Историческо! Григор Димитров на 1/2-финал в Мелбърн!

Невероятен успех за българския тенис, а и за българския спорт. България отново има своя полуфиналист в турнир от Големия шлем. Григор Димитров записа името си със златни букви в историята на мъжкия ни тенис, след като победи поставения под номер 11  Давид Гофен с (6:3, 6:2, 6:4) в четвъртфиналите на Аустрелиън Оупън.

В този студен януарски ден, Григор Димитров събуди България със усмивки по лицата, след като изигра поредния си силен мач и за първи път в кариерата си се класира за 1/2-финал на Откритото първенство на Австралия. Приказката продължава, а нашето момче записа десетата си поредна победа, като това e най-дългата серия в кариерата му. Българинът продължава да бъде номер едно от началото на годината и да бъде непобеден през 2017 г.

С достигането до предпоследното стъпало в Мелбърн, Димитров изравни рекорда на най-успешната българска тенисистка Мануела Малеева с два полуфинала на турнири от Шлема. Тя е постигала това през 1992 и 1993 г., когато игра в тази фаза на US Open. Досега Григор имаше  един полуфинал на Уимбълдън през 2014 г.

До този момент Гофен и Димитров бяха играли само веднъж помежду си в турнирите от АТР. Това се случи през 2014 на US Open, когато Григор отново победи. Хасковлията има и още 3 победи срещу белгиеца - всичките през 2010 година, но на турнири от по-ниска категория.Днес българинът добави още една победа към колекцията си. Победа, която изцяло промени историята на българския тенис.

През първата част двамата тенисисти сътвориха истинска битка, като българинът започна изключително агресивно. Още при първия сервис гейм на Гофен дойде откриващия пробив в мача! Гофен имаше проблеми с вкарването на своя начален удар, а Димитров атакуваше с ретур. Белгиецът показа признаци за събуждане, като последва маратонски сервис гейм за Димитров, в който за съжаление пробивът бе върнат. Григор успя да спре устрема на съперника си, след като отново проби Гофен. След 43 минути игра, Димитров слечели първата частс 6:3.

Битката продължи и във втория сет, в който началото му бе изпълнено с размяна на пробиви. Все пак българинът бе този, който категорично доминираше на корта, след блестящата му игра и обезверяването на противника. Най-оспорван бе последният гейм, в който Димитров сервираше за спечелването на сета. Така той отново получи възможност да сервира за успех в сета. Съперникът обаче не се предаде без бой. Първият сервис на българина също не влизаше, което помагаше на белгиеца. Все пак всичко завърши благополучно от втория опит и след 6:2 Григор се доближи на сет от победата.

Третият сет започна много по-спокойно, след като двамата тенисисти печелеха своите подавания. Въпреки това - Давид Гофен хвърляше титанични усилия за спечелването на своите геймове. Илюзиите за спечелването на третия гейм и оставане в мача за Гофен приключиха, след като при резултат 3:3 - Григор Димитров успя да пробие за пореден път своя противник. Българинът се превърна в истинска стена, връщаща всяка една топка на съперника.Този пробив в средата на сета бе достатъчен за българското момче, за да спечели частта с 6:4 . Така с категорична победа с 3:0 над белгиеца - България за първи път има тенисист в топ 4 на Аустрелиън Оупън.

Финалната линия за Григор Димитров вече е прекалено близо, а след отпадането на Новак Джокович и Анди Мъри определено схемата се "отвори"  и всички останали в турнира тайничко гледат към финала. Хасковлията ще разбере своя противник  в полуфиналния мач, след изиграването на втория ¼ финал между Рафаел Надал и Милош Раонич.

Станимира Атанасова

Студентка в НСА "Васил Левски", специалност „Спортен коментатор“. Спортът ме плени от дете. Започнах с лека атлетика, след което волейболът спечели сърцето ми. Вярвам в силата и необятната магия на спорта. Възхищавам се на човешкия дух. Вярвам в усмивките, в многото усмивки. Харесвам различния ъгъл на живота, който ни прави човеци. Вярвам, че нищо не остава незабелязано.