Ива Александрова: Не позволявайте на никого да ви отклони от пътя ви!
Днес ще ви срещнем с една изключителна жена. Ива Александрова - логопед и специалист в областта на ранно детско развитие. За себе си споделя, че пише книги, участва в различни форуми за родители като лектор и специалист. Член е на управителния съвет на Сдружение Частно практикуващи логопеди и участва в Европейската асоциация за ранна интервенция.
Създател е на уебсайта Логопедия.БГ, а преди две години започва да организира и инициативата „Логопед с добро сърце“, благодарение на която семействата и техните деца могат да получат безплатна консултация с водещи специалисти логопеди. Обича да пътешества и да открива нови и интересни дестинации и култури.
Ти се занимаваш с логопедия - нещо, което не е чак толкова популярно и познато като проблем на голяма част от обществото. Разкажи ни повече за това.
Това е наука, която съчетава в себе си медицина, психология, невробиология и педагогика. Логопедите работят в областите превенция, диагностика и терапия на езикови и говорни нарушения. В последните години специалността е много популярна и се развива с много бързи темпове, а и все повече родители започнаха да обръщат внимание на комуникативните проблеми при децата. Съвременните холистични подходи към ранното детско развитие са изключително щадящи и позволяват бързо постигане на добри резултати, ако терапията започне в ранна възраст.
Защо е важно да се прави превенция в най-ранна детска възраст на тези проблеми?
Специалистите по ранно детско развитие използват т.нар. маркери, с помощта на които може лесно да се определи дали детето се развива добре във всички области, които се проследяват: общо двигателно развитие, фина моторика, когнитивно и психично развитие, социална адаптивност и личностно развитие, комуникация.
В първите две години от детското развитие родителите, обществото и педиатрите обръщат много сериозно внимание на физическите показатели за растеж: ръст, тегло, обиколки и движения. Но за да бъде пълноценно детското развитие, то изисква проследяване и в други области.
Изоставането, в която и да е областите на развитие, които изброих по-горе, води до цялостно изоставане в развитието на детето.
Всъщност за повечето от нарушенията, които терапевтират логопедите, могат да бъдат открити маркери или знаци, че те ще се проявят още в периода на първата година от живота на детето.
Колкото по-рано бъдат открити нарушенията и започне терапията, толкова по-ефективна и кратка е логопедичната намеса.
Считаш ли, че има нужда от специалисти в областта, и смяташ ли, че това е добра перспектива за развитие на хората, които имат желание?
В България логопедите са все още недостатъчен брой въпреки големия интерес към специалността в последните години. От една страна, изучаваните дисциплини са тежки, а от друга, възможностите за реализация извън големите градове са недостатъчно. Да бъдеш добър специалист логопед означава да носиш в себе си не само желанието да помогнеш на детето и на неговото семейство, но и отдаденост, непрекъснато продължаващо обучение.
Мисля, че всеки, които се докосне до тази специалност, ще се влюби в безкрайните възможности, които тя носи. За мен това е най-хубавата работа на света: да върнеш усмивката на едно детско лице, да му дадеш възможност да изразява себе си, да намира нови приятели, да общува със света и да развие пълния си потенциал.
Самата ти как се насочи към това навремето?
Логопедията преди близо двадесет години не беше толкова популярна специалност, колкото е в момента. Не беше и първото ми желание в списъка, така че може да се каже, че срещата ми с логопедията беше с участието на Съдбата.
Какви са твоите съвети към младите хора, които тепърва започват своя кариерен път?
Не спирайте да учите нови неща и да се усъвършенствате. И не позволявайте на никого да ви отклони от пътя, който сте избрали.
Завърши с любим цитат или обръщение към читателите.
Не отлагайте! Ако имате каквито и да е съмнения, че детето ви не се развива добре - потърсете специалист и се консултирайте. Дори съмненията ви да бъдат опровергани, ще получите ценни съвети за вашата роля в неговото израстване. От друга страна, ако има показатели, по които детето ви наистина изостава - то ще получи навременна помощ и ще има реална възможност да получи необходимата подкрепа за пълноценното си развитие.
„Комуникацията е всичко. Логопедията е ключа“ - това е мотото на Европейската организация на логопедите за 2020 г. и мисля, че то изразява цялата същност на нашата работа.