Успелите

Искра Джанабетска: Днешните деца четат повече от днешните възрастни

Деси, Яна и Искра са участници в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2018 заедно с още 11 стартиращи социални предприемачи, които са намерили решение на проблеми на децата и младежите в България. Акселераторът е двумесечна интензивна обучителна програма, базирана на специализирани безплатни обучения и индивидуални консултации, които помагат на социалните предприемачи да подобрят своите решения и своя бизнес план. Той е част от процеса на селекция в конкурса ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for change Bulgaria. Книговище е един от петте финалиста на ПРОМЯНАТА, излъчени на 7.11.2018г.

Ние сме Деси, Яна и Искра и от години всяка от нас се занимава с проекти в областта на културата и образованието. Ние сме и родители на общо седем деца и точно те са поводът и вдъхновението за „Книговище“. Провокират у нас устрема и опита ни да направим света на децата ни едно по-добро място за живеене и творене. Е, поне нашия български свят.

Деси е съосновател на Центъра за култура и дебат „Червената къща“ и много други инициативи в полето на културата. Яна ръководи Къщата за литература и превод в София, а Искра - националния социално-образователен проект „1000 стипендии“.

Как се е зароди идеята ви за Книговище?

Деси живее във Виена, където в училището на малкия ѝ син – подобно на много други училища в Австрия, Германия и Швейцария, и там се използва платформата за стимулиране на четенето от ранна детска възраст "Антолин". На фона на алармиращите анализи за тревожен спад на функционалната грамотност в България, както и изследванията за това, че четенето с разбиране полага основата за разрешаване на този проблем, подходът на Антолин изглеждаше точния ключ.

Добре, но се оказа, че от фирмата нямат интерес да се развиват на българския пазар - пожелаха успех на начинанието и изразиха готовност да откликват на възникнали въпроси. И така Деси запали Яна, увлече и Искра и идеята за Книговище започна да расте и да придобива все по-реални размери. 

Започваме да градим платформата „от нула“ и това ни дава шанс да надградим съществуващия модел (подобни стимулиращи четенето платформи и в други европейски страни, както и в Австралия и Северна Америка) и да го съобразим с местните особености на социалната и на образователната ни среда.

 

Каква е целта на проекта и коя възрастова група деца обхваща?

Книговище е детелюбиво и книгоуважително дигитално леговище за млади читатели. Участието в Книговище стимулира четенето и разбирането на всякакви книги и текстове - от приказки и отделни глави, през енциклопедии, комикси, цели романи. През индивидуалния си профил младият читател се състезава с платформата на въпроси и отговори по книгата, която е прочел. Всеки верен отговор носи точки - колкото по-трудни са книгите, толкова повече точки носи всеки верен отговор. А също и: колкото повече чете, толкова повече разбира и получава бонуси в точки. А в какви други награди ще се превърнат тези точки… оставяме засега в тайна.

В центъра са деца и тийнейджъри на възраст от 6- до 16-годишна възраст.

Целта ни е децата да обикнат четенето, да свикнат да владеят словото, а разговорът за книги да стане част от всекидневието им, така както е част обсъждането на “Майнкрафт” например.

 

Искаме да ги освободим от страха от текста – така те ще могат да разчитат точно както условията на задачите по математика, така и уроците по география, а и по-сложни идейни конструкти, които са част от много близкото бъдеще, за което всички имаме отговорността да ги подготвим.

И разбира се, започваме с техните любими (и “лесни”) книги — тези, които са ги разсмели и които ги карат да преодолеят умората от сричането - да ги подтикнат да продължат още малко по-нататък. Няма да спорим с текстовете в учебниците. Напротив, и те ще имат своето място в Книговище. И те ще носят точки. Като в игрите - всяко усилие може да бъде възнаградено.

Какво означава геймификация?

Геймификацията е използване на подходи, характерни за игрите, особено явни при електронните игри, чрез които да се увеличи желанието за участие.

В Книговище децата ще могат да се състезават с компютъра, с останалите в класа си, с други читатели на същата възраст. Ще могат да се включват в различни предизвикателства и да “качват нива”. Ще могат да участват пълноправно като споделят мнение по книгите, които са прочели, и сами пишат въпросници. Ще се борят за награди. При това - чрез четене на книги. И това да е забавно.

