Успелите

Искрен Кръстев: Дръжте на ценностите си и градете общността си около тях

Искрен Кръстев е един от онези хора, за които можем да кажем, че са двигатели на промяната. Той е инициатор и председател на Глобалния Предприемачески Мониторинг България (GEM). GEM е най-голямото и авторитетно проучване на предприемачеството на ниво индивид в света. Преди да се завърне отново в България преди две години, той ръководи успешно бизнеси, програми и проекти, състоящи се от многофункционални екипи и бюджети до 50 милиона паунда в публичния и частния сектор в ЕС, включително Финансовия регулатор на Обединеното Кралство. Освен това Искрен е ментор в инициативата Start it Smart. През месец май миналата година той беше сред представителите на гражданска инициатива „Правосъдие за всеки”. От друга страна, активно участва и в инициативата за електронно гласуване „Гласувай без граници”, която всъщност успя да постигне целта си за референдум по този въпрос на 25 октомври 2015.

Живял си известно време зад граница, но от 2013-та година си тук. Ти ли избра България, или тя избра теб? 

Корените ми са български и много се гордея с това. Преди малко повече от година си направих генетичен профил. С радост установих, че поколения наред, предците ми са избирали България. Винаги съм бил "Искрен от България", дори когато живеех далеч от тук. За мен изборът е взаимен, а временното ми отсъствие помогна да си дойда с повече опит, по-богата култура, по-силно желание да създавам стойност тук.

Историята около назначаването ти във Финансовия регулатор на Обединеното кралство (FCA) е доста любопитна. Сподели я с нашите читатели. 

Преди да започна работа в небостъргача на 1 Canada Square в Лондон, вече бях работил с различни финансови институции, ръководех малка компания и се чувствах свободен да избирам клиентите, средата и екипите си. Един от най-близките ми приятели, Евгени Вачков, наскоро беше започнал работа към FSA (Financial Services Authority, по-късно трансформирано във FCA - financial conduct authority). Разказваше много мотивиращо за чудесните екипи, които ръководи; за методологиите, които се прилагат; за множеството предизвикателства, с които се справя, и колко ще е хубаво, ако сме двама българи там. Отидох до небостъргача и си казах: "Ето това е Лондон, какъвто си го представям!". Наблюдавах забързаните хора, които сякаш изчезваха в 50-етажната сграда. Толкова исках да работя там, с тях, в такава динамика. Попитах как да стана мениджър в тази сграда, а обърканият рецепционист мислеше, че се шегувам. Няколко седмици ходих, за да намеря кого да попитам как да започна работа там.

a9298789-21aa-4027-915c-80f9de6b85e9

Един ден се появи Нийл Тейлър - старши програмен мениджър на инфраструктурния доставчик на FSA - Fujitsu. Поканих го на обяд и споделих, че много искам да работя там. Той ме питаше за опита ми до момента, какви силни страни смятам, че имам и колко бързо намирам решения. Предложих да ми сподели казус, който смята за много сложен. След като разказа хипотетична ситуация, аз предложих тактическо решение. Оказа се, че ситуацията е реална, а моето предложение - най-бързото и сигурно решение на проблема. Нийл ми даде шанс да докажа, че не просто искам да работя там, а да нося стойност. Смятах, че вече знам какво е да работиш с малък бюджет, много човешки ресурси, с външни партньори, с много политически ситуации. Първите два месеца бях като зашеметен. Мислих, че не съм достоен да работя с толкова умни, дисциплинирани и разбиращи хора, защото наистина не бях сигурен откъде да започна. Събрах екипа, споделих притесненията си и разбрах, че около мен всички искат да постигнем целите, а аз съм инструмент в техните ръце. Два месеца по-късно, почти всички искаха да работят с мен, по програмите и проектите, които управлявах. Екипите ми бяха първите, които започнаха да работят дистанционно, не само защото им имах доверие, а защото оптимизирахме разходването на бюджета и вдигнахме производителността.

Във FSA наистина се научих наново на работа в екип; да ценя културата на международните ни екипи; на качествено бюджетиране; на работна етика; да откривам възможности и да намираме решения на нужди. В резултат, ръководих кросфункционални екипи от почти всяка нация по света, бюджети до 20 милиона паунда и помогнах за осигуряването на петгодишен договор между Fujitsu и FCA. Сега гледам на този опит като първи стъпки във вътрешното предприемачество, което в момента развиваме в различни компании чрез GEM България.

63dfb6bc-d79e-42f2-8484-da2b20d430fa

Какво те мотивира да се занимаваш с това, което правиш в момента?

Когато си дойдох в България, установих, че градивните хора са предприемчиви. Те не се отказват на първото или стотното препятствие, а търсят начин да постигат дългосрочните си цели. Започнах активно да работя със Start it smart, за да помогнем на повече хора да открият каква е визията и мисията им и да създават по-добрата България. През 2015-та година завърших "Създаване на икономически растеж чрез предприемачески екосистеми" в Babson Coledge и най-после открих призванието си - да помагам цялата екосистема да води до балансиран растеж, за да създаваме заедно изключителна социална, икономическа и културна стойност. Истински мотивиран съм от резултатите и всички прекрасни хора, които успяват да ги постигат.

Kaк реши да инициираш изследването на GEM (Global Entrepreneurship Monitor) за България?

Създадохме GEM България, защото е важно да знаем нивото на всеки един фактор, който може да помогне за постигане на визията на хората, които го стартирахме. Ще се повторя - цялата екосистема да работи към балансиран растеж, за да създаваме заедно изключителна социална, икономическа и културна стойност. Ако искаме да привличаме повече средства, талант, иновации, трябва да можем да покажем къде сме - не само в световен план, а и в национален, на ниво град - образователно, инфраструктурно, финансово, културно. GEM е инструмент, който предлага препоръки за адекватното развитие на предприемаческата екосистема, а с правилните партньори, можем да постигаме целите си с неповторим ентусиазъм и ефективност.

4d74446e-b881-4265-821f-f03f7a43563c

Според теб кои са начините за насърчаване на предприемачеството сред младите хора у нас?

Според мен, младите и не само младите хора на България имат нужда от повече добри примери. Все повече хора ми споделят, че около мен всички са такива. Не е случайност. Ние сме общност, която гради, взаимоподкрепя се, и създавайки локално, действа глобално. Доверието, интегритетът, ясната ни визия и желанието всеки ден да научаваме по още нещо са безценни, стимулират и млади и по-големи да потърсят, развият и приложат потенциала си. Използвайте чудесната среда, която предоставят организации като Start it smart, Endeavor, ABLE, Start Up, Junior Achievement, StartUp Factory, 1Hub, Betahouse, Soho и други. Там винаги ще намерите сродна душа, а това е важно, защото само с правилния екип, можете да стигнете далеч. "If you want to go fast - go alone. If you want to go further, go together" - казва африканска поговорка.

Какви предимства носи това да стартираш бизнес в България в момента?

О, много са. България разполага с фондове за дялово финансиране - Eleven & Launchub, благодарение на Jeremie Bulgaria. Има много добри примери на успешни комапнии от световна величина като Progress, доскоро Telerik. Екосистемата е жива и развиваща се, а хората са жадни за позитивна промяна. Екип на Уникредит Булбанк стартира смела и навременна програма за стартиращи предприятия, което е прецедент за тази консервативна индустрия. Опитът на добрите предприемачи се споделя на множество събития и човек може бързо да се докосне до начина на мислене, който води към поредица от опити и успехи. Страната ни е достатъчно малка, за да се познаваме и да може бързо да намерим решение на проблем, ако решение има.

168c1adf-02b4-41cb-9e77-16892a9080d8

Всички мои цели са свързани с развитието на България, в социален, културен и икономически план. Искам да видя напълно функциониращ първия стълб на конкурентноспособността - правосъдието! Искам да видя по-добро образование, в което предприемаческото мислене (намирането на възможност или задоволяването на нужда) е натурално. Искам да виждам умни и способни българи, щастливи в избора си да живеят или да се завърнат тук. Наясно съм с предизвикателствата и сроковете, които са нужни за постигането на тези цели, но бих приветствал всеки, който е готов да ги постигаме заедно по-бързо.

Какво би посъветвал младите българи, за да станат млади успели българи?

Имайте визия. Дръжте на ценностите си и градете общността си около тях. Създавайте заедно. Дали сте предприемач, който вижда възможност, или такъв, който задоволява нужда в обществото, или пък помагате на един такъв, празнувайте успехите си и учете от всяка пречка по пътя към тях. Ако знаете накъде сте тръгнали, дори на къси светлини, ще стигнете!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара