Успелите

Историята на „Добруджанския въпрос“

Т.нар. Добруджански въпрос възниква след Освобождението на България от Османско владичество. Той става актуален политически проблем след подписването на Берлинския договор през лятото на 1878 г., който откъсва Северна Добруджа и други земи от Санстефанска България, давайки ги на Сърбия, Османската империя и Румъния.

Първоначално румънската общественост не желае да анексира Северна Добруджа. В румънския печат излиза следната официална позиция „(Румъния) няма що да прави в чужди на своята раса земи“ (в. „Стяуа Ромънией“ от 08.02.1878 г.). Цитираното по-горе излиза в румънския печат по повод подготовката за присъединяване на част от Добруджа към румънската държава

Анексирането на земите около делтата на Дунав изглежда не се харесва в младата тогава Румъния, съществуваща под това си име от 1877 г. Етническият състав на населението в тази област е преобладаващо с български характер. По данни на Българската екзархия броят на българските семейства в северната част на Добруджа възлиза на 9324. Това е около 3/4 от цялото население по тези места. Ето защо едно евентуално включване на Северна Добруджа в границите на младата ни тогава северна съседка, крие риск от надигане на местното население и опити за сепаратизъм, чиято цел би била тези земи да бъдат отново български.

Северна Добруджа става част от Румъния през 1878 г., като веднага след анексията българското малцинство в областта бива официално признато и това му дава възможност да развива културна автономия. Българите по земите край делтата на Дунав запазват статута си на официално признато малцинство до 1912 г., включително. След това, по време на Междусъюзническата война, Румъния напада България и откъсва Южна Добруджа. Тогава се заговаря по-сериозно за Добруджанския въпрос.

Южна Добруджа става част от Румъния за периода 1913-1916 г. и 1918-1940 г. В този период румънците правят опити за асимилация на българското население в Добруджа, като му налагат да използва румънския език като офицален. От 1923 г. започва и заселването на румънци от цяла Румъния в Добруджа, за да се промени етническия състав на населението там.

На 25 септември отбелязахме датата, на която Южна Добруджа отново е върната на България, с подписването на Крайовската спогодба.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара