Историята на Кааван, която повлия на приемането на забрана за внасяне на слонове в Пакистан
Слонът Кааван беше спасен през ноември 2020 г. благодарение на мисията на Чатири лапи. Година по-късно неговата история допринесе Пакистан да забрани внасянето на слонове.
Сега Кааван живее свободно в джунглата в Убежището за диви животни в Камбоджа (CWS), където е в своя естествен хабитат. През ноември месец миналата година Международната организация за хуманно отношение към животните - Четири лапи, заедно с Управителния съвет за дивата природа на Исламабад (IWMB), местните власти и популярната певица Шер помогнаха на Кааван да прекрати самотния си живот в зоопарк в Пакистан. Преди да бъде спасен, 36-годишният слон е живял осем години в плен. Животното бе транспортирано със самолет до Кронг Сим Реап. Историята на едрия бозайник бе и една от причините за внасянето на забраната в Пакистан. Д-р Амир Халил, ветеринарен лекар на Четири лапи, който ръководи спасителната мисия на Кааван и с когото слонът изгражда специална връзка, споделя:
Животът в плен, в продължение на 35 години, му е нанесъл сериозна травма, но Кааван се възстановява бързо. Той вече се разхожда свободно и се наслаждава на калните и водни бани в просторните заграждения в джунглата. В зоологическата градина в Пакистан слонът постоянно се движеше от ляво на дясно, което е признак на стереотипно поведение. Сега Кааван преоткрива естествените си инстинкти и може да се радва на компанията на други слонове, макар и през загражденията. Той най-сетне живее живота, който заслужава. Очаквам с нетърпение да го посетя възможно най-скоро, за да видя на живо промяната, която е успял да направи за последната година.
Екипът в CWS в Камбоджа наблюдава поведението на Кааван, като коментират, че той все още не се социализира с други слонове. Съседните заграждения обаче позволяват на слоновете да свикват с миризмата на своя бъдещ другар и да се докосват с хоботите си.
Така през септември месец тази година Върховният съд на Исламабад прие забрана за внос на слонове в страната. Решението бе официално обявено, след като Четири лапи посъветва Министерството на климатичните промени да не позволява на повече слонове да влизат в Пакистан, тъй като липсват обособени места с подходящи условия на живот за тях.
Слонът Кааван пристига в Пакистан като подарък от Шри Ланка през 1985 г. и живее с половинката си Сахели до 2012 г., когато тя умира. Така той се превръща в последния азиатски слон, водещ самотен живот в плен. През май 2020 Върховният съд на Исламабад приема решение за преместването на всички животни от зоопарка Исламабад в убежища. По този начин освен Кааван и още 38 други животни се спасяват в подходящи за вида им нови домове. Неговата история променя съдбите на много бъдещи слонове, които ще имат правото да водят нормален начин на живот.
Снимки: four-paws.bg