Децата говорят повече за компютърни игри, отколкото за книги. Притеснително ли е това? Споделете окуражителни думи към родителите.

Наистина в България компютърните игри са доминиращият стимул за въображението и постигането на бързо удоволствие. Ограничаване на времето пред екран и в електронна игра е родителска отговорност, която не може да бъде прехвърлена върху друг.

Това е почти толкова трудна задача за самия родител, колкото е за детето да се научи да чете. Ако звучи успокоително, всички се сблъскваме с това предизвикателство.

Намаляването на времето пред екран до полезните граници отваря време за други занимания, които може да са също толкова интригуващи. Четенето е едно такова удоволствие и в някакъв смисъл ние предлагаме помощник на родителите и учителите за увличане на децата в четене. В дългосрочен план подобни неекранни занимания възпитават значими социални умения, себепознание и са инвестиция в способността на децата да бъдат щастливи.  

Как възприемат днешните деца четенето с разбиране?

Да погледнем на четенето през очите на децата, си е приключение. А и те са толкова прекрасно различни! Първо много деца го възприемат като задължение – често – непостижимо задължение. Но то и миенето на зъби е задължение. Бързо им идва да се откажат, защото има по-лесни и също забавни неща за правене и гледане.

Ако говорим с обобщението „днешните деца“, характерен за тях е бързият отказ – от каквото и да е. Има и такива, които четат, защото им е интересно. Може би няма да е пресилено твърдението, че днешните деца четат повече от днешните възрастни.

Разбираемо е, че по-лесно четат и разбират книгите, които говорят на езика и с темите от тяхното ежедневие и това е ключ към удоволствието, който не бива да си позволяваме да захвърлим с високомерието на възрастни. Децата, нормално, копират поведения. Ако книгата е ценност в семейството или сред приятелите им, тогава бариерите пред четенето с разбиране са по-малко. Където обаче няма достатъчно стимулиращ контекст, са необходими по-грижовни и изобретателни подходи. Защото, в крайна сметка, има много задължения, които, щом усвоим, се превръщат в полезни инструменти за себереализация и удоволствие.

И наше задължение е грижливо да преведем децата през първите нелеки стъпки.

Кои са книгите, които грабват интереса на подрастващите днес?

Интересно е, че и детското четене е подвластно на модата. Децата пробват книгите, препоръчани им от техни приятелчета, купени от родителите им и по-малко тези от училищния списък. Книги, по които има филми или които са написани от блогъри и влогъри. Списъкът е дълъг.

Имате ли подкрепа от институциите и предвиждате ли съвместна дейност?

Книговище среща радушен отклик сред учители и училищни директори. В разговорите ни с тях излизат интересни идеи за това как може да се ползва платформата в училищна среда.

Още в най-ранния етап проведохме разговори с МОН, има заявен предварителен интерес от Столична община. Изграждаме проекта с особена чувствителност към социалния регистър на обществото ни, защото е важно Книговище да успее да приласкае към четенето и социално уязвимите деца. Затова за нас е важно да постигнем груповото ползване на Книговище през училищата.

Промяната за Вас е?

ПРОМЯНАТА на Reach for Change – България и NOVA телевизия, е като разсадник за обществено полезни инициативи. В защитена, но състезателна среда, усвояваме инструменти, които ни помагат да направим нашето Книговище не само интересно, но и устойчиво.

 

А иначе за нас стремежът да задвижим позитивна социална промяна в полето, в което сме силни, е постоянен и това е, което ни събира. Ако не беше така, щяхме да се занимаваме с банково дело или с нещо друго …

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Надежда Коцева

Здравейте! Завършила съм анимационна режисура, така се случи, че не се занимавам с анимационни герои :), но пък запазих влечението си към анимирането. Анима от латински означава "душа", "одухотворявам" и на мен много ми харесва да придавам одухотвореност на това което правя, в случая писането и търсенето на доброто във всеки и навсякъде, и обрисуването му в думи:)

Оставете коментар

0 коментара