че изглеждам доста по-млада, отколкото съм в действителност. Поради това попадах в ситуации, в които на срещи не са ме взимали насериозно или са ме преценявали прибързано. Докато развивах стартъпа си, трябваше постоянно да презентирам проекта си, да се срещам с инвеститори и потенциални партньори - за да минават по-гладко тези срещи, се стараех да взимам някой от партньорите си с мен, репетирах предварително или пък правех малко подготовка за дадената среща (например размяна на предварителна комуникация или предаване на повече информация за мен и моя опит към отсрещната страна).

Най-важното е човек да вярва в себе си и да не се чувства притеснен от другите - в крайна сметка, винаги се намираме с най-точните за нас бизнес партньори. Ако с някого не сме си допаднали, значи е за добро.

Завършете с една добра новина за предпримацките в България в последно време.

Алекс: Една от най-добрите новини за мен напоследък е FEB общността. Страхотно е, че толкова много (вече над 180!) жени, стартирали свой бизнес или вълнуващи се от предприемачеството, са готови да споделят опита си, да се подкрепят, да създават нови общи проекти. Толкова много положителна енергия, насочена в посока стимулиране на преприемачеството, със сигурност ще доведе до още много нови неща през следващите години. Пример за това е подкастът на FEB, както и сега нашата електронна книга с Ели, която може да прерастне и в нещо по-голямо.

Оставете послание за читателките ни.

Ели: Предприемачеството е начин на мислене много повече от чиста поредица на събития. То е вярата да решаваш проблемите на живота проактивно, а не да мрънкаш и да бъдеш жертва на обстоятелствата. То е да проявиш творчески подход към предизвикателствата около нас, да гледаш света по детски с любопитство, да не се страхуваш от провала, винаги да експериментираш и да бъдеш готов да чуеш и малко обратна връзка. 

Алекс: Пожелавам ви приятно четене на “Приключенията на София в предприемачеството” и много вдъхновение да опитате различни проекти, бизнеси, каквото искате - да имате силата и желанието да го пробвате. Най-ценният си опит и най-вълнуващите ми моменти са били винаги свързани с неща, в които съм участвала активно. Ако искаш нещо да ти се случи, трябва да го инициираш сама или поне да създадеш всички нужни предпоставки то да стане. Помни, че зависи от теб!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара