Исландски студент откри екологична алтернатива на пластмасата!
Ари Йонсон създаде биоразградими бутилки за вода, използвайки червени водорасли. Г-н Йонсон учи Продуктов дизайн в Исландската академия на изкуствата и представи биоразградимите си бутилки на фестивал за дизайн в Рейкявик.
Иновативният дизайнер споделя мотивацията си, довела го до това откритие:
Усещам, че има спешна нужда да се намерят начини да се замени поне част от невероятния обем пластмаси, които произвеждаме, използваме и изхвърляме всеки ден. Защо използваме материали, на които са нужни стотици години, за да се разградят в природата, за да пием по веднъж и след това да ги изхвърлим.
Бутлките са изработени от агар - вещество, което се добива от червени водорасли. Агарът наподобява желатин, като дори е негов често срещан заместител в менюто на хора, които консумират само растителна храна.
Технология на производството - при смесването на агар на прах с вода се получава гелоподобна консистенция. След като получената смес се нагрее, тя се поставя в студен калъп, а по-късно се завърта в контейнер с ледена вода. Резултатът е биоразградима бутилка, която пълноправно замества пластмасовите.
Бутилката запазва формата си до момента, в който съдържа течност, а след това започва постепенно да се разгражда. Ако пък не искаме да оставяме никакъв отпадък, спокойно можем да сдъвчем бутилката - както споменахме вече, агарът е заместител на желатина.
Агарът е познат на човечеството от далечната 1650 година. Тогава един японски готвач изсипал, навярно по невнимание, супа в близост до веществото, а по-късно тя се превърнала в желе. Грешки човешки, именно те ни научават на много неща и разкриват за нас нови светове. И така, стотици години по-късно, именно с агар Ари Йонсон прави крачка към опазването на околната ни среда.